ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Korupční kauza se Sigmou a Bohemians se vrátí k soudu

Velikost textu:

Olomouc - Korupční kauza mezi fotbalovými kluby Sigma Olomouc a Bohemians Praha by se mohla znovu vrátit před soud na konci září. Plánuje to soudce olomouckého okresního soudu, kterému před časem případ vrátil zpět krajský soud. Zrušil přitom rozsudek, který čtveřici hlavních aktérů zprostil obžaloby. Soudce musí na pokyn krajského soudu znovu vyslechnout některé svědky včetně obžalovaných. 

Zástupci Olomouce míří k disciplinárce
Zástupci Olomouce míří k disciplinárce

Případ se týká tři roky starého údajného úplatku ve výši 300 000 korun, který měl zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. "Případ jsem již obdržel, dnes jej nastuduji a budu nařizovat hlavní líčení. Pokud mne tam nic nepřekvapí, byl bych rád, kdyby se to stihlo koncem září," řekl dnes soudce olomouckého okresního soudu Aleš Vašků.

Okresní soud původně loni v říjnu zprostil obžaloby olomouckého brankáře Petra Drobisze, obžalovaného z podplácení, a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra zodpovídajících se z přijímání úplatků.

Podle soudu bylo sice prokázáno, že peníze ze strany Sigmy byly klubu Bohemians předány, ale neprokázalo se, že by se na podplácení podíleli samotní obžalovaní. Soudce proto neměl dostatek jednoznačných důkazů.

Krajský soud, ke kterému se odvolal po zprošťujícím rozsudku žalobce, však původní rozsudek poté v neveřejném jednání zrušil a případ vrátil soudci k novému projednání. Zástupci krajského soudu však důvod svého kroku dosud nesdělili. Podle okresního soudce bude muset provést některé důkazy, zopakovat některé výslechy a zaměřit se přesněji na určité detaily.

"Soud měl výhrady vůči některým důkazům, nezaměřili jsme se prý lépe na některé detaily. Mají výhrady k tomu, jak jsme dokazování provedli a měli bychom se pečlivěji vypořádat s některými částmi výpovědí svědků. Některé ze svědků tak budeme muset znovu vyslechnout a znovu vyslechnout i obžalované," uvedl soudce Vašků.

Pro všechny čtyři obžalované znamená předávání případu mezi soudy především prodloužení doby, kdy se kauza může definitivně uzavřít. Komplikace je to například pro Drobisze, který se brání proti trestu od disciplinární komise.

Soudy se přitom kauzou zabývají již od konce května loňského roku. Kvůli údajné korupci disciplinární komise už předloni v dubnu potrestala Bohemians Praha pokutou ve výši šest milionů korun a odpočtem dvaceti bodů za to, že při vyšetřování korupční kauzy ani na třetí pokus klub nedodal věrohodné důkazy a pak nenastoupil k utkání proti Bohemians 1905.

Olomoucký klub u disciplinárky loni v srpnu dostal čtyřmilionovou pokutu a přišel o devět bodů v tabulce. Brankář Drobisz obdržel pokutu 200 000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců, dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale dostal bývalý ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček. Sigma kvůli dřívější korupci navíc přišla o start v nové sezoně Evropské ligy. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.