ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
Profily Fotbalových lvíčat

Ondřej Petrák: Opora Norimberku i jednadvacítky

Velikost textu:

Praha - Jen dva hráči fotbalové jednadvacítky působí v současné době v zahraničí. Jedním z nich je defenzivní záložník či obránce Ondřej Petrák, který momentálně obléká dres druholigového Norimberku, se kterým si zahrál také německou bundesligu. Jak sám říká, byla právě tato zkušenost jedním z jeho splněných snů, teď věří, že další si splní na reprezentační úrovni v průběhu domácího evropského šampionátu.

Ondřej Petrák v reprezentačním dresu
Ondřej Petrák v reprezentačním dresu

Rodák z Prahy paradoxně nezačínal s fotbalem v hlavním městě, ale v nedalekých Dolních Břežanech, odkud v šesti letech zamířil do Braníku a následně putoval do týmu Bohemians. Ani v Dólíčku ale nebyla Petrákova konečná. V týmu Klokanů strávil dva roky, když si jej vyhlédli zástupci Slavie, kde následně odstartoval svoji cestu k velkému fotbalu.

Skrze mládežnické výběry sešívaných se po osmi letech probil do prvního kádru, premiérovou šanci okusit české prvoligové trávníky dostal v říjnu roku 2010. Tehdy zasáhl do závěru utkání s Viktorií Plzeň, které Slavia v domácím prostředí prohrála 0:1. Pro Petráka šlo o na dlouhou dobu také poslední prvoligovou účast. Dalšího startu se dočkal až na prahu nové sezony, tentokrát se však již v základní sestavě usadil napevno a odehrál 21 z 30 utkání v ročníku.

Branku v nich nevstřelil. Na to došlo až v průběhu nadcházející sezony 2012/13, ve které Petrák chyběl na hřišti již pouze ve čtyřech případech. Osudovým soupeřem se nakonec ukázaly být Teplice, které sešívaní právě díky Petrákově premiérovému gólu porazili 2:0. O několik týdnů později se pak Petrák v sešívaném dresu dočkal výhry v pražském derby. "Bylo to úžasné. S áčkem se mi to do té doby ještě nikdy nepodařilo, takže na ten pocit nezapomenu," zasnil se Petrák.

Ze Slavie do bundesligy

Jeden gólový zápis pak Petrák zaznamenal i v další sezoně, tu však již v dresu Slavie dohrát nestihl. V lednu 2014 se totiž přesunul z Edenu do týmu tehdy bundesligového Norimberku. Ve své premiérové sezoně v německé nejvyšší soutěži však musel skousnout nepříjemnost v podobě sestupu do druhé ligy. Od setrvání v bundeslize dělil tehdy Petrákův tým jeden bod.

Reprezentační dres poprvé oblékl v národním týmu do 16 let a přes výběry sedmnáctiletých a osmnáctiletých se probojoval až do týmu Fotbalových lvíčat. V jejich dresu poprvé nastoupil na startu cyklu, který vyvrcholí červnovým mistrovstvím Evropy. Psal se rok 2012 a Petrák odehrál kompletní zápas se Švédskem, ve kterém pomohl svému týmu k remíze 1:1.

Gólově se Petrák prosadil na reprezentační úrovni o dva zápasy později. Na podzim 2013 rozhodl jedinou trefou zápasu o výhře Čechů v přátelském utkání se silnými Holanďany. Od té dobry v dresu se lvíčkem na prsou skórovat nedokázal, je však možné, že si svůj klíčový zásah schovává na domácí mistrovství Evropy, na kterém by měl Petrák patřit nejen mezi opory zadních řad.

Zdroj: FAČR

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.