ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Ultramaratonec Božák: Halucinace jsou bežná věc

Velikost textu:

Praha – Ve středu 13. června startuje v Kalifornii jeden z nejnáročnějších cyklistických závodů světa. Na Race across America čeká ultramaratonce na kolech 4 800 kilometrů, které vedou přes tři časová pásma, a převýšení přes 32 000 metrů. Letošního ročníku se zúčastní i český závodník Svatopluk Božák.

Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák
Cyklistický ultramaratonec Svatopluk Božák

Božáka nečeká nic jednoduchého. Závod je tak náročný, že cyklisté trpí halucinacemi z vysílení. "To je běžná věc. Dá se říct, že halucinace jsou běžnou součástí těchto závodů. Na to se nedá připravit. Od toho je realizační tým, který je dokáže vycítit, tu nejvhodnější dobu, jak závodníka podržet, případně ho dát odpočívat," popisuje český cyklista.

Závod je vypsán na dvanáct dnů. Loňský vítěz ho však zvládl ujet za osm dní a osm hodin. Božák se před cestou do Ameriky připravoval ve Slovinsku, kde absolvoval jeden z kratších ultramaratonů. Trval "pouhých" 48 hodin. Loni ale Božák startoval na nejdelším evropském cyklistickém ultramaratonu. V sedle strávil přes 110 hodin a ujel přes 2 000 kilometrů, ale za celou dobu spal jen pět hodin.

Ultramaratony se jedou bez oficiálních přestávek. Závodník si určuje sám, kdy bude odpočívat. Čas mu ale neustále běží. Strategii na blížící se americký závod už má český ultramaratonec připravenou. "První noc by se samozřejmě jela bez spánku. Pak každou další noc podle situace, podle tepot a podle převýšení plánujeme minimálně hodinu a půl spánku," popisuje Božák.

přehrát video
Ultramaratonec Božák před Race across America

S cyklistou, který se musí řídit běžnými dopravními předpisy, jede doprovodné vozidlo, jenž se o něj stará a dává na něj pozor. "Realizační tým má hlavně za úkol Sváťu držet v dobré psychické pohodě. Myslím, že se nám to daří, protože jeho výkony neustále rostou. Ale není to jen o té dobré pohodě. Je to o tom udržovat jeho organismus tak, aby se dokázal vyrovnat se stravou, která je mu podávána," řekl člen realizačního týmu Zbyněk Fojtíček.

"Staráme se také o bezpečnost, vozidla a hlavně techniku," dodává. "Kontrolujeme, i jestli při sjezdu zrovna nespí, což se stává naprosto běžně," říká Fojtíček. "Je to běžná praxe," potvrzuje Božák. Na závody se připravuje především doma na trenažéru. Příprava probíhá obdobně jako oblíbený spinning, s tím rozdílem, že tréninková jednotka Božáka netrvá obvyklých 45 minut, ale osm až deset hodin.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.