ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Haník: Chceme vrátit český volejbal mezi elitu. Proto tolik akcí

Velikost textu:

Praha - Český volejbalový svaz letos organizuje mimořádný počet mezinárodních akcí. Fanoušci zažijí o víkendu turnaj Grand Prix žen, viděli Světovou ligu mužů či dvě evropské kvalifikace. Tím ale akce letošního roku na domácí půdě neskončí. Už v září bude Česko pořádat šampionát juniorů. Jaký je záměr letošní náročné sezony, přiblížili ve Sportovních zprávách první dva muži Českého volejbalového svazu, předseda Zdeněk Haník a místopředseda Robert Urbánek. Přímé přenosy všech utkání brněnského turnaje můžete sledovat od pátku do neděle na ČT sport a našem webu.

přehrát video
Hosté Sportovních zpráv: Zdeněk Haník a Robert Urbánek

"Každý rok si šest mezinárodních akcí nemůžeme dovolit. Do budoucna počítáme se dvěma až třemi. Důvod, proč jich je teď tolik, je jednoduchý. Chceme přitáhnout diváky do hal a propagovat volejbal jako krásný produkt. Chceme se pokusit o návrat do světové špičky. To jde jedině prostřednictvím mezinárodních soutěží, které jsou sledované i mediálně," uvědomuje si Haník.

Zároveň upozorňuje, že může být složité naplnit hokejové haly, kde se turnaje hrají. V Česku vhodné haly zaměřené na volejbal splňující všechny nároky FIVB totiž chybí. "Zaplnit haly slušným způsobem se nám vždy nějak podařilo," konstatoval Haník.

Bylo toho opravdu hodně. Hned na začátku ledna čekal českou reprezentaci mužů boj o postup na světový šampionát. Dějištěm kvalifikace byla opavská hala - kde jak známo vládne vždy parádní atmosféra. Tehdy i přes výhru nad favorizovanými Bulhary svěřenci trenéra Šmejkala postoupit nedokázali.

Radost českých volejbalistů
Radost českých volejbalistů

V polovině května pak národní tým odehrál další kvalifikační boje o postup na mistrovství Evropy. Tentokrát v prostředí haly v Jablonci. Tam se reprezentantům dařilo - turnaj ovládli a po úspěšném tažení ve Španělsku postoupili na evropský šampionát.

V letošním roce se mohli čeští fanoušci nabažit špičkového volejbalu ještě v rámci Světové ligy - národní tým přivítal v Českých Budějovicích, Chomutově nebo Opavě celky Nizozemska, Korey a Portugalska.

Táhl hlavně plážový turnaj na Štvanici

Ženské reprezentantky si užily domácí atmosféru. Na přelomu května a června odehrály v Plzni kvalifikaci na mistrovství Evropy. Už tento týden navíc čeká v Brně národní tým světová Grand Prix. "Brno je kompletně připraveno. Probíhají oficiální tréninky," hlásí Urbánek. "Tým chce postoupit, pevně tomu věřím. Nejtěžší soupeř bude asi Kazachstán. Umí to už každý. Možná to zní jako klišé, ale před deseti lety by nikdo neřekl, kdo nás může porazit," řekl Haník.

Vítězky Prague Open - Kristýna Kolocová a Markéta Sluková
Vítězky Prague Open - Kristýna Kolocová a Markéta Sluková

V beachvolejbalu do Česka také zavítalo to nejlepší, co mohlo - Světová série žen. Na pražské Štvanici tehdy Kristýna Kolocová a Markéta Sluková poprvé turnaj prestižního okruhu vyhrály. "V centru Prahy jsme zavedli tradici, ve které chceme pokračovat. Turnaj má dva háčky: Počasí a sportovní úspěch. Letos se to i díky Markétě a Kristýně podařilo," uvedl Haník.

Velké akce polykají hodně peněz, ale podle Urbánka to financování svazu a jeho dalších projektů (např. Minivolejbal v barvách) neohrozí. "Akce Prague Open vyšla na dvanáct milionů korun. Provázel ji i dětský turnaj. Další prostředky, nejen na reprezentaci, má svaz od komerčních partnerů a většina zdrojů je již předjednána. Jsem si jistý, že všechno dostaneme do vyrovnaných rozpočtů," sdělil Urbánek.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.