ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Musím být jedna koule, která se řítí dolů, říká rekordman ve sjezdu na běžkách

Velikost textu:
aktualizováno 9. 3. 2015 11:18

Praha - Pamatujete si scénu z filmu Sněženky a machři, kdy instuktor Brťka záměrně přecenil schopnosti prvního družstva a donutil je, aby na běžkách sjížděli velký krpál? A výsledek byl tristní. Takový školní lyžařský výcvik zřetelně nezažil světový rekordman Radek Čermák, který jako první na světě jel na běžkách 145 km/hod.

přehrát video
Světový rekordman v rychlolyžování na běžkách Radek Čermák hostem Studia 6

Přestože je zkušeným lyžařem, nazval rychlojízdu na běžkách oproti té na sjezdových lyžích úplně jinou ligou: "Sám jsem čekal, co se bude dít. Malinko jsem koukal, ale dobře to dopadlo. Jsem kluk z Harrachova, který se na lyžích narodil. Vím, na co mám. Testoval jsem v Harrachově na sjezdovce, takže jsem tušil, že to půjde," uvedl Čermák.

Čermák se chtěl kuriózním výkonem postarat o propagaci rychlolyžování. Před ním to zkoušel na běžkách jeden Rakušan, ale Čermák je průkopníkem vyšších rychlostí. "Otevřel jsem novou disciplínu. Když bude nějaký vyzyvatel, tak jedině dobře," přál si. Běžky z obchodu to ale nebyly, jednalo se o sériovou výrobu. "Jsou určeny pouze pro rychlost, nejsou vhodné pro klasické lyžování, už jen kvůli délce a stabilitě," uvedl Čermák.

"Trénuji doma v Harrachově nebo ve ski areálu Klíny," prozradil. Maximem jsou však tři jízdy brzy ráno, než dorazí ranní várka lyžařů. Kvalitní osobní trénink je pro něj být přišroubovaný na střeše auta a jezdit po letišti. "Nejlépe tak nasimuluji odpor vzduchu, případné nerovnosti, protože se klepu zároveň s karosérií," vysvětlil a dodal: "Na svahu se musím zabalit a být jedna koule, která se řítí dolů. Nenechat se rozhodit bočním větrem ani nerovností."

Nejdůležitější součást výbavy, helmu připomínající tvar ze známých Star Wars, popsal jako široký kbelík, do kterého musí ve sjezdařském postoji schovat i ramena. Z helmy není téměř vidět. Na trať nebo cíl z ní nedohlédne. "Kdybych upadl, tak se helma rozpadne na dvě části, abych se sněhem neudusil. Boty jsou klasické na lyžování, ale bez přezky. Aerodynamiku pomáhají zlepšit spojlery na obou botách. Kombinéza je z latexu, ve které strašně trpím. Je to velmi nepohodlné," uvedl.

Zatáčky nikdy nechápal

Co ho vlastně k rychlostnímu lyžování přivedlo? "Od malička jsem závodil na lyžích, pak přišel skikros a koketoval jsem se skeletonem. Jízda rovně je moje, zatáčky jsem úplně nepochopil. A hlavně český rekord na sjezdových lyžích je starý osmnáct let, to moje ego úplně nevydrželo," usmíval se.

Cíle před sebou stále vidí. "V běžkách to chci samozřejmě posouvat dál. 180 km/h je reálných, se speciálním vybavením od firmy by mohla jít i dvoustovka. Na sjezdových lyžích je snem 250 km za hodinu. To je hranice, na které se dějí velké věci," konstatoval.


K překvapení nejsou pro rychlolyžaře typická zranění v podobě vyvrácených kolen či přetrhaných vazů. "Otěr vzduchu vás nenechá rotovat. Teplo a tření při pádu však mohou způsobit velké popáleniny, kombinéza vše nepohltí a pustí to do vás. To bolí. Neštěstí to já to ještě netuším," uvedl, že zatím ještě vážněji nespadl a přiznal, že povinný chránič páteře by účinný při pádu v takové rychlosti příliš nebyl.

Zajímavý údaj řekl i o počtu závodníků z Česka. "Tým není malý. Má 'ufonská' kategorie se jmenuje S1, druhá je SDH s klasickou helmou a lyžemi. Dohromady je nás kolem čtrnácti." Na uplynulém MS v Andoře se na start postavilo přes sto lidí. Nejbližší akci Světového poháru v Kanadě však z finančních důvodu Čermák vynechá. "Vrchol sezony bude na konci března ve Francii na Masters. Tam není jury, která pořád neustále do nečeho povídá. Jde tam o rychlosti a rekordy."

Zdroj: ČT24, youtube.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.