ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Uzavření extraligy žádné výhody nepřinese, tvrdí Lener s Hadamczikem

Velikost textu:
aktualizováno 21. 12. 2011 11:55

Praha – Uzavření extraligy nepřinese ani ekonomické ani hokejové výhody, shodli se v pořadu Na slovíčko předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král, šéftrenér svazu Slavomír Lener a trenér národního týmu Alois Hadamczik. Dle nich by uzavření českému hokeji vzalo soutěživost a současnou úroveň, a zároveň nevyřešilo ekonomické problémy, v kterých se některé kluby nacházejí. "Diskuze o uzavření extraligy trvají několik let a to téma určitě zapovězené není," tvrdí Král. "Nemělo by se rovnou odmítat nebo se o něm nebavit. Rozhodnutí se ovšem musí důkladně projednat, nedá se vyřešit ze dne na den."

Slavomír Lener a Tomáš Král v ČT4
Slavomír Lener a Tomáš Král v ČT4

Podle trenéra Aloise Hadamczika by s uzavřením extraligy odešla z hokeje soutěživost, protože hráči by chodili do práce pouze pro peníze. "Každý klub by měl mít právo postupovat dál. Manažerům nikdo nediktuje, kolik mají dávat na platy," tvrdí trenér. Český hokej by si neměl brát příklad ze severoamerické NHL. Ta má jasný řád a oproti české extralize je výkonnostně stabilní. "V NHL hrají nejlepší hráči, mají stálou vysokou diváckou návštěvnost a konkurence probíhá uvnitř týmu. Každý hráč může lehce spadnout, ať už platem či přeřazením na farmu."

Uzavření extraligy, které prosazuje její řídící orgán (APK - Asociace profesionálních klubů), znamená, že by ani jeden z účastníků soutěže nemohl sestoupit. Do nejvyšší soutěže by potom žádný z týmu nemohl projít normální cestou, tedy přes baráž. Jedinou cestou, jak by se tým mohl do nejvyšší soutěže dostat, je předem domluvené rozšíření počtu účastníků, podle předem stanovených podmínek.

Vyřeší se ekonomické problémy?

S tvrzením, že uzavření extraligy finanční problémy klubů nevyřeší, souhlasí i Tomáš Král. Aby kluby byly marketingově úspěšné, musí být nejdřív kvalitní. "Těžko může klub počítat s tím, že mu sponzoři dají peníze, když bude hrát špatný hokej se špatnými hráči," tvrdí Král. Zároveň by se český hokej ocitl v riziku, že do něj začne proudit méně peněz. "Pokud odpadne nebezpečí sestupu, odpadne i obava o uchování hokeje v některém regionu nebo městu. Zástupci si tak mohou být jisti, že hokej v jejich kraji zůstane, ať už do něj peníze dají, nebo ne," dodává Král.

V podobné situaci, jako je dnes česká liga, byla nedávno i finská liga. Z podobných, tedy ekonomických důvodů Finové ligu uzavřeli. Po čtyřech letech museli konstatovat, že ani jeden z bodů, které očekávali – tedy snížení platu hráčů, ušetření peněz v klubech, zapojování více mladších hráčů –, nebyl naplněn. Naopak se uzavření ligy promítlo na snížení úrovně a konkurence, když se některé druholigové týmy musely kvůli nedostatku peněz a motivace uzavřít. "Podobně by tomu bylo i u nás," tvrdí Král.

přehrát video
Na slovíčko

Dle Slavomíra Lenera by uzavření extraligy nepřineslo výhody ani z hokejového hlediska. "Nevěřím ani argumentu, že by zakonzervování extraligy přineslo do hry více mladíků," souhlasí Hadamczik. "Mladí kluci už v extralize hrají, stačí se podívat na Slavii, Třinec nebo Vítkovice." Navíc není potřebné nutit mladíky, aby chodili rovnou do velkých klubů. "V lokálních klubech mají nejlepší podmínky. I v reprezentaci seniorů najdeme spoustu hráčů z malých klubů," dodává Lener.

Podle Aloise Hadamczika je podezřelé, že se o zakonzervování snaží převážně týmy z chvostu tabulky. Těm to nejvíce vyhovuje a jsou ochotny pro dosažení svého cíle udělat vše, tvrdí kouč. "(Generální manažer Karlových Varů) Miroslav Vaněk mi dokonce po mém rozhovoru do médií začal posílat výhružné smsky." Nemůžeme ovšem zasahovat do pravidel soutěže, která stále běží, shodli se hosté ve studiu.

Pro uzavření extraligy potřebují manažeři celkem 31 hlasů z šedesátičlenné konference. Pokud se všech čtrnáct manažerů extraligových klubů zaváže pro uzavření soutěže, musí získat hlasy minimálně sedmnácti delegátů.

Skladba delegátů na konferenci ČSLH:

 • 4 šéfové svazu (předseda, 2 místopředsedové a šéf dozorčí rady)
 • 14 šéfů klubů z extraligy
 • 14 šéfů klubů z první ligy
 • 14 delegátů z druhé ligy
 • 14 šéfů krajských svazů
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.