ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Baník uspěl s odvoláním. Získal licenci a téměř jistě zůstane v lize

Velikost textu:
aktualizováno 24. 5. 2013 18:55

Praha - Baník Ostrava uspěl s odvoláním proti neudělení profesionální licence potřebné k účasti v první fotbalové lize. Čtyřnásobný mistr tak v případě udržení se v nejvyšší soutěži bude moci hrát příští ročník. Dnes o tom rozhodl licenční tribunál FAČR. "U zeleného stolu jsme svůj boj o prvoligovou licenci zvládli, teď je na hráčích, aby prvoligovou příslušnost uhájili na zeleném trávníku," řekla tisková mluvčí Baníku Eva Šimčíková. 

Záchrana ostravského Baníku v lize
Záchrana ostravského Baníku v lize

Baník byl jediným prvoligovým účastníkem, který kvůli dlouhodobým ekonomickým problémům nezískal licenci v řádném řízení. Klub s odvoláním ke druhé instanci musel vyčkat až do mimořádného zastupitelstva města Ostravy, které v pondělí odsouhlasilo nákup nemovitostí na Bazalech za 114 milionů korun. Z nich chce slezský klub umořit hlavní část pohledávek po dřívějším majiteli Tomáši Peterovi, celkové dluhy činí kolem 170 milionů korun. Město odkupem stadionu zachránilo klub od insolvence a bankrotu.

Závazky po lhůtě splatnosti vůči jiným klubům, hráčům, zaměstnancům či daňovým orgánům byly jedním z hlavních důvodů, proč Baník licenci nedostal. Zástupci ostravského celku v odvolání informovali o svých dohodách s věřiteli.

Tribunál podklady prostudoval a konstatoval, že Baník už nemá závazky po lhůtě splatnosti vůči klubům, zaměstnancům a hráčům a že prokázal schopnost pokračovat v činnosti jako zavedený podnik. "Závěr je, že Baník Ostrava uspěl v odvolacím řízení a získal licenci nezbytnou pro účast v příštím ročníku profesionálních soutěží FAČR," informoval licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

"Chceme poděkovat všem věřitelům, kteří s námi uzavřeli dohody v takto šibeničním termínu. Poslední požadovaný podpis dohody s věřitelem FC Vysočina Jihlava jsme obdrželi mailem tři minuty před desátou hodinou," prohlásil předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík.

Pondělní zasedání ostravského zastupitelstva se snaží ještě zvrátit Hnutí Ostravak, které podalo stížnost na ministerstvo vnitra ve snaze o pozastavení výkonu rozhodnutí na koupi Bazalů. Důvodem je kupní cena.

"Chceme, aby byl dodržen zákon o obcích a aby jednání zastupitelstva bylo právně odsouhlaseno. Nejsem člověk, který by přesně určil hodnotu stadionu Bazaly, ale je s podivem, že před dvěma lety byl stadion koupen za 42 milionů, od té doby se na něm nic nezměnilo a nyní máme před sebou posudek na 115 milionů," uvedla pro ČT zastupitelka za Hnutí Ostravak Hana Kobilíková.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.