ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík
Kolem Valencie

Valverde je zpět. A je na tom tak dobře jako před zraněním

Velikost textu:

Poté, co loni v červenci v úvodní časovce Tour de France narazil do bariéry a ošklivě si poranil koleno, byla kondice Alejandra Valverdeho zahalena tajemstvím. Jak však ukázal jeho první start v této sezoně, vše zůstává při starém. Valverde vyhrál dvě etapy i celkové pořadí závodu. Na osmé příčce dokončil Roman Kreuziger.

Alejandro Valverde
Alejandro Valverde

Sedmatřicetiletý Španěl se v dobrém světle předvedl už během čtyřdenního seriálu závodů na Mallorce, kde skončil třetí a čtvrtý – a byl by na tom zřejmě ještě lépe, kdyby se nebránil riskování v mokrém sjezdu. Že je připravený, poté ukázal ve Valencii. Do závodu vedl sedmičku domácí stáje Movistar.

Kurz pětietapového závodu naznačil už druhý den a etapa do Albuixech, v níž španělský veterán ujel v klíčovém stoupání na El Garbí. Společně s dvojicí z Astany Jakobem Fuglsangem a Luisem Leonem Sánchezem se udrželi před pelotonem i na závěrečných třiceti kilometrech. Ve finiši pak Valverde vyhrál navzdory přesile a oblékl žlutý dres.

Pořadím měla zamíchat týmová časovka, ovšem kvůli silnému větru, který ten den panoval v okolí Valencie, pořadatelé zvolili možnost neutralizace etapy pro celkové pořadí. Týmové sestavy na technickou trať sice vyjely (zvítězilo BMC), jejich časy se však nezapočítávaly do průběžné klasifikace.

Královskou etapou poté byla ta čtvrtá s finálním stoupáním na vrchol Cocentaina. Valverde nemusel útočit a stačilo mu si hlídat svůj čtyřsekundový náskok na druhého Sáncheze, avšak jeho predátorské instinkty byly silnější. Čtyři sta metrů pod vrcholem Valverde šel ze sedla, předjel trápícího se Adama Yatese a zvedl ruce nad hlavu. 

Bylo to na pohled tak jednoduché, že přihlížející až zapomínali, že se u toho Valverde nacházel na třináctistupňových rampách. Právě na ně je ovšem specialista a jeho stáj, potažmo celou španělskou cyklistiku, těší, že se vrací v tak oslnivé formě. Další kroky jej povedou do Murcie, Andaluzuie, Abú Zabí a Katalánska. V červenci se pak vrátí na Tour.

"Je to opravdu skvělý pocit. Vyhrát dvakrát v rozmezí jednoho týdne... Upřímně nedokážu říct, jestli nejsem silnější než před mým zraněním," smál se Valverde. "V první řadě chci poděkovat svému týmu, jejich práce je opravdu výtečná," dodal španělský jezdec. 

Roman Kreuziger
Roman Kreuziger

Kreuziger odvedl kus týmové práce

Česká cyklistika měla ve Španělsku trojnásobné zastoupení. Nejvíce vidět byl Roman Kreuziger, který se staral o Adama a Simona Yatesovy. Více se dařilo prvně jmenovanému, jemuž Kreuziger pomohl ve zmiňované čtvrté etapě ke druhému místu. Sám ten den dojel osmý a stejná příčka mu také patří v celkovém pořadí. 

"Důležité je si teď dobře odpočinout. Dali jsme důležité kilometry do nohou, doufejme, že po té zimě a dešti to přečkáme ve zdraví," uvedl Kreuziger, který bude příště startovat podobně jako Valverde v jednodenním závodě Kolem Murcie (10. února). V poslední etapě se snažil pomoci také sprinterovi své stáje Mitchelton-Scott, avšak Luka Mezgec ve finiši neuspěl.

"Dneska to bylo s nepříjemným začátkem, protože hodně pršelo. Etapa byla hodně rychlá, odjela velmi silná skupina s Kwiatkowským a Küngem, kterého jsme dojeli opravdu pozdě. Sprinterské týmy měly co dělat. Bohužel se (Mezgec) trochu ztratil v poslední zatáčce, takže z toho nic nebylo," řekl český jezdec. Vítězství tak slavil Jürgen Roelandts z BMC.

"Nevyhráli jsme tu, ale měli jsme dvě druhá místa, čtvrtého a osmého celkově. Myslím, že ok," zhodnotil závod z pohledu svého týmu. Ve Španělsku byli také Daniel Turek s Michalem Schlegelem. Jezdec stáje Israel Cycling Academy dokončil, i když do závodu výrazněji nezasáhl. Schlegel z dosud neznámých příčin odstoupil v průběhu poslední etapy.

Cyklistický závod Kolem Valencie - 5. etapa (135 km):

1. Roelandts (Belg.) 2:58:26, 2. Van Poppel (Niz.) stejný čas, 3. Venturini (Fr.), 4. Soto (Kol.), 5. Planckaert, 6. Noppe (oba Belg.) všichni -1, ...51. Kreuziger, 58. Turek oba -4, Schlegel nedokončil.

Konečné pořadí: 1. Valverde 16:14:53, 2. L. L. Sánchez (oba Šp.) -14, 3. Fuglsang (Dán.) -26, 4. A. Yates (Brit.) -37, 5. Herrada (Šp.) -48, 6. Roglič (Slovin.) -49, ...8. Kreuziger -57, 58. Turek -10:41.

Zdroj: ČT sport, ČTK, cyclingnews.com

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.