ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Barum Rally hrozí konec, promotéři ME snižují počet tratí

Velikost textu:

Zlín - Populární zlínské Barum Rally, která je již přesně třicet let součástí seriálu mistrovství Evropy, možná o pořadatelství kontinentálního podniku přijde. Promotéři seriálu rallye se totiž rozhodli snížit počet závodů z dvanácti na deset a ty, které budou závody pořádat, musí zaplatit. Zlínští pořadatelé se tak obávají scénáře na brněnském okruhu, který pravděpodobně ztratí pořádání MotoGP.

Barum Czech Rally 2013
Barum Czech Rally 2013

Šampionát bude mít v příštím ročníku jen deset dílů místo letošních dvanáct. Organizátorům české soutěže v tomto roce navíc skončí dosavadní smlouva s promotérskou společností Eurosport Events. Konkurence mezi pořadateli je veliká a Barum Rally by nemuselo pomoci ani to, že patří mezi nejnavštěvovanější rallye v Evropě.

"Ve srovnání s tradičními podniky, kam patří Švýcarsko, Belgie či Velká Británie, tedy země s vyspělejší ekonomikou, to Barumka bude mít těžké," říká reportér ČT Josef Kvasnička. "Pak je tady skupina zemí srovnatelných s Českem - Portugalsko, Kypr, Řecko, Estonsko či Litva, a zde se pak odehraje pomyslný závod o to, která země dokáže obstarat největší podporu od státu či regionu," myslí si.

Návrh nového kontraktu s promotérem zahrnuje podle MF Dnes výrazné navýšení poplatku za zařazení do kalendáře. "Nový návrh nás zaskočil, ale neházíme flintu do žita a budeme bojovat," řekl zástupce ředitele Barum rallye Jan Regner měsíc před konáním letošního ročníku (29.-31. srpna).

Bude Barum Rallye pokračovat?

Reportér ČT Josef Kvasnička: "Bude to napínavé. Všechny straší brněnský scénář. Vypadá to, že tam podpora stačit nebude a z Brna dost možná MotoGP postupně zmizí. Pro Barum Rally by něco podobného byl obrovský problém. Zatímco okruh v Brně zůstane a ještě bude využíván i pro menší závody, ve Zlíně by se rozpadl tým organizátorů a ten nový by se nesestavil pouhým lusknutím prstu. Proto teď sportovní diplomacie bude ohromně důležitá."

"Budeme dělat maximum, aby se kontrakt mohl prodloužit. Pevně věříme, že se Barumku podaří udržet v elitní skupině evropských rallye, byť je nám jasné, že u dveří promotéra stojí řada pořadatelů, kteří mají velké ambice," konstatoval Regner.

Velká konkurence panuje mezi pořadateli od loňského sloučení šampionátů ME i IRC. "V době předtím se na mezinárodní scénu vešlo až 25 silných a kvalitních rallye. Teď mezi jednotlivými pořadateli vznikl přetlak," podotkl Regner.

Věří ale, že pro vyjednávání drží v rukách dobré karty. "V náš prospěch snad hovoří dlouhodobá kvalita a úroveň soutěže a také vzájemná loajalita, neboť s Eurosportem spolupracujeme prakticky bez přestávky od vzniku seriálu IRC v roce 2007," konstatoval Regner.

Pomoci by podle Kvasničky mohl i Zlínský kraj a automobilka Škoda. "Již nyní dotuje rallye jistou částkou od kraje, ten však zatím ještě nemohl reagovat na nové navýšení ze strany promotéra. Seriál by přece jen nerad přišel o tak obrovskou masu příznivců uprostřed Evropy, své by si k tomu měla říct i automobilka Škoda, přece jen její vozy v seriálu ve sportovním měřítku dominují a utvářejí jeho kvalitu," říká reportér ČT.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.