ČTsport

ČTsport
čtvrtek 19. července 2018 Čeněk
MS v cyklokrosu

Chci být v desítce. Ale někteří mi dokonce věří na víc, hlásí Šafářová

Velikost textu:

Česká reprezentace bude mít na mistrovství světa šance ve všech pěti kategoriích. Mezi třiadvacítkářkami se spoléhá hlavně na Adélu Šafářovou. Před prvním šampionátem v kariéře si dala za cíl umístění mezi nejlepšími deseti, jak ale naznačují letošní výkony, možné je ještě výrazně lepší umístění. Přímý přenos juniorského závodu sledujte v sobotu 3. 2. od 12:50 na ČT sport webu ctsport.cz.

Adéla Šafářová
Adéla Šafářová

Šafářová je nenápadnou hvězdou výpravy. Za neúčasti Nikoly Noskové, která cyklokrosovou sezonu musela ukončit po pádu na SP v Namuru, to bude právě ona, kdo povede české barvy v závodu kategorie do 23 let. Přitom v nejvyšším cyklokrosovém seriálu, kde se závody třiadvacítkářek nejezdí, měří pravidelně síly mezi elitou.

Tak jako v Hoogerheide, kde dojela na 32. příčce. "Na startu jsem stála hodně vzadu. Hned v začátku se přejížděl velbloud (můstek), kde se to hrozně zasekalo a musely jsme slézt z kola. Takže jsem po startu byla vzadu. Jedno dvě kola jsem to dotahovala, až jsem se dostala zhruba na hranici třicítky, kde jsem pak už jezdila celý závod. Nakonec to tak i dopadlo," říká.

Pro mladé závodnice je složité prosadit se mezi elitou – kdyby už jen proto, že prodrat se dopředu ze zadních řad je leckdy takřka nadlidský úkol. Některé případy však existují, jak ostatně letos v terénu ukazuje Evie Richardsová. Zatímco Nosková nešťastně ve svahu pod namurskou citadelou padala na obě kolena, dvacetiletá Britka celý závod vyhrála.

Takové talenty se nerodí každý den a Šafářová je první, kdo přispěchá s chválou na nadějnou závodnici. "Zlepšuje se každým rokem, protože když byla mladší, zas tak dobrá nebyla. Ale zlepšuje se a byla strašně dobrá i na horských kolech. Těžko říct. Jezdí dost silově, za zatáčkami se pořád zvedá (ze sedla), a to jí asi pomáhá. A je prostě dobrá," líčí.

Zmiňuje průpravu z horských kol, kterou má sama také za sebou. Šafářová doufá, že na trati se stoupáními na jeden z nejslavnějších kopců v historii cyklistiky – Cauberg –, budou bikerské zkušenosti výhodou. "Mohlo by tomu tak být, určitě ano," věří závodnice, kterou na trati doplní Magdalena Mišoňová, Elizabeth Ungermanová a Tereza Vaníčková.

Poslechněte si cyklokrosový speciál Velo fokus podcastu:

Adéla Šafářová: "Na začátku sezony jsem cyklokros ani nejezdila, protože jsem měla naraženou ruku ještě z horských kol. Nevěděla jsem, jestli v něm vůbec budu závodit. Nakonec ano a jsem hodně spokojená, je to asi má nejlepší cyklokrosová sezona."

Desítka, anebo i něco lepšího

Pro závodnici, která letos na domácím šampionátu bojovala o zlato s Pavlou Havlíkovou ("Bylo to kousek na první místo, každý mi to pořád připomíná"), půjde o první MS v kariéře. "Na závod se těším hodně, bude to úplně jiné (než v Hoogerheide). Jsem zvědavá. Tím, jak tam budou jen třiadvacítkářky, tak budu stát mnohem víc vepředu," popisuje.

"Doufám, že dobře odstartuji, a budu se snažit být od začátku vepředu. Uvidíme, jak to dopadne," dodává s tím, že profil trati by měl hrát v její prospěch. Terén ve Valkenburgu si vyzkoušela už před měsícem. "Na trať jsme se byli dívat už po Vánocích a myslím si, že by mi mohla sedět. Jsou tam dost kopce, je to nahoru a dolů. Těžká trať," míní.

V to, že se s ní popasuje dobře, věří i reprezentační trenér Petr Dlask. "Adéla je jedním z mých černých koní. Je běžecký typ, takže jí by tento okruh měl také sedět. Když jí všechno sedne, dokáže zajet kolem pátého místa a vybojovat slušný výsledek," věří někdejší vynikající český cyklokrosař.

Adéla Šafářová (vlevo) v souboji s Pavlou Havlíkovou
Adéla Šafářová (vlevo) v souboji s Pavlou Havlíkovou

Sama Šafářová má ambice o trochu nižší, i když vnímá hlasy ze svého okolí, které optimismem nešetří. "Určitě bych chtěla do desítky, s tím budu hodně spokojená. Třeba to vyjde i líp  teď jsem (v Hoogerheide) byla mezi třiadvacítkářkami osmá. Někteří věří, že bych na tom mohla být ještě líp, tak uvidím. Ale byla bych ráda i za tu desítku," říká.

Její tip na vítězku je ovšem jasný. "Pokud se nestane něco úplně výjimečného, tak si myslím, že vyhraje Evie Richardsová, která teď byla třetí v elitní kategorii a jeden Světový pohár dokonce vyhrála. Ta je, myslím, jasná," nepřipouští pochyby o tom, kdo bude ve Valkenburgu přebírat zlatou medaili.

Během čtvrtka ji čeká přesun do Nizozemska, společný oběd s kolegy z reprezentace a také první oficiální trénink. Samotný závod na sebe pak nenechá dlouho čekat – rozhodne se v brzkém sobotním odpoledni. Jak se mistrovství nadějné české cyklokrosařce a bikerce povede, budou diváci ČT sport a ctsport.cz moci sledovat v přímém přenosu od 12:50.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.