ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel
Fotbal v roce 2012

Nejlepší fotbalový rok historie?

Velikost textu:

Praha - Rok 2012 ve fotbale byl neopakovatelný – v historii kopané se málokdy událo podobně mnoho památných momentů. Které z nich to byly? A co znamenají pro fotbal jako takový?

Španělé slaví triumf na mistrovství Evropy
Španělé slaví triumf na mistrovství Evropy

91. minuta, semifinále Ligy mistrů na Nou Campu. Obrana Chelsea sveřepě odvrací jeden balon z pokutového území za druhým, aby udržela postupové skóre. Jeden z těch odkopů úplnou náhodou zachytává její útočník. Útočník, jenž v té době neměl tak vysoko na hřišti co dělat; útočník, jehož forma od rekordního padesátimilionového přestupu shnila, než vůbec stačila stagnovat. A útočník, který se vzápětí dostal do situace, z níž již v tehdy probíhající sezoně dokázal vyprodukovat nepochopitelnou minelu.

Za celý druhý poločas netknutá polovina hřiště Barcelony byla najednou celá jeho – a jeho nešťastného protivníka, brankáře Valdése, který do té doby v celém zápase zasáhl jen jednou. Sled momentů, kdy Torres Valdése s přehledem obešel a zavěsil, v sobě kulminoval téměř všechny absurdní elementy dnešního fotbalu, které zhmotnila odveta semifinále LM. Tým tvořený z odchovanců dominuje nad jedním z nejdráže poskládaných kádrů na světě – ale ani s 82 % procenty času, kdy má Barcelona míč na kopačkách, nedokáže překonat Chelsea, která se v průběhu zápasu stačí blíže seznámit jen se svým velkým vápnem.

I na nejvrcholnější scéně tak fotbal vyprodukoval nepředvídatelné, až nelogické drama s prvky, které mnoho jiných sportů asi nikdy nebude schopno obsáhnout. A to i v době (téměř) neomylných technologií a (téměř) neomezených financí, které by jakoukoliv hru měly nenávratně svázat a dát chaosu nějaký jasnější řád.

Možná i to je důvod, proč si Španělsko, které ovládlo fotbalové umění (téměř) do dokonalosti, jaké jiné mužstvo těžko kdy dosáhne, vysloužilo zvláště na letošním Euru tolik negativních reakcí. Hra měla být nudná a kvůli své dokonalosti až příliš předvídatelná. A něco na tom je – Španělé ve vyřazovacích částech třech posledních šampionátů neobdrželi ani gól a většinu svých zápasů vyhráli 1:0.

Ale z toho také plyne jejich největší letošní vítězství – přes všechny medaile a překonané rekordy. Španělsko, měsíc po triumfu Chelsea v Lize mistrů, dokázalo alespoň na pár dní v historii hry překonat všechnu fotbalovou nelogiku a absurditu svým systémem pojetí hry. A třetím po sobě jdoucím vítězstvím na velkém mezinárodním turnaji víceméně došlo k utopickému naplnění ideálů svých fotbalových teoretiků a filozofů.

A nebyl to jen španělský národní tým, který překonával nemožné. Činil se i de facto nejzářnější produkt španělské fotbalové výchovy (ač Argentinec) – Lionel Messi. Jestliže fotbalu doposud do božské trojice vždy chyběl ten třetí, letošním rokem si Messi definitivně vysloužil místo vedle Maradony a Pelého.

Útočník Barcelony překonal rekord Gerda Müllera v počtu nastřílených gólů za sezonu (doteď 85, dnes 91), místo Müllerova rekordu se však do té doby stále hovořilo o rekordu Pelého. Ten byl sice menší (74), avšak podtext jako by byl jasný – pokud v dnešní době Messi dokáže překonat Pelého v takovém odvětví, je opravdu výjimečný.

Rok 2012 však byl neopakovatelný z mnoha jiných důvodů. Jmenovitě alespoň tři – vítězství Zambie na Africkém poháru národů, a to téměř na stejném místě v Gabonu, na kterém o devatenáct let dříve zemřel při letecké havárii celý její tehdejší národní fotbalový tým. Těžko se najde silnější sportovní a lidský moment uplynulého roku. Návrat Realu na španělský trůn a posléze jeho pád – takový, jaký Mourinho v dosavadní trenérské kariéře ještě nezažil. A konečně způsob, jakým Manchester City v posledních vteřinách ukradl titul svým rivalům – Manchesteru United.

Jedenáctka roku (+ náhradníci):

Casillas - Lahm, Chiellini, Hummels, Jordi Alba - Pirlo, Xabi Alonso - Ronaldo, Iniesta, Messi - Falcao. (Čech - Lichtsteiner, Kompany - Xavi, Götze - Agüero, Van Persie)

Hráči roku:

1. Lionel Messi 
2. Cristiano Ronaldo
3. Andrés Iniesta
4. Radamel Falcao
5. Robin van Persie

Zápasy roku:

1. Manchester City - QPR 3:2
2. Barcelona - Chelsea 2:2
3. Španělsko - Itálie 1:1
4. Manchester United - Athletic Bilbao 2:3
5. Chile - Argentina 1:2

Trenéři roku:

1. Jürgen Klopp (Dortmund)
2. Antonio Conte (Juventus)
3. Diego Simeone (Atlético Madrid)
4. Cesare Prandelli (Itálie)
5. José Mourinho (Real Madrid)

Český fotbal: jednou na vrcholu, jindy v koncích

V českém prostředí jsme se o natolik nervydrásající a emotivní fotbalové zážitky úplně dělit nemohli, přesto znovu patřil uplynulý rok k těm nejnabitějším v samostatné české historii. A téměř ve všech případech měli hlavní aktéři české kopané rozporuplný rok plný vzestupů a pádů. Najdeme tedy spoustu snad i nedoceněných pozitiv a dobrých signálů do budoucna, ale také důvody, proč se o zdejší fotbal opravdu bát.

Jako by to všechno bylo nejlépe vidět na případu národního týmu. Ten do roku 2012 vstoupil po možná až příliš opojných a bujarých oslavách postupu na Euro v Polsku a Ukrajině. Na úvodní ruskou smršť ve Vratislavi (1:4) čeští fotbalisté odpověděli famózně – vyhráli skupinu A poté, co zdolali jak Řecko, tak domácí Polsko. Čtvrtfinále však přineslo bázlivý výkon proti Portugalsku a přestože se trenéři mohli zaštiťovat velkým úspěchem, těžko říct, nakolik si podobnými, poněkud alibistickými a demotivačními vyjádřeními a poměrně buranskému zacházení s novináři nadále získali podporu fotbalového publika.

A český tým v dalším půlroce spíše potvrzoval obavy. Od oné výhry nad Polskem totiž trvalo další čtyři měsíce, než se naši fotbalisté znovu gólově prosadili – při prvním vítězství v kvalifikační skupině o MS nad Maltou. Tupé a mdlé výkony korunovaly i výsledky – domácí prohru 0:1 s Finskem v přátelském zápase vystřídala úmorná remíza 0:0 s Bulharskem.

Nakonec však po všech spekulacích o odchodu trenéra Bílka přišlo velké světlo na konci tunelu – odvážný a sebejistý výkon proti Slovensku, přesvědčivá výhra 3:0 a hlavně spousta nových tváří v národním dresu, které by si zasloužily větší pozornost při dalších nominacích.

Domácí nejvyšší fotbalová soutěž je na tom velmi podobně. Z fotbalového hlediska zažívá poměrně slušnou renesanci: roste počet týmů, které hrají atraktivní a vyspělý fotbal, a Viktoria Plzeň a Sparta Praha vybojovaly úžasné výsledky v Evropské lize, když oba kluby skončily ve skupině nad posledními finalisty druhé nejprestižnější kontinentální soutěže.

Atraktivitě domácí ligy přidal i přímý duel Liberce a Plzně v posledním kole o mistrovský titul, navíc velké talenty českého fotbalu konečně začínají být realističtější a neodcházejí při první nabídce do ciziny.

Odvrácená stránka domácího fotbalu však do značné míry zastínila všechna pozitiva, která český fotbal za poslední rok vyprodukoval. Přestože z údajné korupční kauzy a mocenského boje mezi Spartou a Plzní máme dodnes spíše kusé informace, ze všech indicií vyplývá, že uplácení je nedílnou součástí českého fotbalového zápolení. A pokud by se obavy potvrdily, jedná se o opravdu nesmírně vážnou zprávu o stavu tuzemského fotbalu.

FAČR tedy bude mít po vánočních svátcích spoustu práce, aby dokázala, že český fotbal může být důvěryhodný, transparentní a schopný jít dopředu. Jestliže se neduhy nevyléčí a bude na ně nahlíženo smířlivě a polovičatě, svědky podobně (nepopiratelně) úspěšného roku již nikdy nebudeme.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.