ČTsport

ČTsport
pátek 19. října 2018 Michaela

Vrba: Daridu sledují evropští skauti. S odchodem se ale vyrovnáme

Velikost textu:

Plzeň - Trenéra Pavla Vrbu neopouští dobrá nálada. Jeho Plzeň potřetí za sebou nasbírala během podzimu přes třicet bodů a podruhé za tři roky přezimuje v pozici lídra prvoligové tabulky. "Pokud mužstvo zůstane pohromadě, tak na titul určitě myslet budeme," řekl. Připustil však možnost změn. Vladimíra Daridu jezdí sledovat skauti z Anglie a Německa a Vrba připouští, že na opravdu dobrou nabídku by kývnul. A vlastní nákupy? "Chtěl bych Zlatana Ibrahimoviče. Uvidíme, jestli se domluvíme a jestli na to budeme mít. Ale postoupili jsme do jarní fáze Evropské ligy, tak by ho to mohlo zajímat," vtipkuje.

Pavel Vrba
Pavel Vrba

Na titul podle něj může ale pomýšlet hned pětice týmů. "Kromě Sparty, která bere jen titul, a Jablonce je to určitě ještě Olomouc. Ta si teď sice situaci zkomplikovala, ale kvalita je tam obrovská. A i Mladá Boleslav měla závěr podzimu dobrý, a pokud udrží kádr pohromadě, tak se na jaře může do boje o poháry zapojit," dodal.

Právě s tehdejším lídrem ligy Sigmou podle něho Plzeň sehrála asi nejvydařenější podzimní duel v lize. "A to hlavně proto, jak jsme to těžké utkání zvládli," řekl k výhře 3:0. "Jinak se mi samozřejmě líbilo více zápasů. S Jabloncem či s Jihlavou to byly zápasy, které měly tempo, jaké se v české lize tak často nevidí, měly obrovskou kvalitu a nebyl to žádný opatrný fotbal ani z jedné strany. Byly to zápasy, které snesly měřítko," hodnotil Vrba.

Na druhou stranu ho ale některé výkony zklamaly. "Nebyl jsem spokojený v Příbrami a doma s Brnem, tyto zápasy mě nejvíc mrzí. V nich byly ztráty bodů zbytečné. Na druhou stranu zas byly zápasy, ve kterých jsme body vydřeli horko těžko. Takže celkově byl podzim z naší strany úspěšný," dodal.

Největším zklamáním podzimu je pro něj celkově nízká návštěvnost v české lize. "Až na fanoušky v Plzni je to zklamání. Na některé zápasy je to až šílené," řekl Vrba s tím, že průměrná návštěva na ligové utkání 4 640 fandů neodpovídá kvalitě nabízené hry. "A to mám dojem, že to číslo ani neodpovídá realitě, protože někdy kluby musejí svou návštěvu asi nadhodnocovat. Nevěřím některým číslům, která se u návštěvnosti uvádějí, když vidím, kolik lidí skutečně přišlo," dodal.

Malá návštěvnost ho mrzí o to více, že kvalita fotbalu v české lize jde podle něj nahoru. "Jsou tu mužstva jako Jihlava, která postoupila z druhé ligy, ale svou kvalitou a hráčským materiálem ukazuje, že u nás stále rostou kvalitní hráči. Věřím, že příchodem dalších talentovaných a zajímavých hráčů jde liga výš a výš. Bude záležet na klubech, zda se jim podaří hráče udržet, a na manažerech, jestli budou trpěliví a nechají je v lize vykopat dva tři roky a nebudou je dávat pryč v 18 a 19 letech. Potom může být liga kvalitou výše," míní.

Právě agenti hráčů mu leží v žaludku při jednáních o možných posilách pro Plzeň. "Přijde mi, že dnes je nejdůležitější manažer, který rozhoduje o tom, kam hráč půjde. Až když se dohodneme s ním, můžeme začít jednat s klubem a hráčem," řekl Vrba. "Samozřejmě chceme posílit, zejména v ofenzivě, ale nevím, jestli se budeme schopni u konkrétních hráčů domluvit," dodal.

Také ale připustil, že může dojít i na odchody. Zejména v případě reprezentačního záložníka Vladimíra Daridy. "Vím, že se na něj jezdí dívat skauti klubů z Bundesligy a anglické ligy. Možnost Vláďova odchodu tu je, ale jen v případě opravdu dobré nabídky. U ostatních hráčů, kteří jsou u nás už delší dobu, se můžeme o odchodu bavit, když dostanou dobrou nabídku. Bude záležet na podmínkách," dodal.

přehrát video
Sestřih utkání Plzeň - Jihlava a komentář Pavla Horvátha

Věří však, že by si tým poradil i v případě odchodu některé z opor, jako se mu to podařilo v minulosti už několikrát. "Pořád se snažíme hrát stejným stylem a je jedno, jestli někdo odejde nebo se zraní. Někdy to jde s větším úspěchem, někdy s menším. Ta souhra není taková jako před dvěma sezonami, kdy mužstvo hrálo dva tři roky pohromadě. Teď máme pět šest změn oproti minulé sezoně. Pak ta souhra a jistota nemůže být taková a to nám teď asi nejvíce chybí. Musím ale pochválit zkušené hráče, kteří to táhnou. K nim se pak přidávají mladí dravci jako Darida či Štípek, kteří to oživí. To je ta cesta, kterou chceme jít," dodal Vrba.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.