ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Cíl číslo jedna? Překulit se přes devadesátku, hlásí Vadlejch po životní sezoně

Velikost textu:

Praha – Fyzicky i psychicky se dal zcela do pořádku a letošní sezona byla pro něj naprosto snová. Oštěpař Jakub Vadlejch si ve finále mistrovství světa v Londýně vylepšil osobní rekord, vybojoval stříbrnou medaili a posléze se stal i celkovým vítězem Diamantové ligy. Teď je šťastný i unavený a myslí zase o krok dál. Tréninkově si na cestě po Tatrách vyleze na Gerlachovský štít, čeká ho svatba a už myslí na to, jak přehodí devadesátimetrovou hranici.

Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch

Vadlejch patřil v této sezoně k nejlepším oštěpařům světa a rozhodně byl jedním z vůbec nejstabilnějších závodníků, téměř v každém závodě byl schopen házet kolem 87 metrů. Jen ta devadesátka zůstala stále nepokořena.

"Jsem v historických tabulkách první nedevadesátkař… Je to cíl číslo jedna překulit se přes devadesátku, ale bude to strašně moc těžké," uvedl ve Sportovních zprávách.

Neřešil žádné větší zdravotní problémy. Koncentrovat se mohl jen a jen na sebe a svůj vlastní výkon. "Snažil jsem se techniku zachovat a tělo začalo pracovat líp," sečetl svěřenec Jana Železného.

Navíc hodně dělá i práce na psychice. Psychologické rady využívá od dubna 2015. "Týden poté jsem si udělal osobák a od té doby jsem se zlepšil o pět a půl metru," podotkl.

přehrát video
Vadlejch: Jsem v historických tabulkách první nedevadesátkař

Hodně se těšil na závod Diamantové ligy v Monaku, ale tam povětrnostní podmínky nedovolily házet daleko. Vše si vynahradil v Londýně na světovém šampionátu. Pokusem z druhé finálové série dlouhým 89,73 m vybojoval český oštěpař stříbrnou medaili. Nad jeho síly byl pouze Němec Johannes Vetter, který hodil o pouhých 16 centimetrů víc.

"V momentě závodu jsem si to tolik neuvědomoval, spíš až teď. Stříbrná medaile z mistrovství světa je něco, o čem jsem jenom snil," pronesl s odstupem Vadlejch.

Sezonu snů pak zakončil český reprezentant na finále Diamantové ligy v Curychu. Hned ve druhé sérii dokázal hodit 88,50 m a na tento výkon již žádný ze soupeřů nedokázal odpovědět. Vadlejch se tak mohl radovat z druhého vítězství v rámci nejprestižnějšího atletického seriálu v řadě.

Dokonale tak využil nového modelu seriálu, kdy o celkovém vítězi rozhoduje pouze finálový závod. Vůbec si nechtěl na takto nastavená pravidla stěžovat. "Je to zase složité předvést výkon v daný moment," poznamenal.

Letos ho už žádný závod nečeká. "Na každý závod jsem se snažil připravit úplně maximálně jak psychicky, tak fyzicky. Spadlo to ze mě a o to víc jsem unavenější," podotkl Vadlejch.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.