ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Změní se podoba reprezentačního kalendáře? FIFA hledá kompromis

Velikost textu:

Pro milovníky domácích soutěží existuje jen pár více frustrujících momentů než reprezentační přestávka během sezony. Nejen kvůli fanouškům, ale také vzhledem k stále častějším podnětům klubů i televizních společností se debatuje o změnách, které by povinnosti hráčů vůči národním týmům "omezily". Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) zvažuje možnost, že by zmíněných pauz bylo méně, ale zato by byly delší.

José Mourinho
José Mourinho

V letošní sezoně jsou na programu čtyři, každá z nich trvá dva týdny. Zářijová je minulostí, říjnová právě probíhá a další budou následovat v listopadu a v březnu.

Prakticky totožně by měl kalendář FIFA vypadat až do roku 2024, pokud se všechny zúčastněné strany - včetně představitelů jednotlivých lig a majitelů vysílacích práv - nedohodnou na redukci, po které volají i trenéři v čele s José Mourinhem z Manchesteru United a Arsénem Wengerem z Arsenalu.

Oba si shodně posteskli, že kvalifikace na mistrovství světa v Rusku narušila fazónu jejich celků. "Nejsem z další přestávky nadšený," řekl stroze portugalský kouč, jehož tým ztratil jediné body v aktuálním ročníku Premier League právě po jedné z nich v září. "Dva dny poté, co se hráči vrátili, jsme absolvovali zápas," připomněl remízu na půdě Stoke 2:2.   

I podněty uznávaného dua přiměly fotbalovou asociaci, aby se zamyslela nad inovacemi pauz národních mužstev. Podle hrubých návrhů by jich mohlo být v sezoně méně, ale trvaly by delší dobu. Otázkou je, zdali by byl tento kompromis pro představitele jednotlivých lig a majitele vysílacích práv uspokojivý.

Už teď hráči opouští své zaměstnavatele pokaždé na deset až jedenáct dní. Najít rozumné řešení mezi klubovými a reprezentačními trenéry bude velmi složité. Zatímco kluboví si stěžují, že jejich svěřenci přilétají ze srazů často zranění, reprezentačním vadí, že na práci s týmem mají během krátkých setkání málo času.

Jedno je téměř jisté. Ať už FIFA rozhodne tak, či onak, hlasy volající po chybách systému spatří světlo světa víceméně okamžitě.

Zdroj: BBC.com, ČT sport, en.onefootball.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.