ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Bowling je psychika i tvrdý dril, tvrdí čeští profesionálové

Velikost textu:

Praha - Bowling je sport pro všechny, kteří už udrží kouli a ještě udrží kouli, tvrdí Petr Vichnar v pořadu Téma pro hosty. Ve čtvrtečním díle diskutoval s významnými osobnostmi českého bowlingu nejen o strategii, tréninku a mezigeneračních rozdílech, ale i o obecném vývoj sportu v ještě nedávno pouze kuželkářské zemi. "S bowlingem by se mělo začínat formou hry. Dále je to už ovšem tvrdý dril," shodli se hosté ve studiu.

Bowling
Bowling

"I jako junioři se začínáme prosazovat mezi dospělými. Je to ale hlavně o hraní a o práci. V Olomouci trénuji každý den, ale máme i další bloky výuky, například techniku nebo fyzičku. Máme i psychologickou přípravu," tvrdí šestý muž z juniorského mistrovství Evropy Marek Talpa. Profesionální bowleři začínají trénovat už jako děti, Talpa začínal už v sedmi letech. "Ideální je začínat formou hry," dodává trenérka a pětinásobná mistryně ČR Jana Lébrová.

Proto jsou v bowlingu i mezigenerační rozdíly. "My staří sázíme spíš na zkušenost. Mladí hrají moderní, dynamický bowling," tvrdí současný úřadující seniorský mistr republiky Jan Hájek. Technika se dle Talpy opravdu mění. Moderní techniky dbají na vysoký zápřah a velkou rotaci koule. Toho starší generace již nejsou schopny fyzicky dosáhnout. "Právě rotace je pro úspěch velice důležitá a je dobré se točení koule věnovat co nejdřív," tvrdí Hájek.

Praxe u nás není tolik rozvinutá jak v zahraničí. Rozvoj profesionálního bowlingu nastával v Česku postupně, dlouho zde vládly kuželky. Herny se však po republice rozrůstají a zkvalitňuje se i hráčská základna. Stejně tak se zvyšuje i počet turnajů, na které mohou bowleři chodit.

přehrát video
Téma pro hosty Petra Vichnara
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.