ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

OBRAZEM: Londýn před olympiádou - přípravy finišují

Velikost textu:

Londýn - Už jen necelé čtyři měsíce zbývají do začátku letních olympijských her, které bude hostit hlavní město Velké Británie. Olympijský park ve Stratfordu již stojí, na dalších místech přípravy finišují. Londýn připomíná jedno velké staveniště, už tak velké zácpy ještě násobí všudypřítomné uzavírky a výluky se nevyhýbají ani hromadné dopravě. Přesto se Londýňané na velký sportovní svátek těší a netrpělivě odpočítávají dny a hodiny zbývající do slavnostního zahájení.

Olympijský park ve Stratfordu
Olympijský park ve Stratfordu
Otevřít galerii
 • Olympijský park ve Stratfordu autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Londýn je na jaře plný uzavírek zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Mapa olympijského Londýna autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Olympijský park leží přímo u velkého dopravního uzlu autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Dějistěm značné části soutěží bude Olympijský park ve Stratfordu ve čtvrti West Ham. Původně průmyslová oblast na severovýchodě Londýna se po mohutných investicích změnila k nepoznání. Stratford se po revitalizaci stal důležitým dopravním uzlem, k olympijskému komplexu vedou dvě linky metra, nadzemka i DLR (lehká železnice), stejně jako klasická železnice z centra města.

Vizualizace lanovky přes Temži
Vizualizace lanovky přes Temži

Jedna z nejhůře dopravně obsloužených částí Londýna je teď  snadno dostupná, podle zástupců města budou olympijská sportoviště pro 100 % návštěvníků dosažitelná veřejnou dopravou. Napomoci by k tomu měla i unikátní lanovka přes Temži, první svého druhu v Británii, která spojuje rychle se rozvíjející oblast bývalých doků s O2 Arenou v Greenwichi.

 • Souboj dobrovolníků - nadšené stáří...
  Souboj dobrovolníků - nadšené stáří... autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4
 • ...versus znuděné mládí
  ...versus znuděné mládí autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4

Pokud byste se náhodou na cestě k Olympijskému parku ztratili v blízkém obchodním centru Westfield Stratford City, všudypřítomní dobrovolníci vás rádi navedou správným směrem.

Kolekce olympijského oblečení
Kolekce olympijského oblečení

Na prodejny výrobků z olympijské kolekce je také možné narazit takřka na každém kroku.

Protesty proti zahraniční politice Velké Británie
Protesty proti zahraniční politice Velké Británie

Olympijské hry jsou vedle sportovní události také příležitostí pro prezentaci politických názorů. Nejen odpůrců zahraničních vojenských misí Velké Británie tak během léta ještě jistě přibude.

 • Zbývající čas do zahájení olympiády
  Zbývající čas do zahájení olympiády autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4
 • Trafalgarské náměstí
  Trafalgarské náměstí autor: Otakar Duben, zdroj: ČT4

Obrovské digitální hodiny na Trafalgarském náměstí v srdci metropole odpočítávají čas zbývající do slavnostního zahájení olympijských her.

Stadion West Hamu na Boleyn Ground
Stadion West Hamu na Boleyn Ground

Blížící se olympiáda s sebou ale nepřináší jen radostné zprávy. Hry mohou znamenat konec pro legendární stadion Boleyn Ground v Upton Parku, kde své zápasy hraje v současnosti druholigový West Ham United. Vedení "Kladivářů" se netají svým cílem přestěhovat klub v roce 2014 na olympijský stadion a v současnosti je West Ham hlavním favoritem, přestože fanoušci nemohou zkousnout představu fotbalového stánku s atletickou dráhou. Ale jejich názor v tomto případě rozhodovat nebude...

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.