ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra
Boj o šachový trůn

Carlsen útočí, Karjakin vzdoruje. Jak vypadala třetí a čtvrtá partie?

Velikost textu:

Když sečteme třetí a čtvrtou partii boje o šachový trůn, vyjde nám 172 tahů a více než 13 hodin hry. Tak obrovské úsilí vynaložil mistr světa Magnus Carlsen, aby zlomil odpor svého vyzyvatele Sergeje Karjakina. Nepodařilo se mu to – obě partie skončily remízou a zápas je stále vyrovnaný se skóre 2:2.

Magnus Carlsen a Sergej Karjakin
Magnus Carlsen a Sergej Karjakin

Na dosavadním průběhu je zajímavé, že Karjakinovi prozatím moc nevychází jeho příprava zahájení. Přitom před zápasem se několikrát v rozhovorech vyjádřil, že děkuje ruské vládě za financování tréninků (osobně mu například volal prezident Putin). Mělo jít o podporu až milionu dolarů.

Carlsen na rozdíl od Karjakina není známý jako velký teoretik zahájení, své soupeře obyčejně přehrává až v pozdějších stádiích hry. Zdá se ale, že na zápas o nejvyšší trůn se pečlivě připravil. Ve třetí partii soupeře překvapil už v desátém tahu:

Zde mistr světa bílými figurami zahrál 10.Ve2 a po soupeřove odpovědi tahem 10...b6 následovalo bleskové 11.Ve1. Podobný manévr vypadá zvláštně, vždyť na e1 mohla jít věž rovnou, bez "zastávky" na e2. Nicméně bílý vyprovokoval malé oslabení pěšcové struktury, tah b6 se černému moc nehodí (oslabuje se i diagonála h1-a8). Karjakin nad odpovědí přemýšlel 25 minut a jistě mu vzniklá situace nebyla příjemná. Podobné malé nuance mohou být v šachové partii na nejvyšší úrovni klíčové.

V dalším průběhu se Carlsenovi podařilo získat velkou výhodu, a když šla většina Evropy kolem půlnoci středoevropského času spát, vypadalo to na jeho jasné vítězství. Karjakin se ale nevzdal, kladl soupeři překážky a nakonec slavil úspěch, podařilo se mu ubránit remízu. Carlsen byl sice viditelně rozladěný, ale přesto přímo po partii prohodil se svým soupeřem pár slov. To je poměrně neobvyklé, v zápasech o šachový trůn spolu většinou soupeři nemluví – stačí si vzpomenout třeba jen na Karpova s Korčným a jejich vztah při zápase v roce 1978 v Baguiu, který by se dal popsat jako čiré nepřátelství.

Co si Carlsen s Karjakinem povídali, zachytila v přímém přenosu norská VG TV, dalo by se to přeložit jako C: "Viděl jsi tam někde za mě výhru?" K: "Ne, ale bylo to fakt těsné." A pak ještě probrali pár šachových variant. Jako kdyby nebyl v sázce titul mistra světa, jako kdyby byly zcela mylné předzápasové články, které upozorňovaly na politické pozadí zápasu, na boj zástupců Evropy a Ruska.

Magnus Carlsen a Sergej Karjakin debatují
Magnus Carlsen a Sergej Karjakin debatují

Čtvrtá partie zápasu byla téměř kopií partie třetí. Karjakin se dostal do prekérní situace, tentokrát kvůli chybě v devatenáctém tahu:

Karjakin v této situaci zahrál 19.Sxc4?, což se dá označit za hrubou poziční chybu. Bílý odevzdává bělopolného střelce, který je ve španělské hře klíčovou figurou. Opět však vyzyvatel prokázal neuvěřitelnou vytrvalost a podařilo se mu postavit remízovou pevnost, i díky některým nepřesnostem ze strany mistra světa. Tady je pozice po 62. tahu:

Carlsenovi se nepodařilo najít cestu do tábora bílého, ve kterém klíčovou roli hraje dobře postavený střelec na d4 a blokáda pole f2. Bylo zjevné, že v průběhu partie mistr světa nevyužil všechny své šance (například místo přetažení pěšce na f4 bylo lepší pozici otevřít braním na g4). Podobné chyby nejsou pro norského šachového krále vůbec typické. Na tiskové konferenci před zápasem Carlsen uvedl jako nejlepší stránku hry svého soupeře skvělé obranné schopnosti, což teď vedlo jedenáctého hráče světa Anishe Giriho ke komentáři: "Remíza?! Jako by ty předzápasové poznámky o Karjakinových obranných schopnostech vlezly Magnusovi do hlavy."

Něco na tom možná bude, světová dvojka Fabiano Caruana na svém twitterovém účtu napsal: "Vážně působivá obrana. Ne každý den se stává, že Carlsen nevyužije dvě jasně lepší pozice za sebou."

Jak dosavadní průběh ovlivní psychické nastavení obou hráčů, to je těžké předvídat. Budou mistra světa nevyužité šance mrzet, nebo se naopak může uklidnit tím, že má v zápase zatím jasně navrch? Bude platit fotbalové "nedáš-dostaneš", nebo se dočkáme dalšího tlaku Magnuse Carlsena a tentokrát už obranu Sergeje Karjakina prostřelí? To se dozvíme už ve čtvrtek, kdy zápas pokračuje pátou partií, její průběh můžete od 20:00 sledovat na oficiálních stránkách zápasu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.