ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
Na kole dětem

Jeseníky daly Josefu Zimovčákovi a spol. zabrat, nyní míří na Brno

Velikost textu:

Bruntál – Jeden z nejnáročnějších dnů mají za sebou cyklisté na charitativní cyklotour Na kole dětem. Hlavní patron celé akce Josef Zimovčák a spol. museli v osmé etapě překonat v Jeseníkách hned několik náročných stoupání s vrcholem na Červenohorském sedle. Po osmi dnech tak mají účastníci v nohách 1250 kilometrů.

Osmá etapa charitativní akce Na kole dětem
Osmá etapa charitativní akce Na kole dětem

"Byla to druhá královská etapa, ale skutečně nádherná. Volba té trasy byla ideální. Mám z toho velmi dobrý pocit. Potěšilo mě hlavně to, že se kolem trati opět objevila spousta lidí. Vyšlo nám i počasí," řekl v cíli desítinásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák.

Ten i objasnil, proč se i přes včerejší spekulace nakonec nejelo na Praděd. "Byla to skutečně náročná etapa, a když jsem zmínil, že na Praděd nepojedeme, v týmu vypukla obrovská radost. Můžu však slíbit, že příští rok dojezd na Praděd bude," dodal se smíchem šestapadesátiletý mistr světa.

Na startu osmé etapy se objevilo hned několik nových tváří včetně Svatavy Černé, dvojnásobné mistryně světa v jízdě na vysokém kole na tratích na sto mil a na jednu míli, a jednoho velemobilisty. V horkém počasí vyrazil peloton vstříc první zastávce, jež tentokrát byla v Zábřehu na Moravě. Na Masarykově náměstí účastníky přivítaly děti z místních základních škol a počty cyklistů rozšířila další významná česká cyklistická osobnost Svatopluk Božák. Pětatřicetiletý Božák je jediný Čech, jenž dokončil nejtěžší cyklistický závod světa RAAM, což je ultramaraton od západního pobřeží Ameriky k východnímu měřící 4800 km. Božák ho dojel za deset dní a osm hodin. Limit je přitom dní dvanáct.

Obdobné přivítání na všechny čekalo i o patnáct kilometrů dál, v Šumperku. V letním divadle u vily Doris na příjezd všech čekalo na sto školáků z místních základních škol. Pro účastníky byl připraven bohatý kulturní program. Jako již tradičně, i zde vystoupila trojnásobná mistryně světa v krasojízdě Martina Štěpánková, jež dovolila i jednomu odvážlivci z dětského publika vyzkoušet si základní triky.

Červenohorské sedlo dalo účastníkům pořádně zabrat

Cesta Jeseníky Josefa Zimovčáka a spol. zavedla i do Velkých Losin, kam v minulém roce díky získaným finančním prostředkům z charitativní akce Na kole dětem jezdily ontologicky nemocné děti na ozdravné pobyty.

Poté již cyklisté zamířili do strmých kopců pohoří Jeseník. Nejprve museli vyjet na Červenohorské sedlo a obdobně náročný byl i výšlap do dalších dvou kopců směrem k předposlední zastávce osmé etapy v Karlově Studánce. V malebné lázeňské obci se na posledních osmnáct kilometrů přidala i patnáctičlenná skupina jezdců včetně místní starostky Radky Chudové. Do Bruntálu, tradičního partnerského města projektu Na kole dětem, dojel peloton dokonce i s předstihem, a opět se tak přiblížil finiši čtvrtého ročníku cyklotour, jenž je tento rok v sobotu ve Velehradě.

Josef Zimovčák a Svatopluk Božák
Josef Zimovčák a Svatopluk Božák
Více fotek
 • Josef Zimovčák a Svatopluk Božák autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4775/477439.jpg
 • Osmá etapa charitativní akce Na kole dětem autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4775/477441.jpg
 • Svatava Hrdá autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4775/477442.jpg
 • Osmá etapa charitativní akce Na kole dětem autor: Ivo Dvořák, zdroj: ČT https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/48/4775/477443.jpg

"Bylo to úplně úžasné. Nečekal jsem takovou atmosféru. Jsem strašně rád, že tady můžu být," řekl po dojezdu do Bruntálu Svatopluk Božák, jenž s pelotonem dojede až do finálové destinace.

V zítřejší předposlední etapě měřící 154 kilometrů peloton zamíří do jihomoravské metropole Brna, kam zavítal i v minulém roce.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.