ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

V obrazech předáváme emoce, říká šéf federace sportovních filmů Ascani

Velikost textu:

Sport, film a televize jsou spolu úzce spjaty už mnohá desetiletí. Napětí, vzrušení, smutek i radost – veškeré emoce mohou oslovovat široké publikum různými způsoby. Sport působí univerzálně. Ty nejlepší snímky, které to dokážou s přímou razancí, vybírá Mezinárodní federace sportovních televizí a filmů FICTS.

Z dokumentu A víra má mne uzdraví
Z dokumentu A víra má mne uzdraví

"Federace se prostřednictvím obrazů snaží předávat emoce spojené se sportem," uvedl prezident FICTS a člen komise MOV pro kulturu a olympijské vzdělávání Franco Ascani, exkluzivní host Sportovních zpráv.

"Je tady jedno slovo, které se píše a vyslovuje ve všech jazycích stejně. Sport. Potvrzuje to jeho univerzální charakter. Je to jiný produkt než všechny ostatní. Stejně jako hudba přenáší emoce," dodal Ascani.

Za posledních několik dekád se sportovní snímky hodně proměnily. Své v tom sehrálo televizní pojetí. "Došlo k velké transformaci. Role televize byla velmi důležitá, kinematografické produkce to silně pociťovala. Mění se formát. Oslabuje se fikce, kterou známe z filmů jako Rocky. Dokument a krátké filmy dokumentárního charakteru jsou důležité," popsal Ascani.

přehrát video
Oslabuje se fikce, říká Franco Ascani o sportovních filmech

Rozšiřuje se i paleta toho, na co se klade důraz. "Sport handicapovaných sportovců je častěji zobrazován, stejně jako extrémní sporty. Horizont se rozšiřuje," zdůraznil Ascani.

Sportovní film se stává nástrojem propagace. "Vidíme velké šampiony anebo handicapovaného, který objel svět na kole. Můžeme se nad tím zamyslet, můžeme si říct, že my máme štěstí, jiní ne, a přesto toho dokázali spoustu," dodal Ascani.

35letá tradice

Mezinárodní federace sportovních televizí a filmů byla založena v Miláně v lednu 1983 a ve stejném roce začala pořádat i filmový festival, který se tak letos v listopadu koná už po pětatřicáté.

Do jeho finále postupují nejlepší snímky z šestnácti přehlídek po celém světě. Mezi ty nejstarší patří s dvacetiletou historií Sportfilm Liberec, jehož hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Čeští tvůrci získali v milánském finále dosud dvě hlavní ceny. Loni uspěl v kategorii Dokument individuální sport režisér Marek Bureš s filmem Lyžař o kariéře travního lyžaře Jana Němce a v roce 2002 vyhrál mezi dokumenty snímek tvůrců České televize Karla Jonáka a Jiřího Holzela s názvem A víra má mne uzdraví o zraněném hokejistovi Tomáši Zelenkovi. O dalších vítězích Sportfilmu Liberec se rozhodne ve čtvrtek.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.