ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela
Gambrinus liga

Titulová matematika: Může dojít i na superfinále

Velikost textu:

Praha - Viktoria Plzeň si porážkou 1:2 s Libercem výrazně zkomplikovala cestu za titulem. Možnost jeho získání má sice stále plně ve svých rukou, k jistotě však potřebuje výhru na hřišti posledního Hradce Králové. A kdyby shodou okolností došlo "Pod lízátky" k remíze 2:2 a Sparta by zvítězila nad Duklou 1:0, došlo by i k superfinále o titul.

Zápas Sparta - Plzeň
Zápas Sparta - Plzeň

V momentu, kdy je vše v nejvyšší české fotbalové soutěži známo - jak jména sestupujících, tak účastníků v evropských pohárech -, se veškerá pozornost upírá k bitvě o titul v posledním kole. Stav týmů v tabulce je velmi vyrovnaný. Plzeň se skóre 51:21 vede ligu o dva body před Spartou, která zase nastřílela 52 gólů a obdržela 23. Oba týmy se navzájem porazily 1:0, a tak při rovnosti bodů bude rozhodovat výsledné skóre v tabulce.

Ředitel profesionálního oddělení FAČR Ivo Lubas ale doufá, že o držiteli titulu bude rozhodnuto již v sobotu, i když je dopředu připravený hledat možný termín na případné superfinále. "Až ta situace nastane, budeme ji řešit. Pokud by k tomu opravdu došlo, asi by se muselo hrát až po zápase reprezentace proti Itálii. Plzeň i Sparta mají v nominaci několik hráčů, a kdyby se liga měla rozhodovat bez nich hned v týdnu po skončení ligy, byla by to fraška," řekl Lubas.

Dodatečný zápas by se podle něj musel hrát v neutrálním prostředí ve městě, kam by měly Plzeň i Sparta podobně blízko. "Stadion by samozřejmě musel splňovat prvoligové parametry," doplnil Lubas.

Titulová matematika

 • Plzeň vítězí na hřišti Hradce - mistrem je Plzeň
 • Plzeň remizuje či prohraje na hřišti Hradce a Sparta remizuje či prohraje - mistrem je Plzeň
 • Plzeň prohraje v Hradci a Sparta vyhraje - mistrem je Sparta
 • Plzeň remizuje a Sparta vyhraje o dvě a více branek, či při výhře vstřelí stejně nebo více gólů než Plzeň - mistrem je Sparta
 • Plzeň remizuje a vstřelí o gól více než Sparta, která vyhraje o jednu branku - rozhoduje dodatečné utkání
 • Plzeň remizuje a vstřelí o dvě branky více než Sparta, která vyhraje o jeden gól - mistrem je Plzeň

Šance na dodatečné utkání jsou poměrně malé, avšak ne nemožné. A nenapovídá mu ani historická zkušenost - Plzeň s Hradcem nikdy v české nejvyšší soutěži neremizovala, Západočechy pak "Votroci" doma porazili v nejvyšší soutěži jedinkrát, a to v srpnu 1998. Letos už však nad nimi jednou zvítězili, a to na podzim v utkání Poháru České pošty.

A ani Sparta proti Dukle v samostatné české lize ještě nedokázala vybojovat výhru, poslední tři vzájemné zápasy v Gambrinus lize skončily remízami. Sparta shodou okolností před rokem potřebovala vyhrát v předposledním kole Na Julisce, aby měla možnost výhry titulu ve svých rukou, utkání však skončilo výsledkem 1:1.

Plzeň si mohla zajistit titul s předstihem již v neděli, kdyby bývala zvítězila nad Libercem. Severočeši však ve Štruncových sadech rozhodli gólem v poslední minutě nastavení a vyhráli devátý zápas z posledních devíti. Kapitán Viktorie Pavel Horváth porážku připsal na vrub strachu z titulu. "Nezvládli jsme to. Moc jsme chtěli a to nás svazovalo. Kdybychom šli do vedení, tak v té euforii bychom to už uhráli. Místo toho jsme prohrávali. Hrozně jsme toužili po vyrovnání, nakonec se to povedlo, měli jsme tam závary a asi jsme se tou touhou po titulu až moc tlačili dopředu," řekl osmatřicetiletý záložník.

Do zápasu s Hradcem tak Plzeň nastoupí v roli favorita a Horváth ví, že hráči nebudou moct být ve stejném rozpoložení jako při utkání s Libercem. "Trenér možná zařadí něco, aby to odvedlo naši pozornost od toho tlaku, abychom se trochu uvolnili. Máme před sebou posledních 90 minut a musíme se na ně připravit tak, abychom v Hradci byli v nejlepší formě a předvedli výkon, který nám zajistí titul," burcoval Horváth.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.