ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Desátou etapu Tour vyhrál Paulinho

Velikost textu:
aktualizováno 14. 7. 2010 20:00

Chambéry (Francie) - Vítězem 10. etapy Tour de France se stal portugalský cyklista Sérgio Paulinho z týmu RadioShack. Ve spurtu dvojice uprchlíků porazil o několik centimetrů Bělorusa Vasila Kirijenku a oslavil druhý triumf na Tour v životě a první individuální. Český jezdec Roman Kreuziger dojel po 179 kilometrech v hlavním pelotonu skoro čtvrt hodiny po vítězné dvojici a zůstal na 11. příčce celkového pořadí. Stále vede Andy Schleck z Lucemburska.

Cyklisté Sergio Paulinho a Vasil Kirijenka v těsném dojezdu 10. etapy Tour de France
Cyklisté Sergio Paulinho a Vasil Kirijenka v těsném dojezdu 10. etapy Tour de France
Otevřít galerii
 • Cyklisté Sergio Paulinho a Vasil Kirijenka v těsném dojezdu 10. etapy Tour de France autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Tour de France autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Třicetiletý Paulinho je především časovkář a svůj dosud jediný úspěch na Tour zaznamenal loni právě v jízdě proti chronometru. Dnes však byl členem skupinky, která hned v úvodu etapy zaútočila a postupně si vypracovala výrazný náskok. Paulinho s Kirijenkou se pak pustili do sólového úniku a rozdali si to o etapový triumf. V posunu celkovým pořadím jim to ale příliš nepomohlo. Před etapou totiž na nejlepší ztráceli téměř hodinu.

Vedení uhájil Andy Schleck, který má nadále náskok 41 vteřin na obhájce vítězství Alberta Contadora. Lucemburský lídr dojel jednadvacátý hned před Kreuzigrem. Český jezdec je nadále na průběžném jedenáctém místě a na Schlecka ztrácí pět minut a jedenáct vteřin.

"Tohle je vítězství, na které jsme v týmu všichni čekali. Zvláště když jsme měli v prvním týdnu tolik smůly," připomněl Paulinho několik karambolů členů týmu RadioShock v čele s lídrem Lancem Armstrongem, který po několika pádech vypadl z pozic, z nichž by mohl zaútočit na své osmé celkové vítězství. Dnes navíc Armstrong nabral další ztrátu, dojel až na 130. místě půldruhé minuty za hlavní částí pelotonu.

Velkou radost neměli ani domácí Francouzi, kteří neoslavili úspěchem státní svátek. Nejlepším domácím jezdcem byl na čtvrtém místě Pierre Rolland, který v závěru neudržel kontakt s vítězným Paulinhem.

Průběžné pořadí Tour de France

1. A. Schleck (Luc.) 49:00:56,

2. Contador (Šp.) -41,

3. S. Sánchez (Šp.) -2:45,

4. Meňšov (Rus.) -2:58,

5. Van den Broeck (Belg.) -3:31

…11. Kreuziger -5:11.

Sergio Paulinho
Sergio Paulinho
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.