ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
videa roku 2012

Bojovník Štěpánek, slzy na planši a kritik Šíp

Velikost textu:

Praha - Tryskající emoce, tvrdá slova, vzpoury outsiderů i překvapivé výsledky, to vše přinesl sportovní rok 2012. Radek Štěpánek s Félixem Sánchezem opět dokázali, že veterány neradno předem odepisovat, zvlášť mají-li velkou vůli a bojovné srdce. Hokejisté Pardubic znovu připomněli, jak malé detaily někdy rozhodují o úspěchu, čeští florbalisté se zas řídili příslovím o pýše, která předchází pád. Mirka Knapková dokázala veslovat za zlatým snem přes bolest, biker Kulhavý zas vsadit celou sezonu na jediný závod. Pro Korejku Sin A Lam už asi navždy nebude vteřina krátkou časovou jednotkou a Ahmad Bradshaw zase ví, že góly a body nejsou potřeba úplně vždy. Sebastian Vettel nás přesvědčil o tom, že zakopnout na startu ještě neznamená prohrát závod a zambijští fotbalisté, že genius loci opravdu existuje. A Karel Šíp zjistil, že říkat věci bez obalu a na rovinu se v některých kruzích stále ještě nenosí.

Radek Štěpánek dosáhl životního úspěchu
Radek Štěpánek dosáhl životního úspěchu

Štěpánkův krok k nesmrtelnosti

Před závěrečnou dvouhrou finále Davisova poháru asi nebylo moc těch, kteří opravdu věřili, že Radek Štěpánek dokáže dotáhnout český tým k vytoužené "salátové míse". Tomáš Berdych právě hladce prohrál se španělskou jedničkou Davidem Ferrerem a před českým veteránem stál přetěžký úkol - odstranit z cesty světovou jedenáctku Nicoláse Almagra. Štěpánek mohl proti o sedm let mladšímu protihráči vytáhnout jen dva trumfy - větší zkušenosti a srdce bojovníka. A obou využil dokonale.

Do viditelně nervózního Španěla se zakousl od prvního míčku, čerpal nekonečné množství energie ze zaplněné haly a soupeře decimoval přesnými údery. Za výkon na hranici sebeobětování, po kterém Almagra ve čtyřech setech udolal a po 32 letech získal pro Česko další Davisův pohár, si Radek Štěpánek právem zaslouží čestné místo v naší tenisové historii.

přehrát video
Poslední hra zápasu Štěpánek - Almagro

Triumf řízením Prozřetelnosti?

Náhoda, nebo osud? V dubnu 1993 zahynula v troskách letadla poblíž gabonského Libreville téměř celá fotbalová reprezentace Zambie, pravděpodobně nejlepší výběr, který tato africká země kdy měla. O devatenáct let později přijíždí "Měděné střely" na Pohár afrických národů do Gabonu v roli outsidera. Zambijci však překvapivě vyhrávají základní skupinu, ve čtvrtfinále smetou Súdán a v boji o finále favorizovanou Ghanu.

Přesto má být souboj o zlato na stadionu v Libreville pro Pobřeží slonoviny, které za celý šampionát ani jednou neinkasovalo, spíše formalitou. Jenže nadšení Zambijci drží celé utkání krok, přežijí i Drogbův pokutový kop a po devíti sériích napínavého penaltového rozstřelu slaví triumf. Komu čerství afričtí šampioni věnovali největší vítězství své historie, není snad třeba dodávat...

Pardubice - od power-play až k titulu

O tom, jak tenká je někdy hranice mezi úspěchem a zatracením, se přesvědčili hokejisté Pardubic. V domácím sedmém utkání čtvrtfinále play-off proti Vítkovicím v celé základní hrací době ani vteřinu nevedli. Za nepříznivého stavu 3:4 se dvě minuty před koncem Východočeši uchýlili k power-play.

Při hře bez brankáře při nich stáli všichni svatí, když vítkovický Húževka trefil ze středního pásma tyč. Prodloužení si ale vynutil 31 vteřin před koncem po závaru před hostující brankou Bartek a nalomené Ostravany dorazil hned v úvodu nastaveného času Rákos. O čtyři týdny později pak Pardubice, které byly jen několik desítek vteřin od čtvrtfinálového vyřazení, oslavily druhý mistrovský titul během tří let.

přehrát video
HC ČSOB POJIŠŤOVNA Pardubice - HC VÍTKOVICE STEEL

Trochu hořká švýcarská čokoláda

Čeští florbalisté odjížděli na prosincové mistrovství světa do Švýcarska plni optimismu, medaile byla považována takřka za jistotu, někteří hráči sebevědomě vyhlašovali i útok na zlato. V Curychu se nakonec opravdu zrodila největší senzace v dějinách šampionátu, leč bohužel právě na český účet. Po debaklech uštědřených Japoncům a Američanům stačilo reprezentaci proti podceňovaným Lotyšům i remizovat - a přístup k utkání podle toho vypadal.

Česko rychle prohrávalo 0:2, do konce třetiny výsledek čtyřmi góly otočilo, ale od té chvíle se trefoval už pouze outsider. Český výběr nakonec po brance Kostusevse přišel i o remízu, následně prohrál těžké čtvrtfinále s Finskem i duel o umístění s Norskem a zemi čokolády opouštěl s hodně hořkou pachutí v ústech. Konečné sedmé místo je nejhorším českým výsledkem na mistrovství v jeho historii.

přehrát video
Česko - Lotyšsko: Vítězná branka Kostusevse

Londýnské emoce Felixe Sáncheze

Vyhrál dvakrát mistrovství světa i olympiádu v Aténách, na počátku milénia dominoval čtvrtce překážek. Sen o olympijské obhajobě se mu však rozplynul, úmrtím milované babičky zdrcený Dominikánec Felix Sánchéz vypadl v pekingském "Ptačím hnízdě" už ve čtvrtfinále. Další čtyři roky se trápil, bojoval se zraněními a ve 34 letech rozhodně nepatřil v Londýně k favoritům.

Jenže Sánchez postavil všechny prognózy na hlavu. Vyhrál jasně oba kvalifikační běhy a finále ovládl v čase 47,63 - nejlepším osobním výkonem od Atén. A když po doběhu poklekl na tartanovou dráhu, vytáhl zpod dresu fotku babičky a dlouze ji políbil, jedno oko nezůstalo suché...

Ke zlatu pomohly tejpy a prášky

Nechybělo mnoho a zlatý sen české skifařky Miroslavy Knapkové se mohl rozplynout stejně jako ranní mlha nad kanálem v Eton Dorney. Velká favoritka závodu žen si v první rozjížďce olympijské veslařské regaty obnovila zranění mezižeberního svalu a pro silné bolesti zvažovala před čtvrtfinále, že ze závodu odstoupí. Nakonec jí pomohl lékař Pavel Kolář a hlavně psychická podpora ostatních veslařů. "Vážně jsme to zvažovali, ale řekla jsem si nakonec, že to zkusím, že by to byla škoda," uvedla později Knapková.

Na kanálu v Eton Dorney přestala po rozjížďkách trénovat na vodě, čtvrtfinále, semifinále i finále jela s tejpy a pod silnými prášky. Hned na začátku finálové jízdy si ale vytvořila obrovský náskok a konkurenci na dvoukilometrové trati doslova rozdrtila. Vyplavované endorfiny a adrenalin nepřipustily bolest žeber a pět set metrů před cílem měla Knapková na nejbližší soupeřky neuvěřitelný náskok 7 vteřin. Byť v závěru polovinu z něj ztratila, získala suverénně první londýnské zlato pro Česko.

Drama až do poslední zatáčky

V minulé sezoně český biker Jaroslav Kulhavý dominoval kategorii cross-country, letos ve světovém poháru nevyhrál jediný závod. Veškerý trénink a myšlenky podřizoval jedinému cíli - úspěchu na olympijských hrách. Kulhavý se již od startu londýnského závodu držel v popředí a ve vedení se střídal s dalším favoritem Nino Schurterem ze Švýcarska a Italem Marcem Fontanou. Od pátého ze sedmi okruhů bylo jasné, že o medaile si to rozdá právě tato trojice. V posledním kole ze souboje o zlato vypadl Fontana, který přišel o sedlo a v závěru s obtížemi uhájil alespoň bronz.

Kulhavý nepustil Schurtera do závěrečného trháku, do poslední zatáčky vjel jako první a vyčerpaný Švýcar už se nezmohl na reakci. "Nebojoval jsem o pozice, aby mně to nechybělo v závěru. Hodně jsem tak ušetřil síly, nehnal jsem se přes Schurtera, v tomhle jsem ho měl přečteného, a to rozhodlo i v těch posledních pěti metrech," hodnotil závod Kulhavý. Nejlepší český biker současnosti dlouho po olympiádě koketoval s přestupem k silničářům, nakonec ale zvítězila touha po obhajobě titulu za čtyři roky na hrách v Rio de Janeiru.

Nejdelší vteřina v historii šermu

Pro mnohé zřejmě největší nedopingový skandál olympijských her se udál ve sportu, který se paradoxně asociuje s mravy gentlemanů - na šermířské planši. Do konce prodloužení semifinálového duelu v kordu žen chyběla jediná vteřina a obhájkyně zlata Britta Heidemannová potřebovala k postupu proti Korejce Sin A Lam platný zásah. Po prvním výpadu došlo na soubod, na časomíře ale stále svítila jedna vteřina. I druhý pokus Němky skončí soubodem, čas vypršel, avšak rozhodčí opět vrátili časomíru zpět.

Do třetice už Heidemannová viditelně rozhozenou soupeřku zasáhla čistě a připsala si vítězný bod. Korejská výprava okamžitě podala protest. Obě šermířky čekaly na planši, Korejka nervózně popocházela a plakala. Pauza se protáhla na dlouhých třicet minut a přes všechny kontroverze nakonec zůstal výsledek v platnosti. Zatímco Heidemannová slavila postup, Korejka s hlavou v dlaních plakala ještě desítky minut uprostřed olympijského kolbiště. Přes podporu celé haly následně prohrála i duel o bronz a z Londýna odjela bez medaile.

Třetí koruna pro krále Sebastiana

Představení hodné mistra svého oboru předvedl v letošní závěrečné GP formule 1 německý obhájce titulu Sebastian Vettel. Na okruhu v brazilském Interlagos se po startu ze čtvrtého místa propadl startovním polem a dostal se do kolize, při níž poškodil auto, dostal hodiny a vracel se do závodu jako poslední. V tu chvíli byl pro něj mistrovský hattrick na míle daleko, jediný konkurent Fernando Alonso držel třetí příčku, která mu zajišťovala vítězné vavříny. Vettel zahájil stíhací jízdu, protože věděl, že se musí bezpodmínečně dostat na body.

I s poškozeným vozem zajížděl skvělé časy a během osmi kol se vrátil do elitní desítky, po sedmnácti odjetých kolech byl dokonce pátý hned za Alonsem. V závodě poznamenaném řadou kolizí a několikerým vyjetím bezpečnostního vozu už pak Vettel svou šanci nepustil a v závěru symbolicky předjel loučící se německou legendu Michaela Schumachera, jehož nástupcem bývá často nazýván. V pětadvaceti letech se Sebastian Vettel stal nejmladším trojnásobným mistrem světa v historii, a pokud mu symbióza dobré formy a rychlého auta vydrží, možná se jednou bude o Schumacherovi mluvit jako o "Vettelově předchůdci"...

"Nechtěný" touchdown Ahmada Bradshawa

Finále ligy amerického fotbalu NFL alias Super Bowl je ve Spojených státech tradičně největší sportovní událostí roku. Po čtyřech letech se spolu znovu utkali New York Giants a New England Patriots, znovu zvítězili Giants a i tentokrát se jedna z herních situací zapsala do historie Super Bowlu. New York sice minutu před koncem utkání prohrával, byl však ve velmi výhodné pozici. Stačilo mu jakýmkoliv způsobem skórovat a šel by do vedení. Giants se proto snažili šetřit čas, naopak soupeř na první pohled možná nelogicky usiloval o to, aby New York skóroval, potřeboval totiž co nejvíce času na případnou odpověď.

Při rozehrávce na 10 yardech se proto obrana Patriots před hráčem New Yorku Ahmadem Bradshawem doširoka rozevřela. Runningback Giants si až na poslední chvíli uvědomil, že jeho cílem není dojít do endzóny, ale ušetřit cenné vteřiny. Svůj pohyb už však ukočírovat nedokázal a do brankoviště Patriots dopadl velmi nefotbalovou částí těla - pozadím. Naštěstí pro něj se závěrečný protiútok New Englandu nezdařil a Giants mohli slavit svůj druhý titul pod taktovkou quarterbacka Eliho Manninga, který tak zřejmě definitivně přestal být jen "Peytonův mladší bratr".

Nepřítel českého fotbalu Karel Šíp

A na závěr jedno trochu "nesportovní" video. V pitoreskním světě českých fotbalových expertů, kteří se vyjádření kritického názoru bojí jako čert kříže, působil komik a moderátor Karel Šíp jako zjevení. Když se den po blamáži s Ruskem v úvodním utkání základní skupiny Euro 2012 ve Vratislavi posadil do studia České televize, nikdo netušil, jaký poprask jeho slova způsobí. Šíp se nehalil do frází a nevzýval "štěstíčko", naopak jasně a bez vytáček pojmenoval dlouhodobé neduhy českého reprezentačního fotbalu.

Laická veřejnost vesměs tleskala a radovala se, že se konečně našel někdo, kdo otevřeně řekl to, co si většina fanoušků myslí. Ze strany na kritiku háklivých hráčů a vedení reprezentace se však Šíp dočkal jen odsudků a pohrdání. Nutno ovšem přiznat, že s předpovědí dalších výsledků se populární moderátor trochu přepočítal, český výběr další dvě utkání vyhrál a postoupil do čtvrtfinále, což bylo nakonec hodnoceno jako úspěch. Rozpačitý podzimní vstup do kvalifikace MS však ukázal, že šlo nejspíš pouze o záblesk světla v temnotě...


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.