ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Z ligy může nově sestoupit jen jeden tým

Velikost textu:

Praha - Výkonný výbor FAČR schválil změnu soutěžního řádu, podle které by z první ligy mohl sestoupit jen jeden tým. Informoval o tom deník Insider. Stalo by se tak v případě, že by se v druhé nejvyšší soutěži mezi čtyřmi prvními celky nenašly dva týmy, které by získaly licenci a chtěly postoupit.

Fotbal
Fotbal

Ve změně jde o to, že pokud jeden ze dvou prvních týmů Fotbalové národní ligy nebude schopen postupu do první ligy, bude jeho postupové místo nabídnuto třetímu týmu tabulky a poté případně i čtvrtému. Pokud ani jeden z nich nebude o postup stát, pak družstvo, které se v první lize umístilo na vyšším sestupovém místě, nesestupuje. Změna se v podobném duchu týká všech soutěží profesionálního i neprofesionálního fotbalu. Poslední tým v soutěži musí sestoupit každopádně.

VV hlasoval o změně per rollam prostřednictvím e-mailu, aby se změna stihla schválit do 19. července, kdy začínala první liga. Někteří členové výboru si však stěžují, že se podle původní dohody z 10. července změna neměla týkat profesionálního fotbalu. Konečné znění úpravy řádu však zahrnovalo i ligové soutěže.

Místopředseda FAČR za ligu Dušan Svoboda: "Změny se projednávaly výhradně na úrovni neprofesionálního fotbalu. Nepřichází do úvahy, aby se tak zásadní změna uskutečnila bez projednání na ligovém shromáždění."

Podle ředitele legislativního oddělení FAČR Petra Doležala však byla změna řádně schválena a platí už od této sezony. "Liga má své zástupce i ve výkonném výboru, tak ti to zjevně schválili a norma prostě platí už pro tento soutěžní ročník," řekl Doležal.

Ligové shromáždění se však hodlá změnou ještě zabývat. "Vše proběhlo v časové tísni. Takže se to zástupcům klubů předloží dodatečně. Já věřím, že to odsouhlasí, protože je to rozumné. A kdyby byli náhodou proti, tak bychom to ve výkonném výboru revokovali a ta norma by v tomto znění pro I. a II. ligu platit přestala," prohlásil pro Insider člen výkonného výboru Josef Lébr.

Loni postoupilo až čtvrté Brno

Změna reaguje na časté problémy s hledáním postupujícího celku. Některé týmy z druhé ligy, které se umístily na prvním a druhém místě v tabulce, totiž nebyly v minulosti schopné hrát nejvyšší soutěž hlavně kvůli nevyhovujícímu stadionu.

Před rokem tak do ligy postoupilo Brno, které skončilo až na čtvrtém místě, na úkor vítěze druhé ligy Ústí nad Labem. Třetí Sokolov neměl o postup zájem. Pokud by se tato situace opakovala po této změně řádu a také Brno by nemělo o postup zájem či by nesplnilo podmínky, zůstal by v lize patnáctý tým, kterým tehdy byli fotbalisté Bohemians Praha 1905.

Zdroj: ČTK, Insider

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.