ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Brankářská legenda Králík: Titul z MS 1985 slavili lidé i ničením lustrů v obchodním domě

Velikost textu:

Praha – Přesně před třiceti lety hostila Praha hokejové mistrovství světa. Čechoslováci postoupili do finálové skupiny jako nejhorší ze čtyř týmů, jež se do závěrečných bojů prodraly, přesto nakonec na domácí půdě slavili zlato. Krásné vzpomínky na československou jízdu pražským šampionátem má i tehdejší brankářská jednička Jiří Králík.

Jiří Králík v souboji se Sovětským svazem
Jiří Králík v souboji se Sovětským svazem

Na tehdejší šampionát se nominovala pouze osmička nejlepších celků a v základní skupině se hrálo systémem každý s každým. Do finálové skupiny postoupila nejlepší čtveřice. Čechoslováci sice vybojovali účast mezi nejlepšími bez větších potíží, když si poradili jak se Švédskem a Finskem, tak s východním a západním Německem, ve finálové skupině však byli jasnými outsidery, jelikož žádný z postupujících celků nedokázali v předchozím průběhu šampionátu porazit.

"Na mistroství světa je to tak, že se tým vyvíjí. Že se vyvíjí soudržnost. My jsme měli velkou smůlu v tom, že jsme měli hodně zraněných hráčů. Ale podařilo se nám, že se ve skupině vybudoval úžasně bojovný celek," vzpomíná Králík. Ve finálové skupině to tak najednou bylo úplně jiné československé mužstvo.

V prvním utkání finálové skupiny dokázali Čechoslováci zdolat poměrem 2:1 do té doby suverénní Sověty, kteří neztratili v předchozích duelech ani bod. "To bylo utkání, které jsme museli zvládnout. Ale my jsme se naučili proti Sovětům hrát tato utkání velmi dobře. Naučili jsme se velmi dobře bránit. A i tentokrát jsme odehráli velmi dobré utkání a chybička Myškina, kdy Vláďa Růžička ho prostřelil z levé strany, znamenala, že jsme vedli 2:0 a oni pouze korigovali výsledek," pátrá v paměti bývalý brankář.

V následujícím duelu pak přišlo nečekaně vysoké vítězství nad USA, které rozjetý československý tým vypráskal 11:2. "To byla nádhera. Štěstí, které měl (americký brankář) Vanbiesbrouck  ve skupině, ho opustilo, a naši kluci se rozstříleli," usmívá se Králík. Vítězství ve finálové skupině a z toho plynoucí zlato si pak Čechoslováci pojistili v posledním zápase proti Kanadě, kterou udolali 5:3.

"Ve vyprodané pražské Sportovní hale byla fantastická atmosféra. A dozvěděli jsme se i takové věci, že když utkání probíhalo, tak údajně bylo velké množství lidí v obchodním domě Kotva a dívali se na ten zápas v oddělení elektra. Prodavači jim dovolili, aby sledovali celý zápas, a údajně tam byla taková euforie, že lidé radostí rozhoupávali lustry a vznikla tam i docela značná škoda," vypráví Králík.

přehrát video
Češi na MS v hokeji
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.