ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel
MČR v silniční cyklistice

Černý je šampionem. Po časovce vyhrál i silniční závod

Velikost textu:
aktualizováno 24. 6. 2018 16:41

Novým mistrem republiky je Josef Černý. Pětadvacetiletý jezdec využil početní převahy týmu Elkov-Author a po titulu z časovky získal i vítězství v silničním závodě. O svém triumfu rozhodl nástupem patnáct kilometrů před cílem. Dominanci královéhradeckého týmu potvrdili druhým a třetím místem Jan Bárta a Jakub Otruba, který získal titul do 23 let. Šampionem Slovenska i vítězem celého mistrovského závodu se v Plzni suverénně stal Peter Sagan.

Josef Černý
Josef Černý

Pro Černého se přitom závod nerodil snadno. Spolu se zkušeným týmovým kolegou se musel dotahovat do čelní skupiny – jakmile se to ale dvojici z královéhradecké stáje podařilo, vydal se vpřed Zdeněk Štybar. Do cíle zbývalo šestatřicet kilometrů a největší česká hvězda zbývající v závodě (Roman Kreuziger v průběhu odstoupil) si jela pro obhajobu.

Za Štybarem se zformovala stíhací skupina, v níž se nacházely tři dresy Elkovu-Author. Před nájezdem do posledního okruhu dosavadního šampiona Černý a spol. dojeli a rozpoutala se série útoků. Štybar dva z nich pokryl, když však Černý nastoupil podruhé, obranu už nenašel. Unavená hvězda QuickStepu-Floors se pokusila stíhat, časovkářský mistr však byl silnější.

přehrát video
Sagan kraloval silničnímu závodu, republikovým šampionem se stal Černý

V cíli byl závodník pocházející z Ostravy o 24 vteřin před týmovými kolegy Janem Bártou a Jakubem Otrubou. V té chvíli už tam několik minut slavil Peter Sagan, který většinu závodu absolvoval sám na čele. Po dvou letech, kdy slovenský dres vozil jeho bratr Juraj (v Plzni druhý ve slovenské části), nyní s přehledem triumfoval.

"Pochopitelně jsem vůbec nečekal, že bych mohl dosáhnout na double. A jsem velmi šťastný, že se mi to podařilo. Každý titul je těžký. Dnes to bylo náročné psychicky i fyzicky. Trať byla velmi těžká. Jsem každopádně spokojenější a ještě o něco šťastnější než z titulu v časovce," prohlásil Černý.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice v Plzni - závod s hromadným startem (192 km):

Muži elite - absolutní pořadí: 1. P. Sagan 4:55:55, 2. J. Sagan (oba SR/Bora-hansgrohe) -2:16, 3. Černý -2:25, 4. Bárta, 5. Otruba (všichni Elkov Author) oba -2:49, 6. A. Ťoupalík (Corendon Circus) -3:46, 7. Štybar (Quick-Step Floors) -4:12, 8. Zahálka -5:14, 9. V. Hačecký (oba Elkov Author) -5:50, 10. Hník (Pardus Tufo Prostějov) -6:02.

Jezdci do 23 let: 1. Otruba (Elkov Author) 4:58:44, 2. Ťoupalík (Corendon Circus) -57, 3. Rajchart (Elkov Author) -6:40.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.