ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Legendární Kjus: Cesta na vrchol by neměla být lehká

Velikost textu:

Praha – Dva norští lyžaři změnili pohled na alpské lyžování. Kjetil André Aamodt a Lasse Kjus získali dohromady na olympijských hrách a mistrovstvích světa téměř čtyřicet medailí. Druhý z nich nedávno navštívil poprvé Českou republiku a od golfu si odskočil do studia České televize. Všestrannost jej zdobila nejen na svahu, ale v celém sportovním životě. Příkladem může být pro všechny, kteří se chtějí naučit překonávat životní svízele.

Legenda alpského lyžování Lasse Kjus
Legenda alpského lyžování Lasse Kjus

V roce 1991 se Kjus těžce zranil. Vykloubil si rameno a porušil nerv, z čehož měl dlouhá léta problémy s deltovým svalem. "Bylo to těžké, když k tomu došlo. Lékař mi řekl, že kariéra je u konce – že budu moci lyžovat, ale už nikoli jako profesionál. Trvalo to několik let, než jsem se vrátil ve stejné formě jako před zraněním. Každopádně cesta na vrchol by neměla být lehká, musíte se tam probít těžkými časy," prohlásil.

Celou svou kariéru navíc musel bojovat s dýchacími problémy. "Mám náběh na astma, takže velice často jsem s tím musel bojovat. Čas od času to bylo frustrující, když se vám vracel kašel. Byla to má Achillova pata," přiznala dvaačtyřicetiletá legenda. "Nemusíte trpět, ale musíte mít vůli a motivaci sám v sobě, abyste to dokázali. A musíte mít také své zvláštní přání, které vás bude hnát dopředu – a pak se to stane," zdůraznil olympijský vítěz a jediný lyžař, který na jednom světovém šampionátu získal pět medailí. Tento výjimečný kousek se mu povedl v roce 1999 v americkém Vailu, kdy byl na vrcholu sil.

přehrát video
Téma pro hosty ČT Sport

Získat zlatou olympijskou medaili je neskutečný pocit. Dostat ji však na olympiádě na domácí půdě – to je ještě výjimečnější. V roce 1994 vyhrál Kjus v Lillehammeru kombinaci. "Úžasný zážitek, atmosféra byla skvělá. Ceremoniál předávání medailí bylo to nejdivočejší, co jsem kdy zažil," podotkl a zároveň přiznal, že se do historie moc nedívá. "Ale když vidím ty záběry, tak to ve mně vyvolává velmi zvláštní pocity," glosoval.

"Celá olympiáda v roce 1994 byla velice zvláštní. Bylo to velké překvapení, že jsme získali možnost hry uspořádat. Každý Nor byl plný nadšení a snažil se být součástí tohoto velkého okamžiku," popisoval své pocity z jedné z nejkrásnějších olympiád v dějinách Kjus.

Někdy se říká, že olympiáda dokáže změnit duch celého národa. Kjus s tím souhlasí: "Ano, má to velký dopad na Norsko. Něco to s vámi udělá – naplní vás to pýchou, dodá vám to větší sebedůvěru," dodal všestranný sjezdař, který oficiálně ukončil svou bohatou kariéru v roce 2006.

Kjus se nesmazatelně zapsal do historie sjezdového lyžování. Získal pět olympijských medailí včetně zlata v kombinaci v Lillehammeru 1994 a jedenáct cenných kovů z mistrovství světa. Třikrát se stal světovým šampionem a křišťálový glóbus za celkový triumf ve světovém poháru zvedl v letech 1996 a 1999.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.