ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Vrchařský začátek La Course vyhrála van Vleutenová, Nosková do časovky nepostoupila

Velikost textu:
aktualizováno 20. 7. 2017 12:25

Briancon – Annemiek van Vleutenová vyhrála suverénním způsobem první etapu závodu La Course. Nizozemská závodnice zaútočila čtyři kilometry před cílem a v cíli na Col d'Izoard měla náskok 43 vteřin před druhou Elizabeth Deignanovou. Třetí skončila Elisa Longo Borghiniová (+1:22). Nikola Nosková skončila jednadvacátá s mankem 5:08 a těsně nepostoupila do sobotní časovkářské stíhačky v Marseille.

Annemiek Van Vleutenová
Annemiek Van Vleutenová

On-line přenos (ukončen):

-::-

Dobré dopoledne, vítejte u on-line přenosu z první etapy závodu La Course. Na startu je jednadvacet týmů a 119 závodnic. Jednou z nich je i česká šampionka Nikola Nosková, která veze dres týámu Bepink Cogeas.

-::-

Jednou z favoritek je Polka Kasia Niewiadomá. "Ze začátku to bude docela fofr o to dostat se do úniku – bude to těžké, protože trať vede z kopce nebo po rovinách. Všechno to ale bude k konci etapy a nejen stoupání na Izoard, protože do kopce to bude už 30 kilometrů před koncem," popisuje závodnice týmu WM3 Energie.

-::-

Polská závodnice dále předpokládá, že k rozhodujímu trháku dojde až v úplně posledních kilometrech etapy. Ta měří 67 kilometrů a peloton dovede z Brianconu až na slavný Col d'Izoard.

-::-

Vedle Niewiadomé patří k hlavním favoritkám Elisa Longo Borghiniová, Lizzie Deignanová, Megan Guarnierová či Annemiek van Vleutenová.

-::-

Závodnice jsou již připraveny na startu.

67 km

První etapa závodu La Course byla právě odstartována.

67 km

Ještě před rychlostním startem došlo k pvní kolizi, po níž šla k zemi Ingvild Gaskjennová ze stáje Hitec Products.

67 km

Norka ale bez větších obtíží pokračuje.

67 km

Závod La Course pro letošní rok změnil svůj formát – namísto předchozích sprinterských klání na Elysejských polích nyní na závodnice čekají dvě etapy. Po dnešní horské přijde v sobotu etapa číslo 2, časovkářská stíhačka v Marseille. Do ní postoupí dvacet nejlepších na konci dnešního dne, případně všechny závodnice s odstupem menším než pět minut.

67 km

Závodnice právě absolvovaly rychlostní start a závod je zahájen.

65 km

Ticho před bouří. Čeká se na první pokusy o únik.

63 km

Útoky závodnice ze stáje BTC City Ljubljana i FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope byly záhy pokryty pelotonem, který na rovině letí velkou rychlostí.

60 km

Tempo nyní udávají závodnice v dresech WM3 Energie pracující pro zmiňovanou Polku Niewiadomovou.

57 km

Vzadu se v pelotonu drží veteránka Amber Nebenová, která v loňském roce vyhrála časovku na MS v Kataru i etapový závod La Route de France. 42letá Američanka je i aktuální šampionkou své země jak v silničním závodě, tak v časovce.

55 km

Zrychlení Charlotte Bravardové nyní pořádně natáhlo peloton, který je antažený v dlouhé řadě.

52 km

Tvoří se první mezery – třicetičlenná skupina odpadla z pelotonu a těžko se do něj navrací.

50 km

Na špičce pelotonu pracuje sestava stáje Cervélo-Bigla, která má na La Course jako jedničku Ashleigh Moolmanovou.

47 km

Defekt postihl Amy Cureovou z týmu Wiggle High5.

45 km

V tvrdém tempu, o které se starají Cervélo-Bigla, Team Sunweb či WM3 Energie, se žádné závodnici nepodařilo dostat do úniku. Do okamžiku, kdy se vozovka zvedne, zbývá zhruba dvacet kilometrů. Samotný Izoard přijde 14 km před cílem.

43 km

Jako první se zdá se podařilo z pelotonu uniknout Rozanne Slikové. Nizozemská závodnice jede v barvách Teamu Sunweb, vydává se za ní jedna z cyklistek Astany.

    1 2 3 4 » 

Annemiek van Vleutenová předvedla čtyři kilometry před cílem dvojici zrychlení, kterými roztrhala zbytky první skupiny. Nestačila jí ani Elizabeth Deignanová – britská závodnice dlouho táhla ostatní závodnice, nyní ale nestihla zareagovat. V cíli na svou soupeřku ztratila 43 vteřin, které se bude snažit zlikvidovat v časovce v Marseille.

Nizozemská závodnice si v cíli chválila podporu diváků, kterých se kolem trati sešlo mnoho. "Bylo to skvělé, přišlo opravdu spoustu diváků. Ten výšlap byl skutečně hodně těžký. Řekla jsem si, že zkusím nastoupit, když jsem viděla jak ostatní závodnice trpí. Ale pak jsem litovala, že jsem šla tak brzy. Bolelo mě to hodně," říkala v cíli.

V závodě nastoupila i Nikola Nosková, která z první skupiny odpadla osm kilometrů pod vrcholem. Na vrcholu byla jednadvacáté ve stejném čase (+5:08) jako dvacátá Rosella Rattová. Na postup do sobotní časovkářské stíhačky tak česká šampionka těsně nedosáhla.

přehrát video
1. etapu La Course vyhrála van Vleutenová
Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.