ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Štvanický centrkurt zeje prázdnotou, velký turnaj je ve hvězdách

Velikost textu:

Praha – Pražská Štvanice, sídlo nejstaršího českého tenisového klubu 1. ČLTK, se pyšní slavnou tenisovou historií. Poprvé areál hostil utkání Davisova poháru v roce 1921, jenže už patnáct let pražský ostrov velké bitvy v týmové soutěži neviděl. A to přesto, že na Štvanici před třiceti lety vyrostl centrkurt s – na české poměry – luxusní kapacitou osmi tisíc míst. Jelikož ale Česko v posledních letech nehostilo ani turnaj ATP, centrkurt zeje prázdnotou. "Bohužel stadion byl ve své historii vyprodán všehovšudy třikrát nebo čtyřikrát," konstatuje manažer 1. ČLTK Vladislav Šavrda.

Centrální kurt v Praze na Štvanici
Centrální kurt v Praze na Štvanici

"Výstavba nového stadionu – třeba z pohledu Jan Kodeše, který se o to hodně zasloužil – lze pochopit. On to viděl jako budoucí stánek světového tenisu. Věřil, že se tady budou hrát velké turnaje, že se tu budou pořádat velké akce. Taky to tak skutečně začalo. Bylo tady mnoho ročníků Czechslovak Open, později Czech Open," připomíná Šavrda.

Jenže pražský turnaj ATP se hrál naposledy v roce 1999 a pro zápasy Fed Cupu a Davis Cupu preferují tenisté jiné haly a často i tvrdší povrch, než nabízí štvanická antuka. "V současné době nové termíny Fed Cupu a Davis Cupu příliš neumožňují hrát tam zápasy a pro turnaje typu Challenger, které momentálně jsou v České republice tou nejvyšší kategorií, si myslím, že ten kurt příliš vhodný není. Přeci jen naplnit osm tisíc diváků na turnaj typu Challenger, to se nestává," je si vědom funkcionář štvanického klubu.

Velký turnaj je nejen o penězích, ale i o termínu

Ideální variantou pro štvanickou arénu by tak bylo vzkříšení velkého turnaje. To je však zatím ve hvězdách. "Je to jednak o ekonomice, zda jsme schopni takovýto velký turnaj udělat. Druhá věc je termín. Termín se nově do kalendáře určitě nepřidá. To znamená, že je zapotřebí čekat, kupříkladu na subjekt, který bude třeba z ekonomických důvodů nucen turnaj vzdát," vysvětluje Šavrda.

"Není to také zadarmo. Ten termín je zapotřebí překoupit od někoho a získat. Takže to nejsou malé peníze. Věřím, že do budoucna to možná bude, zatím postupujeme tím způsobem, že se hraje velké množství turnajů typu Challenger a turnajů typu Futures, které pomáhají mladým hráčům, kteří vstupují do tenisu," popisuje funkcionář 1. ČLTK. "Přesto se stavím za názor hráčů, kteří říkají, že do takové tenisové velmoci, jako jsme my, velký turnaj patří," dodává.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.