ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Holuša s Kudličkou jsou před atletickým HMS ve formě, stále však cítí rezervy

Velikost textu:

Praha – Chtěli do halové sezony vstoupit možná co nejlepším způsobem, takový start však sami nečekali. Běžec na 1 500 metrů Jakub Holuša i tyčkař Jan Kudlička hned na úvod překonali limit pro halové mistrovství světa, které se bude konat na začátku března v polských Sopotech, a Holuša dokonce překonal i český rekord. Oba však věří, že vrchol formy teprve přijde. "Byl to teprve první závod. Pořád si myslím, že mám rezervy," řekl Holuša.

Jan Kudlička
Jan Kudlička

Jakub Holuša nový český rekord překonal v irském Athlone, kde v závodě na 1 500 metrů zaběhl čas 3:38,79 minuty a vylepšil nejlepší čas Michala Šnebergera z roku 2005. "Všechno se dobře sešlo. Byl jsem zdravý, příprava byla skutečně tvrdá, psychicky jsem se dal do kupy a změnil přístup. Myslím si ale, že to může být ještě lepší a že to vyvrcholí v Sopotech," řekl Holuša.

Pro Holušu je výborný začátek sezony o to důležitější, že minulý halový ročník mu vůbec nevyšel a kvůli zranění ani neběhal. Rozhodl se proto, že změní trenéra a zatím je s tímto rozhodnutí velice spokojen. "Byl jsem u Dalibora Kupky, kde jsem byl ale sám, jelikož kluci jsou tam hlavně sprinteři. Odešel jsem tak k Jirkovi Sequentovi do Brna a jsem rád, že se to obrátilo k lepšímu," uznal juniorský mistr Evropy z roku 2007.

Výborně vstoupil do ročníku i tyčkař Jan Kudlička, který na přeborech Prahy na začátku února přeskočil laťku ve výšce 575 cm, čímž si zajistil limit na HMS, a zařadil se na čtvrté místo světových tabulek. Jednu z velkých českých nadějí na medaili ze světového šampionátu však vlastní výkon překvapil. "Moc jsem s tím nepočítal. Před deseti dny jsme se totiž vrátili z posledního soustředění v Tenerife, kde jsme trénovali dost tvrdě. Myslel jsem, že bych mohl skočit výš až na mistrovství republiky. Vzhledem k tomu, že se to povedlo tak brzo, tak jsem v očekávání ještě většího výkonu," prozradil Kudlička.

Na rozdíl od Holušy však Kudlička na překonání českého rekordu stále čeká, a to jak v hale, tak i pod otevřeným nebem. Pětadvacetiletého skokana to však netrápí a zaměřuje se především na závod v Sopotech. "Vsadili jsme všechno na jednu kartu. Nebudu nikde cestovat, nebudu jezdit po závodech a budu pouze soustředit veškerou energii na MS," řekl Kudlička, který by si rád přivezl z Polska cenný kov.

Velkou zkouškou formy před šampionátem bude mítink Prague Indoor, který se uskuteční na konci února, a oba atleti by rádi předvedli v co nejlepším světle. "Bude to pro nás velký test před MS. Doufám, že dojde co největší počet lidí a podám dobrý výkon," nechal se slyšet Holuša.

Podle Kudličky bude pražský závod i dobrým testem před halovým mistrovstvím sezony, které se v O2 aréně uskuteční za rok. "Už se tam těším. Vyzkoušíme si povrch a prostředí haly. Je to vlastně největší český halový závod, takže tam chce člověk zazávodit co nejlépe," dodal český tyčkař.

Jistotu účasti na halovém mistrovství světa v polských Sopotech má zatím osm českých sportovců. Kromě již zmíněné dvojice také koulaři Tomáš Staněk a Ladislav Prášil a běžci Pavel Maslák, Denisa Rosolová, Lenka Masná a tyčkařka Jiřina Svobodová. Šampionát se uskuteční mezi 7. až 9. březnem.

přehrát video
Hosté Sportovních zpráv: Jakub Holuša a Jan Kudlička
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.