ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
Tour de l'Avenir

Přehlídka nastupující elity. Mini-TdF ukázala nadějné talenty

Velikost textu:

Největší pozornost na sebe právem soustředí probíhající Vuelta, kalendář cyklistických závodů s ní ovšem nezačíná ani nekončí. Ve Francii tak v uplynulém týdnu proběhl závod Tour de l'Avenir, který je každoroční přehlídkou talentovaných závodníků na prahu profesionálního sportu. I letošní ročník tzv. "mini-Tour de France" ukázal řadu závodníků, kteří v příštích letech mohou patřit ke světové špičce. 

Laurens De Plus
Laurens De Plus

Závod budoucnosti či "mini-Tour de France", tak je označovaná srpnová Tour de l'Avenir. Týdenní závod vznikl už na počátku šedesátých letech a byl dlouhou dobu určen pro amatérské cyklisty. Postupem času se ovšem začal orientovat na juniorské závodníky, aby se posléze od roku 2007 podnik zaměřil na jezdce kategorie do 23 let. Jen zběžný pohled do výsledkových listin posledních let odhalí, jak kvalitní a perspektivní jezdci zde závodí – seznam celkových vítězů čítá Baukeho Mollemu či Naira Quintanu, na Vueltě zářícího Estebana Chavese nebo pozitivní překvapení letošní Tour Warrena Barguile.

Tour de l'Avenir se každý rok odehrává v lokacích, kde se měsíc předtím pohybovali závodníci na Tour  během týdne startovní pole absolvuje rovinaté, kopcovitější i vyloženě horské etapy. Nadějní jezdci, kteří ve Francii oblékají dresy nikoliv svých týmů, nýbrž svých zemí (podobně jako na světovém šampionátu), doufají, že je úspěch může dostat mezi profesionální špičku. Kdo jsou největší objevy letošní Tour de l'Avenir?

Jack Haig
Jack Haig

Startovní pole ve Francii zahrnovalo i již prověřená jména z WorldTour týmů  výběr Kolumbie vedl Sebastian Henao (Sky), Španělsko zase spoléhalo na kvality pozdějšího celkového vítěze Marca Solera (Movistar). Tour de l'Avenir je však důležitá spíše v hledání talentů, kteří se nachází na prahu mezi profesionálním a juniorským sportem (přesněji kategorie do 23 let). Předním z takovýchto závodníků je Australan Jack Haig, který od příští sezony bude jezdit za Oricu GreenEDGE (profil dalšího závodníka této australské stáje Estebana Chavese čtěte ZDE). Haig je navzdory svému věku (21) už závodníkem s četnými úspěchy  na lednové Tour Down Under nosil bílý dres, pódiová umístění získal v závodech Kolem Koreji či právě na Tour de l'Avenir, kde si druhé místo v celkovém pořadí vyjel díky skvělým výkonům v závěrečných vrchařských etapách. Orica v něm získává dalšího potenciálního jezdce na celkové pořadí ve velkých závodech.

Jezdit za "development team" Lotto-Soudal, a poté podepsat s hlavním konkurentem Etixx-QuickStep? Ne jen tak ledajaká věc - dva největší belgické týmy sice nemají vzájemný vztah tak vyhrocený jako ve fotbale Real a Barcelona, ovšem stavovská příslušnost k jednomu či druhému funguje i v profesionální cyklistice. Dvacetiletý Laurens De Plus se přesto rozhodl nenásledovat své nadějné vrstevníky Tiesje Benoota a Louise Vervaekeho do dresu prvního týmu Lotta a místo toho bude od příští sezony kolegou Petra Vakoče a Zdeňka Štybara. Na co se mohou čeští závodníci těšit? De Plus je slibným vrchařem, který začal se sportem až v relativně pozdnějším věku a který sám o sobě říká, že na vrcholu svých možností ještě určitě není. Zatím největším De Plusovým úspěchem je druhé místo na letošním Ronde de l'Isard.

Guillaume Martin
Guillaume Martin

Guillaume Martin působí dojmem závodníka, který zcela nepasuje na cyklistického prostředí. Je totiž čerstvým absolventem fakulty filozofie, kterou absolvoval prací o Friedrichu Nietzschem (odtud přezdívka vrchař-filozof) a pokud by mu nevyšla profesionální kariéra, chtěl by se stát žurnalistou. Ne zcela obvyklá je i jeho záliba v dlouhých horských túrách. Martin začínal se závoděním v klubu Etudes (stejně jako před ním Thibaut Pinot či Warren Barguil), za sebou má stáž ve stáji FDJ (neúspěšnou) a před sebou vybírání z několika nabídek. Vítěztsví na LutychBastogneLutych U23 či několik dní starý etapový triumf na Tour de l'Avenir ho dělá lákavým pro mnoho stájí.

Čeští fanoušci cyklistiky rádi vzpomínají na legendární Závod míru, často však zapomínají, že jeho současná inkarnace (v kategorii U23) k nám dostává závodníky, kteří mohou za pár let patřit ke světové špičce. Tak jako Gregor Mühlberger, který na silnicích v okolí Jeseníku letos zvítězil. Jednadvacetiletý Rakušan se na Tour de l'Avenir dokonce po páté etapě oblékl do dresu průběžně vedoucího závodníka, v posledních dvou dnech ale už nestačil atakům Solera či Haiga. Přesto o svých kvalitách přesvědčil stáj Bora-Argon18 natolik, aby mu po dvou stážích nabídla profesionální kontrakt. Německý tým, za něhož jezdí i Jan Bárta, podepsal s Mühlbergerem kontrakt do roku 2017.

Sören Kragh Andersen
Sören Kragh Andersen

"Nejsem vrchařem, ale jinak umím cokoliv jiného," říká vítěz dvou úvodních etap Sören Kragh Andersen. Dánský závodník kontinentálního týmu Trefor  Blue Water je silný v únicích, umí kostky a ačkoliv není jako jeho bratr Asbjörn tolik zdatným sprinterem, úspěchy má i v této disciplíně. Andersen údajně už podepsal smlouvu se špičkovým týmem, dohoda ale ještě uveřejněna nebyla. Budoucí zaměstnavatel se může těšit na všestranného závodníka, který v jeho dresu vybojuje velkou porci vítězství. 

Zdroj: ČT sport, cyclingnews.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.