Český cyklokros slaví. Kopecký vyhrál hodnocení Světového poháru juniorů

Tomáš Kopecký je vítězem Světového poháru juniorů v cyklokrosu. V posledním závodě v Hoogerheide dojel nadějný český závodník na čtvrté příčce a po skončení mohl začít slavit. Juniorský titul dokázal před Kopeckým získat pouze před čtyřmi lety Adam Ťoupalík. Své závody vyhráli Sanne Cantová a Mathieu van der Poel.

Tomáš Kopecký
zdroj: ČTK/BELGA autor: DAVID STOCKMAN

Kopecký dorazil v Hoogerheide na čtvrté příčce s mankem 34 vteřin, hned v závěsu za ním byl jeho největší soupeř Pim Ronhaar. V celkovém součtu nasbíral český junior v sedmi závodech SP (počítají se nejlepší čtyři výsledky) 215 bodů. Na druhé příčce skončil Ronhaar (200 bodů), třetí místo náleží se stejným bodovým součtem Meesu Hendrikxovi.

"Jel jsem docela v klidu. Spíš než na výsledek jsem si hlídal Ronhaara, který mě mohl ohrozit v celkovém pořadí. Zbytečně jsem neútočil a neplýtval silami, ale jel jsem raději takticky. Týden před světovým šampionátem se cítím dobře. Zdá se, že forma je dobrá," citoval vítěze závodů v Bogense a Zolderu web cyklokros.cz.

Pro český cyklokros jde o teprve druhé vítězství mezi juniory – v sezoně 2013/2014 se z triumfu radoval Adam Ťoupalík. Kopecký nyní bude chtít na svůj úspěch navázat za týden ve Valkenburgu, kde bude hlavním favoritem světového šampionátu. Náročnou kopcovitou trať si dopředu pochvaloval.

"Je to hezká a technická trať. Hlavně neplašit a trénovat. Když se vše povede, tak tam, doufám, vyhraji. Je ale možné, že bude horší forma nebo třeba spadnu a zraním se. Cílem je vítězství a já vím, že na něj mám," přemýšlel v prosincovém rozhovoru pro web ctsport.cz. "Doufám, že to nebude na ledě, že spíš bude bahno," dodal.

Cantová v Hoogerheide ukázala formu

Po nepovedeném závodu v Nommay se nad formou Sanne Cantové trochu vznášely otazníky. Závěrečný podnik v Hoogerheide pochyby rozehnal. Belgičanka ujela po startu spolu s Evou Lechnerovou, které ve čtvrtém ze šesti kol ujela a osamoceně si dojela pro vítězství. Skvěle se předvedla také Lechnerová, třetí dojela vítězka z předvánočního Namuru Evie Richardsová.

Těžký pád měly na trati Pauline Ferrandová-Prévotová a Jolanda Neffová, které o sebe zavadily na nakloněné rovině a z výšky šly k zemi. Zatímco Švýcarka byla schopná se alespoň postavit, viditelně trpící Ferrandovou-Prévotovou odnesli záchranáři. Podle stránky Direct Velo lékaři nezjistili žádnou zlomeninu, start na MS je však nejistý.

Nedařilo se Kateřině Nash, která pokazila start a navíc ji postihly technické problémy. Nejlepší z českých závodnic se hned v úvodu propadla až k padesátému místu a jen zvolna se dostávala dopředu. Nakonec jí v generálce na světový šampionát patřilo dvacáté místo, o tři místa za ní byla Pavla Havlíková. Na dvaatřicátém místě dojela Adéla Šafářová.

Mathieu van der Poel

Vítězná tečka pro van der Poela

Skoro jako by bylo finále Světového poháru v Hoogerheide sestřihem celé letošní cyklokrosové sezony. Mathieu van der Poel ujel soupeřům v úvodním kole o pár vteřin a zbylých devět okruhů jel sám na čele. Jeho vrstevník a hlavní soupeř Wout van Aert se držel zpátky ne zas o tolik, ovšem nikdy to nevypadalo, že by měl van der Poela dotáhnout.

Definitivní bilance je tedy drtivá – nizozemský cyklokrosař vyhrál sedm z devíti závodů seriálu, ve zbylých dvou byl druhý (v Zevenu po technických problémech) a třetí (před Vánoci v Namuru). Oba zmíněné podniky zase patřily van Aertovi, který přidal hned pět pódiových míst. Posledním velkým kláním mezi oběma bude v této sezoně víkendové MS.

V cíli dělilo vítěze od poraženého osm vteřin, třetí skončil už s výrazně větším odstupem (+1:41) Michael Vanthourenhout. O první desítku usiloval Michael Boroš, který si před týdnem v Nommay vylepšil maximum v elitním seriálu. Český mistr se znovu ukázal v dobrém světle a nakonec dojel na desátém místě (+3:14).

Závod jezdců do 23 let vyhrál v Hoogerheide belgický cyklokrosař Eli Iserbyt, kterému se po čtyřech neúspěších podařilo porazit suverénního Brita Thomase Pidcocka. Ten tentokrát utrpěl pádem na startu, ale postupně se prokousal až na druhé místo. To mu hravě stačilo na celkový triumf ve SP právě před Iserbytem. V závodě jednadvacátý Ťoupalík skončil čtvrtý.

Závěrečný závod Světového poháru v cyklokrosu v Hoogerheide (Nizozemsko):

Muži: 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:05:54, 2. Van Aert -8, 3. M. Vanthourenhout -1:41, 4. L. Sweeck -1:58, 5. Pauwels -2:22, 6. Merlier (všichni Belg.) -2:24, ...10. Boroš -3:14, 30. Nesvadba -6:03, Hekele nedokončil.

Konečné pořadí SP (po 9 závodech): 1. M. Van der Poel 695, 2. Van Aert 585, 3. Toon Aerts (Belg.) 493, 4. M. Vanthourenhout 474, 5. L. Sweeck 466, 6. Pauwels 437, ...12. Boroš 329, 36. Nesvadba 105, 40. Paprstka 82, 81. Hekele 13, 115. Hunal 2.

Ženy: 1. Cantová (Belg.) 47:31, 2. Lechnerová (It.) -10, 3. Richardsová (Brit.) -19, 4. Vosová (Niz.) -51, 5. Keoughová (USA) -51, 6. Arzuffiová (It.) -52, ...20. Nash -2:15, 23. Havlíková -2:57, 32. Šafářová -3:42, 48. Ungermanová -6:59, 51. Mišoňová -1 kolo, 57. Vaníčková -2 kola.

Konečné pořadí SP (po 9 závodech): 1. Cantová 608, 2. Keoughová 501, 3. Lechnerová 478, ...6. Nash 396, 19. Havlíková 200, 43. Nosková 101, 51. Šafářová 77, 71. Štěpánová 26, 90. Vaníčková 17, 95. Švihálková 15, 99. Ungermanová 14.

Muži do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 48:48, 2. Pidcock (Brit.) -25, 3. Nieuwenhuis (Niz.) -52, ...21. A. Ťoupalík -3:07, 32. Jelínek -4:21, 37. Šulc -4:47, 44. Schubert -1 kolo.

Konečné pořadí (po 7 závodech): 1. Pidcock 240, 2. Iserbyt 220, 3. Thijs Aerts (Belg.) 185, 4. A. Ťoupalík 151, ...40. Šulc 14, 44. Schubert 11, 57. Mayer 5, 58. Jelínek 5, 63. Jarý 3.

Junioři: 1. Vandeputte 43:25, 2. Bellens (oba Belg.) -16, 3. Hendrikx (Niz.) -27, 4. Kopecký -34, ...20. Schierl -2:27, 22. Říman -2:30, 26. Ježek -3:01, 40. J. Ťoupalík -3:58, 47. Tomášek -4:57.

Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Kopecký 215, 2. Ronhaar (Niz.) 200, 3. Hendrikx 200, ...22. Ježek 43, 28. Schierl 34, 29. J. Ťoupalík 32, 36. Říman 24, 54. Tomášek 13, 57. Mikšaník 11.