ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Chalupa věří, že Synkovi atmosféra v Račicích pomůže

Velikost textu:

Račice - Za největšího českého favorita na medaili považuje Václav Chalupa na mistrovství Evropy veslařů v Račicích Ondřeje Synka. Šampionát se na území České republiky vrátil po 56 letech, ale na rozdíl od předchozích dvou, které se konaly v Praze, jej ode dneška poprvé hostí kanál v Račicích. Mezi pěti stovkami závodníků ze čtyřiatřiceti zemí je také čtyřiadvacet veslařů z České republiky, a Chalupa čeká minimálně pět finálových účastí. 

Václav Chalupa
Václav Chalupa

Podpora českých fanoušků by mohla hodně pomoci hlavně zkušenému skifaři Ondřeji Synkovi. To potvrdil jeho slavný předchůdce Václav Chalupa. "Pro některé méně zkušené závodníky to může být i trochu svazující, ale třeba pro Ondru Synka ta atmosféra, fanoušci, kteří mu fandí, je určitě podporou," vysvětluje česká veslařská legenda.

Synek, který má tři olympijské medaile a čtyři cenné kovy z evropských šampionátů, se ovšem bude muset poprat se silnou konkurencí – v jeho disciplíně ho čeká dvaadvacet soupeřů. A kdo budou ti největší? "Bude tu například Ondrův přemožitel z olympijských her Damir Martin z Chorvatska a pak švýcarský a běloruský skifař, kteří jsou pravidelnými účastníky finálových bojů."

přehrát video
Synek s přehledem ovládl svou rozjížďku v Račicích

Podle Chalupy by měly bojovat o medaile kromě Synka i dvojka bez kormidelníka, dvojskif žen a dvojskif mužů lehké váhy. Účast ve finále má už jistou i čtyřka bez kormidelníka lehkých vah. "Těch totiž přijelo jen pět," vysvětluje Chalupa.

Dušan Macháček, předseda Českého veslařského svazu, je spokojený s úpravou račické Labe Areny, v níž se šampionát koná a považuje ji za jeden z nejlepších veslařských areálů na světě. "Máme například unikátní pětipatrovou klimatizovanou cílovou věž, kterou nám všichni závidí," vysvětluje šéf tuzemského veslování s tím, že manuál od světové federace měl tisíc stran a příprava mistrovství zabrala dva roky.

Za nejsilnější výpravy lze považovat tradiční veslařské velmoci, jako jsou Německo, Británie a Itálie. Jejich výkony budou moci sledovat diváci na tribunách, i pomocí velkoplošných obrazovek. "Největší zájem čekáme v neděli, kdy se pojedou finále, to by mohlo být i vyprodáno, ale jsme schopni navýšit kapacitu, takže všichni zájemci se sem vejdou," říká Macháček s tím, že parkoviště pro diváky je připraveno ve Štětí a z něho bude jezdit každých deset minut autobus, který diváky přiveze zdarma až k tribuně. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.