ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Návrat Rallye Dakar do Afriky? Není to pravděpodobné, myslí si Schlesser

Velikost textu:

Praha – Přání mnoha fanoušků motorismu, aby se Rallye Dakar vrátila k původním trasám na africkém kontinentu, se v brzké době s největší pravděpodobností neuskuteční. Myslí si to bývalý vítěz legendárního závodu a současný ředitel konkurenčního podniku Afrika Eco Race Jen Louis Schlesser.

Jean-Louis Schlesser za volantem svého speciálu během Rallye Dakar v roce 2007
Jean-Louis Schlesser za volantem svého speciálu během Rallye Dakar v roce 2007

Rallye Dakar od svého založení v roce 1979 neodmyslitelně patřila k Africe a téměř 30 let se zde s drobnými změnami tras také konala. V roce 2008 však došlo kvůli hrozbě teroristických útoků k jejímu zrušení a od následujícího ročníku byla přesunuta do Jižní Ameriky.

Některé jihoamerické státy ale už letos kvůli velké finanční náročnosti o slavný závod přestaly mít zájem a začalo se spekulovat o možném návratu do Afriky. Dvojnásobný vítěz Dakaru Schlesser si však myslí, že něco takového se v brzké době nestane. Hlavním důvodem totiž je, že jeho závod Africa Eco Race se koná ve stejnou dobu právě na původních trasách.

"Máme smlouvy s vládami všech zemí, kudy soutěž vede, na prosincové a lednové termíny. Konkurence by musela volit jiný termín, ale to není pravděpodobné," prozradil v Praze, kam přijel propagovat podnik, jehož je šéfem. 

Africa Eco Race, jenž se stále ve stopách i kulisách původní myšlenky Thierryho Sabina, totiž od letoška má nové logo i nový slogan, a Schlesser kromě nich v Malostranské besedě nabídl srovnání mezi Dakarem a skromnějším Africa Eco Race, jehož se již pravidelně účastní Tomáš Tomeček s Tatrou či slovenský motorkář Ján Zaťko.

Současný šéf Dakaru Étienne Lavigne však už v lednu prozradil, že slavný závod by se nemusel vracet na původní trasy, ale přesunul by se na jih Afriky, kde je dle jeho názoru mnohem bezpečněji.

"V Jižní Africe, Angole a Namibii jsou terény, kde by se taková soutěž dala uskutečnit. Už dva roky jednáme v Luandě, hlavním městě Angoly. Tam by to bylo možné. Na severu Afriky se to kvůli politické situaci nedá," uvedl.

Tomáš Tomeček
Tomáš Tomeček
Více fotek
 • Tomáš Tomeček zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6757/675688.jpg
 • Tomáš Tomeček autor: Pavel Rakušan, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6747/674602.jpg
 • Tatra Tomáše Tomečka autor: Václav Šálek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/54/5374/537383.jpg
 • Tatra Tomáše Tomečka zdroj: ČT sport https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/68/6747/674607.jpg

Pravdou ale je, že skutečnost je trochu jiná, jelikož právě Africa Eco Race či tradiční rallye Budapešť - Bamako normálně na severu Afriky fungují.

Schlesser při návštěvě Prahy zavzpomínal také na slavné české jezdce, s nimiž se v kariéře setkal a pochválil i současnou generaci závodníků. "Máte spoustu talentovaných závodníků. Vaše kamiony Tatra dříve zatápěly ruským Kamazům. Mezi mými přáteli jsou například Tomáš Tomeček a motorkář Ivo Kaštan. Nezapomenutelný je ale pak samozřejmě šampión Karel Loprais," dodal.

Africa Eco Race se koná v Africe od roku 2009 a v příštím roce se uskuteční jeho osmý ročník.

přehrát video
Schlesser: Návrat Rallye Dakar do Afriky není pravděpodobný
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.