ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Velikonoční Prahu ovládne největší házenkářský halový turnaj pro děti

Velikost textu:

Praha - O Velikonocích se po celé Praze bude hrát Prague Handball Cup, tedy největší halový házenkářský turnaj na světě, který je zasvěcený dětem. V pořadí už 25. ročník přivítá okolo 500 družstev nejen z Evropy, které budou hrát ve 34 halách po celé Praze. Finále se odehraje v pondělí v O2 areně.

České juniorské házenkářky
České juniorské házenkářky

Prague Handball Cup je největším házenkářským turnajem na světě, který se hraje halově. Větší už je jen turnaj ve Švédsku, který se ale koná pod otevřeným nebem. "Aby šlo o největší halový turnaj, musíte mít okolo 500 družstev, což znamená nějakých 7700 účastníků, a potřebujete 34 hal," přibližuje ředitel turnaje Jaroslav Chvalný.

Celkem se v pražských krytých hřištích během Velikonoc odehraje na 1900 utkání, u kterých bude přítomno 200 rozhodčích a pořadatelů. Turnaj už větší být nemůže, protože Praha více halami nedisponuje. To však organizátory nikterak netrápí. "Turnaj je i tak velký a neboť takovou soutěž nikdo jiný nemá, tak si můžeme troufnout tvrdit, že je to mistrovství světa," říká Chvalný.

První ročník Prague Handball Cupu se uskutečnil již v roce 1992, a letos tak slaví už 25. ročník. Ambici stát se velkým a věhlasným turnajem přitom měl už v roce svého vzniku. "Turnaj vznikl poměrně brzy po revoluci a Praha zahraniční družstva táhla, navíc zde bylo levně. Hned jsme měli 90 týmů. Když se k tomu přidá dobrá organizace a dobrý doprovodný program, tak máte zaděláno na dobrý turnaj," vysvětluje Chvalný.

Organizátoři měli hned zpočátku jasno, že nechtějí dělat turnaj pro pár nejlepších týmů a zvát si na něj politiky s celebritami. Naopak, zvolili turnaj pro děti. "Inspirovali jsme se zahraničím a nadchla nás ta atmosféra, která je mezi dětmi vynikající. Ty děti si to užívají, a to je náš cíl. Nechtěli jsme být mediálními hvězdami a fotit se s celebritami, my jsme chtěli od začátku dělat cíleně zábavu pro děti. No a když se zpětně podívám, tak některé ty celebrity na tom turnaji teprve vznikly," vzpomíná ředitel a zakladatel turnaje v jedné osobě a uvádí například Slovince Vida Kavtičnika či českou hvězdu Filipa Jíchu. "Tím turnajem ale prošli skoro všichni čeští reprezentanti," dodává.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport

Chlapecká i dívčí družstva budou soupeřit v deseti kategoriích od 11 do 18 let a ani letos nebude nouze o exotické týmy. Letos dorazí například Izraelci, Libanonci či hráči z Hongkongu. "Nicméně to těžiště je stále v Evropě," říká Chvalný, který ale chce do budoucnosti přivítat ještě více týmů ze vzdálených destinací.

Během své existence se turnaje zúčastnilo již více než 122 000 účastníků a 8067 družstev ze 42 zemí Evropy, Asie, Ameriky a Afriky.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.