ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Vuelta

Drama až do konce. 10 momentů nejnapínavější Grand Tour roku

Velikost textu:

Praha - Vuelta dopředu slibovala zamotaný boj o celkové pořadí, které si mezi sebou měli rozdělit Nairo Quintana s Chrisem Froomem. Zamotaný boj tři týdny ve Španělsku (a Andoře) skutečně přinesly, o vítězství ale nakonec bojovali zcela jiní závodníci. Připomeňte si momenty, které udělaly Vueltu takovou, jakou byla - nejtěsnější a nejnapínavější letošní Grand Tour.

Rozhodující moment Vuelty 2015: Fabio Aru odjíždí Tomu Dumoulinovi
Rozhodující moment Vuelty 2015: Fabio Aru odjíždí Tomu Dumoulinovi

Zpackaný začátek ze strany organizátorů (1. etapa Puerto Banús - Marbella)

Týmové časovky nejsou většinou tím, co láká fanoušky ať už ke trati, tak k televizním přijímačům. V případě startu letošní Vuelty tomu bylo jinak - organizátoři se rozhodli sedmikilometrovou trať postavit de facto přímo na riviéře, v blízkosti turisty frekventovaných pláží. Vzbudili ovšem místo pochval za neotřelost spíše nechápající kritiku. Trasa byla úzká, závodníky na ní trápily změny povrchů a nakonec ze všeho vznikl formát, ke kterému se nikdo v budoucnu chtít vracet nebude. 

přehrát video
Týmovou časovku na úvod Vuelty ovládl tým BMC

Směšnohrdinský konec Nibaliho (2. etapa Alhaurín de la Torre - Caminito del Rey)

Přidržování se týmového vozu (v angličtině existuje termín sticky bottle) je běžnou součástí závodů, pomocí níž se jezdci snaží dostat zpět do pelotonu. Ve své podstatě je rozhodčími tolerována, ovšem za předpokladu, že se věc nebude dít příliš okatě a závodník nezíská výhodu před ostatními. Vincenzo Nibali po jízdě za asistence vozu Astany takovouto výhodu získal a po právu tak na Vueltě skončil. Pro loňského vítěze Tour de France se tímto dokonala veskrze příšerná sezona, po níž není vyloučené, že bude muset měnit dres - vzestup Fabia Arua už ho beztak sesadil z postu lídra kazašského týmu.

přehrát video
O výsledcích etapy rozhodlo stoupání na Caminito del Rey

Chaves podruhé ukazuje své možnosti (6. etapa Cordóba - Sierra de Cazorla)

Když Esteban Chaves ve druhé etapě zvítězil v kopcovitém finiši, mohlo se to ještě svést jen na pouhé štěstí či momentální výstřelek. V okamžiku, kdy v podobném typu závěru etapy vyhrál podruhé, už bylo jasné, že se v něm formuje jeden z velkých mužů závodu. Maličký Kolumbijec se po triumfu vrátil do rudého dresu - ten nakonec, dle předpokladů, dlouho nedržel, ale Vuelta to pro něho byla velice úspěšná. Chaves se po mírném poklesu výkonů v druhém týdnu zvedl a nakonec v Madridu slavil vynikající páté místo v celkovém pořadí.

přehrát video
Sestřih 6. etapy Vuelty

Pády a motorky (8. etapa Puebla de Don Fadrique - Murcía)

Že v osmé etapě zvítězil Belgičan Jasper Stuyven, nakonec ani tak důležité nebylo. To, čím se etapa do Murcíi zapsala do povědomí daleko výrazněji, bylo odstoupení několika důležitých mužů závodu. Pád "odstranil" favority Dana Martina a Tejaye Van Garderena, jakož i sprintera Nacera Bouhanniho. K zemi šel také Kris Boeckmans z belgické stáje Lotto Soudal, který po něm strávil dva týdny v umělém spánku, z něhož ho doktoři probudili teprve před několika dny. K dovršení všeho v závěru dne doprovodná motorka srazila z kola i Petera Sagana a ani on už do následující etapy nenastoupil. Vcelku slušná sestava na seznamu tzv. DNF a DNS (těch, kteří den nedokončili či případně nenastoupili do toho následujícího).

přehrát video
Sestřih 8. etapy Vuelty

Dumoulin poráží na stěně Frooma (9. etapa Torrevieja - Cumbre de Sol. Benitachell)

Ti, kdo si mysleli, že výtečné výkony Toma Dumoulina jsou jen dočasnými výstřely, museli po devátém závodním dni uznat, že nizozemský závodník jen tak nežertuje. V závěrečném prudkém výstupu Dumoulin předvedl jeden z vizuálně nejhezčích momentů závodů - už už to vypadalo, že ho Froome od sebe odpoutal, avšak závodník týmu Giant-Alpecin závěrečným zrychlením rozhodl etapu pro sebe a převzal i rudý dres. Před druhým Joaquímem Rodríguezem v tuto chvíli vedl o 57 sekund.

přehrát video
Sestřih 9. etapy Vuelty

Konec Frooma, nástup Arua (11. etapa Andorra la Vella - Cortals d'Encamp)

Už dopředu to byla nejzajímavější a nejnáročnější etapa celé Vuelty, ba spíše celého závodnického roku. Organizátoři (ke kterým se v tomto případě připojil i Joaquím Rodríguez) pro jezdce připravili pět extrémních prémií a závodním polem to pořádně zamíchalo. Účet etapy: vítězství slavil Mikel Landa před svým kapitánem Fabiem Aruem, který vystoupal až do čela průběžného pořadí. Velkou prohrou byl den pro Chrise Frooma, který spadl už v jeho začátku - etapu sice s téměř desetiminutovou ztrátou dokončil, avšak příští den už jeho jméno v pelotonu chybělo. Vyhrát dvě Grand Tour v jednom roce se tak nepovedlo po Albertu Contadorovi ani jemu.

přehrát video
Sestřih 11. etapy Vuelty

Závěr týdne vynesl do čela Rodrígueze (16. etapa Luarca - Ermita de Alba. Quiros)

Poté, co se Fabio Aru vynesl v 11. etapě do průběžného vedení, se snažil každou etapu svůj náskok navýšit - a to především před excelentním časovkářem Tomem Dumoulinem, který právě na individuální jízdu proti chronometru hodně spoléhal. Aru téměř každý den na Dumoulina něco najel - v 16. etapě to bylo pětadvacet vteřin a celkově před konkurentem vedl před nadcházející časovkou o minutu a padesát vteřin. Sluší se ovšem dodat, že zároveň ztratil vedení v závodě. Díky rychlému finiši se před něj o vteřinu dostal Rodríguez, jeho pobyt na čele klasifikace měl ovšem jen krátké trvání. Šestnáctý den Vuelty přinesl nádherné závodění, na jehož konci slavil etapový triumf veterán Fränk Schleck.

přehrát video
Sestřih 16. etapy Vuelty

Časovka: Dumoulin najíždí minuty a je znovu ve vedení (17. etapa Burgos - Burgos)

Že Tom Dumoulin v časovce najede hodně času na své hlavní konkurenty Arua s Rodríguezem, se dopředu čekalo, spekulovalo se ovšem o tom, jak moc velký jeho náskok bude. Nakonec se ukázalo, že Nizozemec najel tak akorát to, aby závod nabral na obrátkách a zůstal až do konce dramatický. Dumoulin najel na Arua minutu a padesát tři vteřin a vedl před ním o tři sekundy. Rodríguez, který ztratil výrazněji, byl o další minutu zpátky.

přehrát video
Sestřih 17. etapy Vuelty - Dumoulin se oblékl do červeného

Dumoulinův paralyzér, Aruova frustrace (19. etapa Medina del Campo - Ávila)

Fabio Aru po časovce říkal, že tři vteřiny vlastně nejsou vůbec ničím - odstupy na čele byly tak minimální, že téměř nehrály roli. Italský závodník měl tři horské dny na to, aby svého hlavního soka porazil. V průběhu toho druhého se o to snažil opravdu mocně, Dumoulin se však jeho zadního kola držel se vší odhodlaností a nakonec od sebe Arua nepustil. Co víc, v závěru dne, kdy se jelo na kostkách do prudšího kopce, dokázal na druhého muže pořadí najet tři vteřiny a rozšířil své vedení na šestisekundové. Zbývala už jen jediná etapa, kdy mohl Aru útočit.

přehrát video
Sestřih 19. etapy Vuelty

Den, který rozhodl (20. etapa San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla)

Tom Dumoulin se ve vedení držel tak dlouho, jak mu síly stačily. Bohužel pro něho, došly mu o den dříve, než potřeboval. Na předposledním stoupání nestačil na Aruovo zrychlení, a přestože šlo jen o dvacet sekund, zpět se k Italovi už nedostal. V cíli nakonec ztratil téměř čtyři minuty a propadl se až na šesté místo pořadí, naopak Aru slavil svůj první triumf na takto velkém závodě. Důvod k radosti měl i v závodu nepříliš výrazný Rafal Majka, který nakonec bral třetí místo v celkovém pořadí.

přehrát video
Sestřih 20. etapy Vuelty
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.