ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Kreuziger: Náš tým si splnil hlavní cíl, to je nejdůležitější

Velikost textu:

Praha – Pohled do výsledkové listiny může klamat. Roman Kreuziger dokončil Tour de France na čtyřiadvacáté příčce, svůj hlavní cíl si ale ve Francii splnil – lídr jeho týmu Simon Yates mohl v Paříži oslavit zisk bílého dresu. Nyní už český jezdec obrací svou pozornost ke Clásice San Sebastián.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger

Kreuziger dává osobní výsledek stranou. "Člověk nereprezentuje jen svou stáj, ale jako loňský mistr republiky i svoji zemi a chce něco ukázat. Odvedl jsem práci, která se po mně chtěla. A týmové cíle se povedly. Simon Yates byl sedmý a vyhrál bílý dres, což bylo důležité. Člověk se musí radovat i z toho, že se povedla práce a cíle, jež byly stanovené," řekl.

"Někdo může namítnout, že Orica v minulých letech vyhrávala etapy, ale když se tým soustředí na celkové pořadí, musí se rozhodnout, kterým směrem se ubírat. Tak se vše dělalo pro Simona. A dělali jsme, co jsme mohli. V posledním týdnu už jsme měli všichni o něco více volnosti, zkoušeli nějaké úniky, ale bohužel to nedopadlo na výhru v etapě," litoval Kreuziger.

Připustil, že se mu nejelo první týden zcela optimálně. "Ale s přibývajícími etapami jsem se do toho dostal. A v posledním týdnu jsem byl tam, kde jsem chtěl být. Samozřejmě chcete být někde výš. Ale s tím, že to poprvé byla role, kdy jsem tam nebyl jako lídr nebo jeden z lídrů, dbali naši sportovní ředitelé hodně na to, abychom po odvedené práci zvolnili a pošetřili co nejvíce sil do dalších dnů. I proto jsem skončil až za první dvacítkou - ve spoustě etap člověk dojel se ztrátou 20 minut místo pěti. A pak to rychle naskakuje," uvedl.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger

Spolupráce v rámci týmu se postupně vyvíjela. "Během Tour byl určitě vidět velký rozdíl v Yatesově přístupu, jak Simon tým následoval a začal mu věřit. Během Tour pochopil, že to není Vuelta, je třeba používat ten tým, pošetřit energii a být více vepředu, než byl zvyklý, když jede na celkové pořadí. I tím, že jsme spolu byli na pokoji, jsme o tom mluvili. Pochopil to a postupně se k tomu dopracoval," přiblížil Kreuziger.

Krotit závodnický instinkt mu potíže nedělá. "Když máte v týmu jezdce, kteří jsou mladší a o něco lepší, člověk k tomu musí tak postupem času přistoupit a přihlížet k tomu. A na druhou stranu je to pro člověka výzva, aby se zlepšil, pracoval a držel s takovými závodníky krok."

Ve čtvrtek již odletí na oblíbenou klasiku v San Sebastiánu. "Týden po Tour člověk musí být na kole, ale je to spíše kratší než objemové. Ve Španělsku by měli být i Simon Yates nebo Michael Albasini. Uvidíme, jak se komu pojede a kdo se jak 'prošťouchne', protože po Tour je to náročné hlavně psychicky. Tělo je unavené a je to o tom, jak se kdo donutí po těch dnech bez závodění," vylíčil Kreuziger.

přehrát video
Kreuziger pomohl na TdF splnit týmový cíl
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.