ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Bezpečnost vs. svoboda - sport už dávno není jen o výkonech

Velikost textu:

Praha – Mnichov, Atlanta, Atény nebo Boston. Od únosů sportovců přes výbuchy nastražených náloží až po, zdánlivě méně nebezpečné, akty pološílených lidí, kteří se chtějí zviditelnit. Sportovní události se za poslední dekády proměnily. Už dávno nezáleží pořadatelům jen na zajištění sportovní stránky, ve hře je mnohem více – bezpečnost diváků i aktérů. Zajištění bezpečnosti vs. omezení svobody, jak má být bezpečnost "viditelná" – to byla témata pro hosty Karla Tejkala z České sportovní, ředitele organizace halového evropského šampionátu v atletice Tomáše Janků a organizátora Pražského maratonu Tomáše Mirovského.

Výbuch na maratonu v Bostonu
Výbuch na maratonu v Bostonu

Před měsícem otřásl Bostonem výbuch v cíli jednoho z nejslavnějších maratonů. Svět, a to nejen ten sportovní, se začal intenzivněji zaobírat otázkami bezpečnosti při podobných akcích. O minulém víkendu proběhl v české metropoli mezinárodní maraton a pořadatelé byli ve střehu tak, jako ještě nikdy před tím. "Na takovéhle incidenty se musí reagovat. Bezpečnostní opatření jsou větší a přísnější – snažíme se, aby to nebylo obtěžující. 42kilometrovou trať ve městě není nemožné uhlídat, ale je to těžké," uvedl Mirovský.

Za poslední desetiletí se opatření, která mají předejít podobným situacím, velice zpřísnila. "Bohužel se musíme stále přizpůsobovat novým nápadům těch, kteří chtějí narušit sportovní akci," uvedl Karel Tejkal z České sportovní, která má na starosti organizaci velkých tenisových podniků nebo atletické Zlaté tretry. "Snažíme se na každého diváka dívat jako na slušného člověka," ujistil.

Organizátoři nejsou spasitelé

Přípravu na každý podnik by měla doprovázet koordinace bezpečnostních složek s pořadateli. "Jsme schopni napomáhat policii, potažmo tajným službám, abychom splnili a dokonali celkový proces ochrany – to je náš primární úkol," nastínil Janků, který připravuje jednu z největších akcí příštích let v České republice, halové ME v atletice.

přehrát video
Téma pro hosty o bezpečnosti při sportovních akcích

"Pokud mluvíme o cíleném organizovaném útoku, jsem stoprocentně přesvědčen, že tyto složky jsou schopny útok pokrýt. Pokud ale mluvíme o tzv. útočnících-baťůžkářích, kteří jsou schopni vyrobit si výbušninu doma, pak se proti tomu brání daleko hůř," zdůraznil Janků.

Bývalý elitní výškař se může na bezpečnostní pravidla dívat i z pohledu sportovce. Okázalost opatření není podle něj namístě. "Dřív to bylo koncipováno tak, že čím více policistů nebo vojáků na sportovní události bude, tím je bezpečnější. V Pekingu jsme skoro neviděli žádné vojáky ani policisty, přesto jsme byli stoprocentně přesvědčeni, že když sportovec upadne, tak se najednou seběhnou lidi a zvednou ho. Nebo když vidíte budovu, na které jsou běžně čtyři kamery a najednou jich tam je 25, v tu chvíli vám dojde, že někde existuje zázemí, které vás chrání," řekl Janků.

Kde leží hranice?

Podle ostříleného atleta je určitý vstup do soukromí nezbytný. "Lidé pochopí, že ochrana, která vás i obtěžuje, je nutná, až ve chvíli, když se jim něco stane," dodal Janků.

Sportovní akce, a především ty, které neprobíhají na stadionu, nelze podle Mirovského zcela izolovat a oddálit od fanoušků. "Při městských závodech je kontakt s divákem strašně důležitý. O tom závod je. Nemá cenu vymýšlet závod, kde je uzavřená trať," zdůraznil organizátor Pražského maratonu.

Usain Bolt na Čokoládové tretře
Usain Bolt na Čokoládové tretře

I z druhého pohledu nelze sportovce od jeho příznivce zcela odstřihnout. "Je strašně důležité nastavit hranu tak, aby třeba Usain Bolt se tu cítil komfortně, aby se podepsal některým sběratelům autogramů a aby se s některými dětmi vyfotil. Nelze ho ale nechat úplně napospas," uvedl Tejkal příklad ze života organizátora Zlaté tretry.

Nejen chuligáni

Nespočet lidí se chce na úkor sportů a sportovců zviditelnit nebo vyjevit světu své názory. "Možná se to vyvinulo od sportovního chuligánství k tomu, že se teď bojuje proti těm, kteří berou sport jako rukojmí a chtějí upozornit na jiný cíl," nadhodil Tejkal.

Na druhou stranu i pro média jsou výtržnosti nebo bombové útoky lákavým soustem a někdy samotní novináři nechtěně působí ku rozmachu podobných incidentů. "Dneska je jedno, jestli se stane něco politikovi, protože víra v politiky upadá. Všichni vzhlíží ke sportovcům. Když se jim ublíží, tak ten ohlas je několikanásobně větší. Ti 'lidé' to vědí a chovají se podle toho," řekl Janků.

Podle Tejkala je nejlepší reakcí nic nerušit, nic neodkládat. "Neustoupit těm, co podobné akce organizují, protože kdyby se jim jednou ustoupilo, ještě by je to posílilo. Pro mě by to byl důkaz, že to má z jejich pohledu smysl," uzavřel.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.