ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Kreuziger je potřetí českým Králem cyklistiky

Velikost textu:
aktualizováno 12. 11. 2009 20:34

Praha - Vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého jezdce za rok 2009 se potřetí stal Roman Kreuziger. Třiadvacetiletý silniční jezdec zopakoval triumf z roku 2004 a obhájil prvenství z loňska. Kreuziger přesvědčivě anketu ovládl, přestože jeho jménu nefiguruje v dlouhém seznamu českých cyklistů, kteří vybojovali medaile na mistrovství světa či Evropy. Jezdec italské stáje Liquigas je však jasnou tuzemskou jedničkou mezi profesionály. Především uspěl na největším a nejslavnějším etapovém závodu Tour de France, kde vylepšil o čtyři pozice loňské umístění a skončil devátý. Navíc vyhrál závod Kolem Romandie, byl třetí Kolem Švýcarska a vybojoval i jedno druhé místo v etapě Vuelty. V celkovém pořadí prestižního seriálu ProTour skončil sedmý.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger
Otevřít galerii
 • Roman Kreuziger zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1119/111839.jpg?1253204000
 • Roman Kreuziger zdroj: romankreuziger.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Kreuziger se tak při svém mládí vydal stíhat v počtu prvenství v anketě legendární bratry Jana a Jindřicha Pospíšilovy. Dvacetinásobní mistři světa v kolové získali ocenění osmkrát, silničář Ján Svorada triumfoval pětkrát.


Ocenění se dočkali i Špička nebo Štybar

"Volba 'krále' byla oproti minulým rokům jednoduší. I když čeští cyklisté přivezli z mistrovství světa a Evropy celkem 23 medailí, z nichž čtyři byly zlaté, vyhrál Kreuziger naprosto přesvědčivě. Jeho vystoupení na Tour de France bylo skvělé," řekl předseda Českého svazu cyklistiky Marián Štětina. Kreuziger obdržel šestinásobně víc hlasů než druhý v pořadí.

Oceněni dnes ale byli i všichni čeští medailisté. Mimo jiné mistr Evropy v omniu Denis Špička, zlatí z ME v bodovacím závodě dvojic Jan Dostál a Vojtěch Hačecký, mistr Evropy ve fourcrossu Michal Prokop, cyklokrosový vicemistr světa Zdeněk Štybar, třetí z MS ve fourcrossu Tomáš Slavík či Martin Bláha s Jiřím Hochmannem, kteří získali bronz na MS v bodovacím závodu dvojic. Medaile z MS vybojovali i hendikepovaní cyklisté Jiří Ježek a Jiří Bouška, mistr světa v závodu na kilometr s pevným startem. 

Do Síně slávy byli jmenováni do Klubu Rytíř cyklistiky Jindřich Pospíšil, Vladimír Vávra a Jozef Regec. Titul Miss sympatie české cyklistiky získala v internetovém hlasování fanoušků poprvé Lucie Záleská kombinující silnici s dráhou.

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger
Více fotek
 • Roman Kreuziger autor: PETER DEJONG, zdroj: ČTK-AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/9/819.jpg
 • Zdeněk Štybar autor: Slávek Růta, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/29/2849.jpg
přehrát video
Ocenění Král cyklistiky 2009
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.