pátek 22. června 2018 Pavla
NFL

Vikings si finále doma nezahrají, Patriots budou obhajovat Super Bowl proti Eagles

Minnesota promarnila možnost hostit jako první tým v historii Super Bowlu rozhodující zápas na domácím stadionu. Vikings prohráli ve finále konference NFC ve Philadelphii vysoko 7:38, a ani letos tak svou první trofej Vince Lombardiho nezískají. Eagles vyzvou v neděli 4. února na U.S. Bank Stadium v Minneapolis obhájce titulu New England Patriots, kteří v AFC Championship Game otočili v poslední čtvrtině doma utkání s Jacksonville a zvítězili 24:20.

Hráči New England Patriots slaví postup do Super Bowlu

Patriots desátou účastí ve finále vylepšili vlastní rekord a budou útočit na třetí prvenství za poslední čtyři roky. Philadelphia se do Super Bowlu probojovala potřetí v historii, v letech 1981 ani 2005 ale neuspěla, když v druhém případě podlehla právě Pats.

Historie se v tomto ohledu zatím opakuje: stejně jako před třinácti lety to bylo pro Patriots třetí finále během čtyř let. A Eagles rovněž přešli v play-off NFC přes Minnesotu a Atlantu. Jeden z nejstarších klubů soutěže čeká na trofej pro vítěze NFL od roku 1960.

Utkání New England Patriots - Jacksonville Jaguars

Oba týmy ovládly už základní části svých konferencí a formu prokázaly i v play-off. V Conference Championship měli překvapivě mnohem více starostí Patriots, kteří se znovu skvěle bránícím Jacksonville většinu zápasu prohrávali. Jaguars vedli minutu před poločasem už 14:3 a po úspěšném field goalu Joshe Lamba pak 20:10 ještě zkraje čtvrté čtvrtiny.

Patriots navíc přišli o důležitý článek ofenzívy, když tight end Rob Gronkowski odstoupil s podezřením na otřes mozku po srážce s bránícím Barry Churchem. A jen Tom Brady sám ví, nakolik byl limitován zraněním ruky z tréninku. To mu ale nakonec nezabránilo v tom, aby ve čtvrté čtvrtině dvakrát přesně našel Dannyho Amendolu, který dvěma touchdowny otočil výsledek.

Tom Brady - quarterback New England Patriots

Právě Brady znovu psal historii a v play-off už nyní vládne všem důležitým statistikám quartebacků. Úspěch proti Jaguars byl jeho 27. vítězstvím v play-off ze 36 odehraných zápasů a také osmým utkáním, které dokázal se svým týmem obrátit v závěrečné čtvrtině.

Na druhé straně Jacksonville tři čtvrtiny zápasu předvádělo, že opravdu má tým schopný Pats porazit, jenže do té doby skvělý herní plán se v závěru zhroutil. A zatímco Brady naházel za poslední úsek hry 150 yardů, čili více než za zbytek zápasu dohromady, ofenzíva Jags se nepřiblížila ani k pokusu o field goal.

Stále tak platí, že dominanci tria Brady, Peyton Manning a Ben Roethlisberger v konferenci AFC v posledních patnácti letech narušil pouze před pěti lety Joe Flacco a jeho Baltimore Ravens. Sám Brady v tomto období vyhrál konferenční finále posedmé a celkově se představí v rekordním osmém Super Bowlu.

Ve Philadelphii se očekávala tuhá defenzivní bitva a spíše nižší bodové skóre. To první se splnilo jen z jedné strany, to druhé vůbec. Minnesota vyhrála v sezoně všechny zápasy, ve kterých bodovala hned z prvního drivu v utkání. O tuto skvělou statistiku ale na Lincoln Financial Field přišla a po nejhorším defenzivním výkonu v ročníku zaslouženě vysoko prohrála.

Vikings vedli v úvodu po touchdownu Kylea Rudolpha, jenže ve zbytku duelu už na hřišti vládli domáci Orli. V souboji náhradníků a podceňovaných quarterbacků Nick Foles naprosto zastínil svého konkurenta Casea Keenuma, když zkompletoval 26 přihrávek pro 352 yardů a tři pasové touchdowny a jako teprve druhý rozehrávač od roku 1970 odehrál první tři utkání v play-off v kariéře s passer rating vyšším než 100.

Nick Foles slaví se spoluhráči

Rozhodl prakticky už první poločas. Nejdříve Keenum atakovaný obráncem Chrisem Longem hodil míč přímo do ruky cornerbacka Patricka Robinsona, který svůj 50yardový běh zakončil až v endzóně Vikings. Minnesota za celou sezonu nepovolila soupeři ani jednu "pick six" a slabší chvilku si vybrala v tom nejhorším možném okamžiku.

Druhá Keenumova ztráta přišla v závěru prvního poločasu po skládce od Dereka Barnetta. Minnesota tím promarnila šanci na vyrovnání, naopak Eagles odskočili do čtrnáctibodového trháku, když Foles našel pasem přes polovinu hřiště rozběhnutého Alshona Jefferyho. V koncovce první půle ještě Jake Elliott proměnil field goal a z tohoto direktu se už Vikings nevzpamatovali.

Case Keenum atakovaný obráncem Derekem Barnettem

Do té doby chválená obrana a zejména secondary fialových ve Philadelphii totálně vyhořela, 38 inkasovaných bodů a 456 povolených yardů, z toho 346 vzduchem, jsou nejhorší čísla Vikings v sezoně. A zatímco v předchozích 17 utkáních proměnili soupeři proti Vikingům v průměru jen jeden ze čtyř třetích downů, Eagles uspěli v deseti pokusech ze čtrnácti. Jejich 38 bodů v řadě je navíc nejdominantnějším výkonem v play-off za posledních 16 let.

Pro Minnesotu šlo o šestou porážku v konferenčním finále za sebou, naposledy se Vikingům podařilo postoupit do Super Bowlu před 43 lety a na svůj první titul stále čekají. Navíc nedokázali zlomit nepříznivou bilanci proti Eagles, se kterými prohráli sedmý z posledních devíti vzájemných zápasů a v play-off je ani na čtvrtý pokus neporazili. Zároveň potvrdili prokletí týmů s "krytým" stadionem v konferenčních finále. Pokud se zápas hrál pod otevřeným nebem, tak hosté ze třinácti případů nezvítězili ani jednou.

Zdroj: ESPN, nfl.com