ČTsport

ČTsport
pátek 21. září 2018 Matouš

První závod Red Bull Air Race opanoval Bonhomme, Šonka byl sedmý

Velikost textu:
aktualizováno 1. 3. 2014 15:21

Abu Dhabi – Tak jak v roce 2010 skončil, tak do nové sezony vstoupil. Vítězem úvodního podniku obnoveného sériálu závodů v letecké akrobacii Red Bull Air Race se stal úřadující mistr Paul Bonhomme z Anglie. Druhý skončil Rakušan Hannes Arch a bronzovou příčku obsadil v Abu Dhabi vítěz kvalifikace Pete McLeod z Kanady. Jediný český zástupce Martin Šonka si připsal dva body za sedmé místo.

Paul Bonhomme
Paul Bonhomme

"Úplně spokojený nejsem. Podle tréninkových časů jsem věřil, že by to mohla být první půlka. Nicméně na to, že to byl úvod s novým letadlem, na jehož přípravu jsme měli týden, tak docela dobré," hodnotil závod pětatřicetiletý pilot, jenž viděl rezervy hned v několika aspektech. "Nejsem příliš spokojený s tím, jak jsem letěl. Byly tam chybky. Byl jsem příliš široký v šikaně, což mě mrzí. Rezerva byla i v nastavení motoru, na čemž musíme zapracovat," prozradil.

Šonka do soutěže zasáhl hned v první dvojici díky šestému času v kvalifikaci. V souboji o přímý postup však nestačil na Francouze Nicolase Ivanoffa. Díky času ale nakonec do "superosmičky" jako druhý šťastný poražený postoupil.

Ve svém druhém letu český pilot zrychlil téměř o vteřinu, ale mezi čtyři nejlepší, kteří postupovali do závěrečného finále, se již nedostal.

O vítězství v úvodním závodě série, která byla obnovena po tříleté pauze, během níž byla upravená celá řada pravidel, si to rozdala čtveřice Australan Matt Hall, Rakušan Hannes Arch, vítěz kvalifikace Pete McLeod z Kanady a obhájce celkového vítězství Paul Bonhomme z Velké Británie.

A byl to právě devětačtyřicetiletý Angličan, jenž ve finále prolétl mezi pilony nejrychleji. Druhého Hannese Archa porazil o tři desetiny a McLeod na něj ztratil ještě o další tři desetiny více. Hallovi finále nevyšlo. Křídlem trefil vzdušný pilon, z finálového letu diskvalifikován, a skončil tak čtvrtý.

Druhý podnik populární série je na programu 12. a 13. dubna, kdy bude závod hostit Rovign v Chorvatsku.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.