ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra

Jachting slaví v Čechách 120 let. Jak to začalo?

Velikost textu:

Praha – Český Yacht Klub oslaví příští měsíc 120 let od svého založení a bude to výročí dne, kdy byl založen Josefem Rösslerem-Ořovským jeden z nejstarších jachtařských klubů ve střední Evropě. Jachting nejen jako sport, ale i životní styl na českém území byl tím hlavním v pořadu Téma pro hosty s Michalem Dusíkem.

David Křížek
David Křížek

Tradiční český sport, který patří na přehrady tuzemských řek, jezer a pískoven, se v zemích Koruny české usadil díky iniciativě velkého sportovce Ořovského. Průkopník jachtingu jako sportovního odvětví stál za zrodem dalších klubů a organizací. Život na vodě učaroval jemu i jeho vnukovi se stejným jménem Josefu Rösslerovi. "Já nesportoval tolik jako děda. Až po zrušení skauta v Litoměřicích jsme koupili loď německé výroby a snažili se s ní dostat do Yacht Klubu v Praze," přiblížil své začátky potomek slavného sportsmana. Svištění po vodě pod plachtou bral hlavně jako zábavu: "Pro mě to bylo odreagování jako pro člověka, který má sedavé zaměstnání," uvedl Ořovský.

Český Yacht Klub v Podolí zůstane navždy místem, kde byla vztyčena první česká vlajka, se kterou se národní výprava prezentovala na olympijských hrách ve Stockholmu. "Ty vlajky byly dvě a obě se dochovaly. Jedna je v českém Yacht Klubu a jedna v Tyršově muzeu. Byl to krásný symbol toho, jak tehdy čeští jachtaři mysleli, jak se chovali a jakým směrem uvažovali," přiblížil historii předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer.

Jachting
Jachting

Nejznámější ženská jachtařka z poslední doby pochází z Neratovic. Olympijská medailistka z Atén 2004 Lenka Vydra Šmídová propadla hlavně jachtingu na moři. Začínala ale ve sladké vodě. "K jachtingu není potřeba moře. Dá se dělat na řece, na jezerech i na pískovnách. Já začínala v okolí Neratovic, tam máme vlastně jen Labe s docela obrostlými břehy, což z hlediska větru není moc příznivé. Ale je to voda a naučit se základy možné bylo," popsala své první plavby.

K jejímu úspěchu v podobě stříbrné medaile ve třídě Evropa vedla dlouhá cesta. "Měla jsem sebevědomí, abych se utkávala na mezinárodním poli, a trvalo mi velmi dlouho ho získat, než jsem se prosadila. V roce 2004 mi bylo dvacet devět let. To není v závodním jachtingu úplně raný věk," přiznala. Dnes už se s větrem honí jen sporadicky. "Jachting byl pro mě řehole. Stále ve mně převládá sportovní duch, relaxaci vyhledávám v jiných sportech. Možná se ale k rekreačnímu jachtingu jednou vrátím," řekla Šmídová.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport

V čem spočívá kouzlo jachtingu? "To se musí zažít," řekl Bauer a dodává: "Je to i o životě kolem, při plavbách na moři poznáváte mnoho lidí, stejně jako v klubech. Tam se tvoří parta." Pro kutila Rösslera je to i nadšení výbavou lodí. "V poslední době mě zajímá i technická stránka, hlavně navigace u námořního jachtingu. Ten pocit vidět napnuté plachty a jak loď pěkně jede, se nedá popsat, ale opravdu prožít," přiblížil.

S jachtingem se dá začít v době, kdy se děti naučí plavat. Závodí se už od osmi let. "Kluby mají své lodě, na kterých mohou děti začít jezdit téměř okamžitě. Samozřejmě se dají pro nadšence půjčit. Nová loď stojí šedesát až sto tisíc korun pro ty, kteří mají závodní cíle. Závodní jachting je ale pouze kapičkou. Investice do vybavení by měly přijít, pokud chtějí rodiče mít opravdové závodníky. Dovolil bych si tvrdit, že jde o levnější sport než třeba rekreační lyžování," upozornil Bauer.


Svaz jachtingu se podle všeho rozmáhá. Mohou za to především sportovní úspěchy Davida Křížka. "Posledních deset pořádáme pravidelně mistrovství republiky v Chorvatsku, které jezdí dvacet lodí. Jsou to velké závody. Roste i naše mládežnická základna. Po zisku medaile Lenky byl zájem velký, pak to trochu opadlo, ale o budoucnost českého jachtingu se neobávám," tvrdí Bauer.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.