Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
středa 12. prosince 2018 Simona

Trenér plavců Kyněra věří v Londýně ve finálovou účast

Velikost textu:

Praha - Po velkém propadáku na olympijských hrách v Pekingu je české bazénové plavání opět mírně na vzestupu. Pod taktovkou nového reprezentačního kouče Jiřího Kyněry získali čeští plavci na sklonku loňského roku na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Istanbulu celkem 7 finálových účastí. Současný národní tým tvoří převážně perspektivní mladí plavci, jejichž vrcholem by měly být za dva roky olympijské hry v Londýně.

Jiří Kyněra
Jiří Kyněra
Otevřít galerii
 • Jiří Kyněra autor: Tereza Jelínková, zdroj: google https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Plavání zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Trenér Kyněra vnímá pozitivní posun, který za jeho působení čeští plavci zvlášť na mistrovství Evropy udělali: "Těch finále bylo opravdu hodně, navíc ještě dalších dvanáct nebo patnáct semifinále. Poprvé se nám stalo, že jsme se takzvaně vyautovali, když tři naši plavci mohli na čas postoupit do semifinále, ale třetí nemohl, protože v semifinále mohou startovat jen dva z každé země. Všímám si toho, jak se všichni postupně pomalu zlepšují a i na příští olympiádě v Londýně očekávám nějaký finálový start. A jsem přesvědčen o tom, že nějaký úspěch přijde i dřív."

Martin Verner je ve svých třiceti letech v poměrech českého plavání už matadorem, motivace má však stále dost: "Když jsou úspěchy a když to plave, tak ta motivace tam je pořád, člověk se chce zlepšovat. A mně připadá, že se stále zlepšuju, třeba na posledním mistrovství Evropy v krátkém bazénu jsem dosáhl na největší životní úspěch. Navíc když já jsem v reprezentaci začínal, tak tam byl třeba Dan Málek nebo Hana Černá, kteří pak plavali do vysokého věku, takže si nemyslím, že můj věk je nějaký problém."

Záznam debaty Téma pro hosty Ondřeje Zamazala sledujte zde

Největší úspěchy v poslední době sbírá mladá česká znakařka Simona Baumrtová, která po šestém a sedmém místě z Istanbulu zaplavala sedmý čas i na nedávném mistrovství Evropy v Budapešti. Výrazný rozdíl mezi kategorií juniorů, ve které startovala až do roku 2008, a dospělými nevidí: "Pokud budu mluvit o znaku, tak tam se to celkově hodně omladilo. Mistrovství Evropy vyhrála holka, která byla stejně stará jako já. Mně se paradoxně právě poslední sezona v juniorech vůbec nepovedla a zlepšovat jsem se začala až po přechodu mezi dospělé."

Jejím největším cílem pro následující období jsou samozřejmě olympijské hry. "Motivovat se musíte na každý závod, ale olympiáda je vrchol, něco speciálního, je jen jednou za čtyři roky. Moc bych se chtěla dostat do semifinále a cokoliv navíc by bylo jedině plus," plánuje Baumrtová.

Trenér Kyněra o zrušení nominačních závodů:

"Ze strany trenérů i závodníků je to hodnoceno kladně, protože se nemusí pořád plnit nějaké limity. Vidím to jako obrovské pozitivum, nejsme tak velká země, abychom dělali nominační závody a kvalifikace. Pro závodníky je tahle forma nejlepší."

Velkou změnou oproti minulosti je Kyněrou navržená změna ve sponzoringu plaveckého úseku, kdy je většina prostředků investována do poměrně úzké skupiny plavců, která má šanci na start v Londýně. "Ve výběrovém řízení jsem navrhl svou vizi, tu se zatím daří realizovat. Jde vlastně o rozdělení reprezentace na tři družstva. Družstvo A má hrazenu celou přípravu, má automatické nominace na vrcholné soutěže bez limitů tak, aby se mohlo soustředit pouze na vlastní přípravu na daný závod," vysvětluje Kyněra.

S tím souhlasí i Baumrtová: "Je opravdu obtížné vyladit formu na nominační závod, navíc limity jsou velmi těžké. Mistrovství je pak třeba za tři týdny nebo za měsíc a když se povede načasovat formu na kvalifikaci, tak je moc těžké si ji udržet tak, aby gradovala na samotném závodě."

Simona Baumrtová
Simona Baumrtová

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.