ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Rozhodčí Zelinka: Před zápasy si vždycky zjistíme, kdo dělá problémy

Velikost textu:

Praha – Podobně jako hráči i oni jsou před zápasy nervózní, mají vysněné turnaje či zápasy a většina z nich o této pozici sní již od mladých let. Na rozdíl od fotbalistů však rozhodčí nejsou oblíbenci fanoušků a nevisí na plakátech nad postelí. I tak počty mužů s píšťalkou v ruce rok od roku stoupají a v České republice k tomu pomáhá i unikátní obor na vysoké škole.

Rozhodčí Miroslav Zelinka
Rozhodčí Miroslav Zelinka

Celkově je v České republice registrováno přes 4 000 rozhodčích. Cesta do nejvyšších soutěží  však bývá velice dlouhá a náročná a nezvládne ji každý. "Na začátku je velice důležité, aby zájemci znali pravidla fotbalu, soutěžní řád a doplňkové metodické pokyny. Poté před komisí okresního fotbalového svazu složí zkoušky z pravidel a fyzické testy. Běhá se tzv. JoJo test. Jde o dvacetimetrové úseky, které člověk musí za určitý čas uběhnout, a následně se rychlost zvyšuje. Pak už je to o té praxi, kdy se začíná na přípravkách, žácích a postupně se dostává k mužům," prozradil jeden z nejznámějších arbitrů v české lize Miroslav Zelinka, jenž má v nejvyšší soutěži odpískáno již sedmašedesát zápasů.

Teprve dvaatřicetiletý Zelinka s rozhodcovstvím začal ve svých sedmnácti letech po vážném úraze ve fotbale. Sám přiznává, že pocity hráče a rozhodčího před utkáním nejsou zase až tak odlišné. "Před každým zápasem zažívá člověk určitou nervozitu. Na druhou stranu se i těší na tu atmosféru. Být součástí ligových zápasů, které jsou ještě v televizi, vyžaduje velikou koncentraci," prozradil sudí, který v lize udělil 334 žlutých karet.

Podobnost s fotbalisty je i v přípravě na jednotlivé zápasy, na které jsou sudí nominováni. "Příprava se dá rozdělit do dvou částí, na fyzickou a teoretickou. V rámci té fyzické musí člověk minimálně třikrát týdně chodit běhat, posilovat apod.," prozradil Zelinka.

"Potom ta teoretická. Ve středu se dovíme, který zápas o víkendu budeme pískat. K němu si poté zjišťujeme různé informace o daných týmech, kdo je zraněný či kdo je v karetním ohrožení. Víme i to, jaký styl týmy při hře používají a jací jsou jednotliví hráči, tedy kdo je tvůrce hry a naopak kdo je problémový typ," řekl Zelinka.

Největší úspěch? Evropská liga a kvalifikace o MS

Zelinka si však kromě ligy zapískal již i evropské poháry a kvalifikaci o mistrovství světa v Brazílii mezi Kazachstánem a Švédském. "Byl to neuvěřitelný zážitek. Vždycky jsem o tom snil, že jednou budu pískat evropské poháry, a minulý rok se to povedlo. Společně s Ondřejem Pelikánem jsme pískali zápas Evropské ligy mezi Dněpropetrovskem a PSV Eindhoven. Byla tam skvělá atmosféra. Člověka to úplně vtáhlo a těšil se na to," prozradil Zelinka, jenž v tomto ročníku Evropské ligy dělal i brankového rozhodčího v zápase Tottenhamu proti Tromso.

Podobný názor měl i Pelikán, jenž má v lize odmáváno 145 zápasů. "Před patnácti lety jsme běhali po okresních soutěžích a nikomu se ani nezdálo, že by se mohl dostat do ligy, natož do evropských pohárů. Díky tomu jsem si splnil životní sen," řekl Pelikán.

Obor v Brně je evropským unikátem

Pro zájemce o pozici rozhodčího vznikl na Fakultě sportovních studií brněnské Masarykovy univerzity v Evropě nevídaný bakalařský obor "Rozhodčí" a právě Pelikán je jedním ze studentů. "Osm let na něm pracoval docent Bedřich, než byl před třemi roky akreditován a mohl začít být studován. Tento obor nemá pouze připravovat rozhodčí, aby dobře pískali, ale rovněž aby mohli po konci kariéry působit v nejvyšších sférách fotbalu. Dostává se jim tedy ekonomické i manažerské vzdělání," řekl jeden z lektorů, jenž je zároveň bývalým rozhodčím, Oldřích Racek.

Velkou výhodou studentů je fakt, že se v hodinách potkávají s velezkušenými arbitry. "Máme dva předměty, které se přímo věnují přípravě. Buď jsme na hřišti, kde pracujeme s různými pomůckami či pískáme modelové utkání, nebo máme přednášky o pravidlech. Sporné věci se řeší více dopodrobna apod.," pochválil obor Pelikán.

Pro přijetí musí zájemci splnit testy všeobecných předpokladů a zároveň dokázat fyzickou zdatnost ve fyzických testech.

přehrát video
Studio fotbal extra
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.