ČTsport

ČTsport
úterý 18. září 2018 Kryštof
Tour de France

Tour de France na vysokém kole? Zimovčák ukazuje, že bez problémů

Velikost textu:

Paříž – Tour de France na velocipedu? Pro drtivou většinu lidí nemožné. Pro desítinásobného mistra světa v jízdě na tomto historickém kole Josefa Zimovčáka radost a opětovně splněný sen. Šestapadesátiletý rodák z Veselí nad Moravou a patron charitativního projektu Na kole dětem se na "Starou dámu" vrátil již podruhé v kariéře a opět dokazuje, proč je nejlepší na světě.

Josef Zimovčák na Tour de France
Josef Zimovčák na Tour de France

"Na Tour jsem se strašně těšil a poctivě jsem se na ni připravoval. V rámci projektu Na kole dětem jsme ujeli během desíti dní 1500-1600 kilometrů a kromě toho jsem byl na několika krátkých soustředěních, takže jsem se tomu věnoval skutečně dost," řekl Zimovčák, který již jednou na Tour de France jel, když v roce 2005 absolvoval všechny etapy. Kromě toho absolvoval i další dva slavné etapové závody – v roce 2006 Giro d'Italia a La Vueltu rok nato. 

Šestapadesátiletý jezdec na vysokém kole zahájil svoji pouť na Tour de France ve dvanácté etapě a v režimu profesionálních jezdců jich pojede dohromady devět, vždy čtyřiadvacet hodin před závodníky. Po třech dnech má společně se skupinou spolujezdců v nohách na šest set kilometrů.

Sám však přiznává, že to pro něj byla zatím spíš jakási rozcvička na zahřátí a již se těší do hor. "Dnes to byla jedna z lepších etap a konečně mě to pořádně začalo bavit. Předchozí dvě byly samé roviny," prozradil na konci čtrnácté etapy, jež nabídla hned sedm vrchařských prémií třetí a čtvrté kategorie, Zimovčák.

Slavný ďábel a přípravy na Mont Ventoux

Mistra světa na vysokém kole těší i zájem přihlížejících diváků, když ho pravidelně během etapy doprovází několik místních nadšenců a fanoušci kolem trati mu nepřetržitě fandí. Krom nich velociped zaujal i jeden ze symbolů slavného etapového závodu, Němce Didiho Senfta, který se účastní Tour od roku 1993 v převleku ďábla.

Josef Zimovčák na Tour de France
Josef Zimovčák na Tour de France
Více fotek
 • Josef Zimovčák na Tour de France autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4856/485521.jpg
 • Josef Zimovčák na Tour de France autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4856/485522.jpg
 • Josef Zimovčák na Tour de France autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4856/485523.jpg
 • Josef Zimovčák na Tour de France autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/49/4856/485524.jpg

V podporu nekonečných davů Zimovčák doufá i během čtrnácté etapy, která je vůbec nejdelší na jubilejním stém ročníku Tour a je zakončena dvacetikilometrovým výšlapem na Mont Ventoux. "Strašně se na to těším, jelikož to bude dvacet kilometrů mezi lidmi," dodal Zimovčák.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.