ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

Spor parlamentní komise a týmu Sky. Překročil Wiggins etickou hranici?

Velikost textu:

Tajemný balíček pro Bradleyho Wigginse na závodu Critérium du Dauphiné v roce 2011 stále budí emoce. Britská parlamentní komise ve zprávě o dopingu ve sportu uvedla, že cyklistický tým Sky a jeho bývalá hvězda překročili "etickou hranici" užíváním povolených látek zvyšujících výkonnost. Představitelé stáje i samotný vítěz Tour de France z roku 2012 se proti tomu ohradili.

Bradley Wiggins
Bradley Wiggins

Komise ve své dlouho očekávané zprávě uvedla, že nemůže s jistotou tvrdit, co obsahoval onen balíček, který obdržel Wiggins během závodu Critérium du Dauphiné v roce 2011. Na druhou stranu však podle ní neexistuje "spolehlivý důkaz", jenž by potvrdil tvrzení Sky, že balíček obsahoval legální prostředek k léčbě onemocnění dýchacích cest. Vyšetřování už na sklonku minulého roku uzavřela britská antidopingová agentura UKAD. Podle ní také chyběly důkazy.

přehrát video
Wiggins i vedení Sky odmítají pochybení vůči dopingovým pravidlům

Věčné otazníky kolem astmatu

Členové komise obvinili Sky a Wigginse ze zneužití takzvané terapeutické výjimky při užívání kortikosteroidu triamcinolonu. Wiggins, jehož trápí astma, obdržel výjimku na užívání této látky na léčbu zánětů před Tour v roce 2012, kterou jako první Brit v historii vyhrál.

"Tyto léky tým Sky nasazoval v rámci pravidel Světové antidopingové agentury kvůli tomu, aby zlepšil výkonnost jezdců, ne kvůli lékařským potřebám. Tím překročil etickou hranici, kterou si (šéf týmu) David Brailsford sám pro sebe stanovil," uvedla komise.

Jeden z předních světových cyklistických týmů toto tvrzení popřel a proti závěrům komise se ohradil také Wiggins. "Je smutné, že můžete obvinit člověka z něčeho, co nikdy neudělal. Naprosto odmítám tvrzení, že bych nějaké léky užíval bez lékařské potřeby," uvedl pětinásobný olympijský vítěz, jenž ukončil cyklistickou kariéru v roce 2016.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.