ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Sagan rozhodl Milán-Sanremo. V jeho cíli ale podlehl Kwiatkowskému

Velikost textu:

Sanremo – O Peteru Saganovi se často říká, že je až příliš silný. Konkurence pak spoléhá na jeho práci a nakonec dvojnásobného mistra světa porazí. Přesně tak tomu bylo v cíli prvního cyklistického Monumentu této sezony Milán-Sanremo. Sagan explodoval na vrcholu Poggia a rozhodl o tom, jak se bude závod v závěru vyvíjet. Na čáře pak ale prohrál spurterský souboj s Michalem Kwiatkowským.

Peter Sagan
Peter Sagan

První Monument silničářské sezony svou délkou šplhá až téměř ke 300 kilometrům, což je mnohem větší porce, než kterou se mohou pyšnit závody Kolem Flander, Il Lombardia a další cyklistické svátky. Paradoxem však zůstává, že na rozdíl od ostatních Monumentů tu jen vzácně dochází k úspěšným únikům, a i ty, které vydrží až do cíle, přichází až v úplném závěru na kopci Poggio.

Za posledních dvacet ročníků tak nejdelší úspěšný únik měřil co do délky pouze sedm kilometrů (v roce 2012 zaútočil Vincenzo Nibali, který ujel spolu s pozdějším vítězem Simonem Gerransem a Fabianem Cancellarou). Poslední tři roky se pak vždy radovali sprinteři – Alexander Kristoff, John Degenkolb a Arnaud Démare

V závěru stoupání na Poggio se nicméně rozhodovalo letos. Peter Sagan přidal další rychlostní stupeň kousek pod vrcholem kopce, kde se vozovka zvedá až na 8 procent. Dvojnásobný mistr světa setřásl díky enormnímu zrychlení všechnu konkurenci s výjimkou Juliana Alaphilippa a Michala Kwiatkowského. Společně sjížděli do cílového Sanrema.

Ve sjezdu a na závěrečných dvou kilometrech se posléze ukázalo, v čem spočívá Saganova slabina. Je zkrátka často až příliš silný a dělá práci takříkajíc za ostatní. Kwiatkowského a Alaphilippa si za svým zadním kolem přivezl až na posledních tři sta metrů. Poté začal sprintovat a vytvořil si náskok jedné délky. Tu ale Kwiatkowski zalepil a těsně před čárou se před svého dlouholetého slovenského rivala dostal. Slaví tak svůj první Monument a navázal na nedávné vítězství na Strade Bianche. Třetí příčku oslavuje při svém debutu na tzv. La Classicissimě Alaphilippe.

Výsledky Milán-Sanremo (WorldTour) - 291 km:

1. Kwiatkowski (Pol./Sky) 7:08:39, 2. Sagan (SR/Bora), 3. Alaphilippe (Fr./Quick-Step) oba stejný čas, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Gaviria (Kol./Quick-Step), 6. Démare (Fr./FDJ) všichni -5.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.