ČTsport

ČTsport
úterý 17. července 2018 Martina

Freestyleři budou v Deštném skákat až ke třiceti metrům

Velikost textu:
aktualizováno 4. 3. 2016 12:38

Praha - Nejlepší freestyleři se sjíždějí do Deštného v Orlických horách. Tamní můstek má na délku pětadvacet metrů a prověří kvality závodníků. Jde o nejdelší skok ve střední Evropě a pokořit se ho chystají na akci Excelent Soldiers ti vůbec nejlepší jezdci. Ve startovním poli je i český zástupce Daniel Hanka.

Můstek v Deštném v Orlických horách
Můstek v Deštném v Orlických horách

Bude se skákat až ke třiceti metrům. "Včera jsem testoval, což je vůbec ta nejhorší část, protože nevíte, odkud a jak rychle se rozjet. Proběhlo to ale všechno v pořádku," poznamenal český freerider Hanka. Ten jezdí v evropském týmu a patří i do českého reprezentačního výběru. "Umožňuje mi to se tím živit a cestovat po světě," uvedl Hanka.

Rozhodčí na závodech dávají důraz hlavně na stylové provedení. "Poslední dobou se na to hodně dbá. Hodnotí se výška, odraz a dopad, a pak také to, jak to působí jako celek," upřesnil. "Spoustu triků jsem si přinesl z bruslí, takže mám mezi ostatními originální styl," dodal.

přehrát video
Freeskier Hanka: Nejdelší středoevropský skok má na délku 25 metrů

Od ježdění ho neodradila ani častá zranění. "Vzadu v hlavě to tam je, ale naučil jsem se s psychikou pracovat - samozřejmě se trochu bojím, ale musíte to překonat," říká Hanka. Jak si povede mezi světovou špičkou na domácí půdě, kde s lyžováním začínal, uvidí diváci o víkendu.

Závod je zařazen do kategorie World Tour Asociace profesionálního freeskiingu a díky tomu dorazí elitní akrobatičtí lyžaři. Kanaďan Vincent Gagnier vyhrál Big Air na loňských X-Games v Aspenu a před třemi týdny ovládl závod Světového poháru ve stejné disciplíně v Bostonu. K jeho soupeřům patří osmnáctiletý Švýcar Fabian Bösch a Američan Noah Wallace. 

Závod se skládá z kvalifikace, semifinále a finále. Nejprve se lyžaři předvedou trikem s omezením rotace do 720 stupňů. Druhý skok už bude libovolný, a pokud nerozhodne, přijde na řadu třetí libovolný skok. Rotace však musí být jiná než v předchozích dvou pokusech. Stejný model se bude opakovat i v semifinále, ze kterého postoupí čtyři nejlepší do finále. Tam přijde na řadu šest skoků, do konečného pořadí se budou počítat tři.

Hlavní závody v Deštném začínají v neděli po druhé hodině odpoledne, už v sobotu proběhnou závody v týmových formacích.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.