ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Lener: Mým snem je, že budeme vychovávat špičkové hráče

Velikost textu:

Praha – Čeští hokejisté dlouhodobě patří mezi nejužší špičku, i letos přivezli ze světového šampionátu bronzové medaile. Nejen hokejoví experti se ale obávají, zda podobných úspěchů nebude do budoucna ubývat. Český tým byl na mistrovství světa druhým nejstarším a výsledky juniorských výběrů mnoho optimismu nenabízejí. Mladých nadějí ubývá i proto, že hokej je jeden z nejdražších sportů.   

Slavomír Lener
Slavomír Lener

Od rozdělení Československa získala česká hokejová reprezentace dvanáct medailí. Zlatou šestkrát, jednou stříbrnou a bronz přivezla letos už popáté. Jenže budoucnost tak růžová není. Neblahé vyhlídky českého hokeje dokumentují výsledky mládežnických výběrů. Junioři získali poslední medaili v roce 2005, kdy dosáhli na bronz. Příslušnost v elitní divizi týmů hrající mistrovství světa letos na poslední chvíli zachraňovali osmnáctiletí reprezentanti.

Podle Slavomíra Lenera, šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje, je nutné k hokeji dostat více dětí. Jenže hokej je velice náročný sport, nejen po časové stránce, ale hlavně po stránce finanční. Měsíčně stojí rodiče trénink jednoho dítěte zhruba dva tisíce korun, dalších až deset tisíc zaplatí za výstroj na jednu sezonu. "Chybí děti z těch slabších rodin, které nemají tolik peněz, aby dítě daly na hokej," říká Martin Rousek, trenér juniorů HC Letci Letňany.

Že je budoucí hokejová generace v ohrožení, si uvědomuje i hokejový svaz, a tak začíná zřizovat speciální sportovní akademie. Podle Lenera se ale nejedná o návrat před rok 1989. "Návrat určitě ne, ale něco z toho bylo dobré - dopolední tréninky, že se dal skloubit hokej a škola," vypočítává šéftrenér svazu.

"Mým snem je, nejen že budeme vozit medaile, ale i vychovávat špičkové hráče pro národní tým a NHL. Dříve jsme tam měli sedmdesát pět hráčů, dneska tam máme polovičku. Já bych ale chtěl, aby když tam jdou, aby tam přišli jako hotoví hráči. Dneska nám hráči do zámoří chodí v šestnácti, sedmnácti letech. Já tomu říkám, že se z nich stanou hybridi. Nejsou ani dokonalí Čechové, aby zkvalitnili to, co se tu naučili. A jsou napůl ještě Kanaďani," říká Lener. Šéftrenér českého hokeje by byl rád, kdyby mladí hokejisté vydrželi v Česku až do svých jedenadvaceti let.

Aby to bylo možné, je podle Lenera třeba vytvořit lepší podmínky na zimních stadionech a sehnat lepší trenéry. Nejdůležitější ale prý je, aby mladí hokejisté hráli, když se dostanou do věku, kdy je jim osmnáct, devatenáct let. "Musí hrát za dospělé," konstatuje Lener.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.