ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš
Kolem Abú Zabí

Valverde znovu vítězně. V Emirátech slaví další letošní triumf

Velikost textu:

Alejandro Valverde pokračuje ve svých skvělých výkonech. Po vítězství v závodě Kolem Valencie vyhrál španělský jezdec i podnik Kolem Abú Zabí. Rozhodla o tom závěrečná etapa, v níž na vrcholu hory Jebel Hafeet porazil Miguela Ángela Lópeze. Tomu patří v celkovém pořadí třetí příčka, na druhém místě skončil Wilco Kelderman. Čtrnáctá příčka celkově patří Romanu Kreuzigerovi.

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde

Čtrnáct vteřin náskoku držel před závěrečnou etapou závodu Kolem Abú Zabí lídr průběžného pořadí Rohan Dennis. Rozhodnout mělo jedenáct závěrečných kilometrů dne – výstup na horu Jebel Hafeet, která se zdvihá průměrem 6,6 procenta (maximální sklon 11 %). Ze hry o triumf nebyli Wilco Kelderman (+16), Alejandro Valverde (+24) ani Tom Dumoulin (+31).

V úvodu cílového stoupání začala tempo tahat stáj Astana, která o víkendu již slavila vítězství na úvodní belgické klasice Omloop Het Nieuwsblad (pro triumf si dojel Michael Valgren). Tady jezdci v bleděmodrém pracovali pro Miguela Ángela Lópeze, jenž s bezmála padesátivteřinovou ztrátou už pomýšlel hlavně na etapové vítězství.

Šest a půl kilometrů pod vrcholem začaly problémy pro Dennise, který se "časovkářským" stylem snažil držet na čele. Útoky Valverdeho, Lópeze a Juliana Alaphilippa ale první skupinu roztrhaly a australský šampion odpadl. Pryč už byl také Dumoulin, jenž se obětoval pro svého týmového kolegu Keldermana, aby mu o chvíli později znovu vypověděla službu technika.

Přišel atak Lópeze, který nastoupil v okamžiku, kdy do cíle zbývaly ještě čtyři kilometry. Kolumbijský vrchař už letos slavil jedno etapové vítězství v závodě Kolem Ománu a nyní na jeho zrychlení dlouho nikdo nereagoval. Až Valverde v sobě dokázal najít zbytky sil a sám překonal mezeru k vedoucímu soupeři.

Mezi nimi se rozhodovalo o etapovém vítězství. Valverde najel do posledních několika set metrů ze druhé pozice a zkušeně si vítězství pohlídal. Nezískal navíc pouze etapu, ale i celkový triumf v závodě. O patnáct sekund později projel čárou Alaphilippe spolu s Keldermanem, na dosavadního lídra Dennise se v cíli čekalo minutu a 43 vteřin.

Cyklistický závod Kolem Abú Zabí (WorldTour) - 5. etapa (199 km):

1. Valverde (Šp./Movistar) 4:38:47, 2. López (Kol./Astana) stejný čas, 3. Alaphilippe (Fr./Quick-Step Floors), 4. Majka (Pol./Bora), 5. Kelderman (Niz./Sunweb), 6. Formolo (It./Bora) všichni -15, ...12. Kreuziger (Mitchelton-Scott) -59.

Konečné pořadí: 1. Valverde 16:00:11, 2. Kelderman -17, 3. López -29, 4. Alaphilippe -31, 5. Majka -45, 6. Formolo -1:13, ...14. Kreuziger -1:42. 

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.