ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Chris Froome neprošel na Vueltě dopingovou kontrolou

Velikost textu:
aktualizováno 13. 12. 2017 19:23

Britský šampion Chris Froome neprošel během Vuelty dopingovou zkouškou. Slavný cyklista překročil povolený limit léku na astma, který se zvláštním povolením smí užívat, a o triumf z posledního podniku Grand Tour může přijít. Lídr elitní stáje Sky v prohlášení uvedl, že si není vědom porušení dopingových pravidel.

Chris Froome na Vueltě
Chris Froome na Vueltě

Froome se provinil 7. září po osmnácté etapě, o čemž byl informován o dva týdny později. Čtyřnásobný vítěz Tour de France dosud nebyl suspendován, cyklistická unie UCI si vyžádala od Froomea i Sky další informace.

Také vedení Vuelty zatím čeká na oficiální vyjádření UCI. Pokud bude Froome uznán vinným z dopingu, čekal by ho vedle odebrání titulu i dlouhodobý trest. Například spurtér Alessandro Petacchi dostal za pozitivní test na stejnou látku z roku 2007 při Giru d'Italia distanc na jeden rok.

Jezdci smějí lék salbutamol při prokázání nemoci užívat na zvláštní povolení UCI, ale jen s maximální koncentrací 1000 nanogramů na mililitr. Ve Froomeově vzorku moči byla 7. září koncentrace dvojnásobná.

přehrát video
Froome měl během Vuelty zvýšenou hladinu salbutamolu

"Jak je dobře známo, mám astma a vím přesně, jaká jsou pravidla. Používám inhalátor ke zvládnutí příznaků (vždy v rámci povolených mezí) a vím jistě, že budu testován každý den, pokud budu v dresu lídra," uvedl Froome.

"Astma se mi během Vuelty zhoršilo, proto jsem na doporučení lékaře zvýšil dávku salbutamolu. Jako vždy jsem se s nejvyšší péčí ujišťoval, že jsem neužil vyšší než přípustnou dávku," doplnil jeden z nejlepších cyklistů poslední dekády.

Ve stejném roce se mu podařilo vyhrát Tour de France i Vueltu jako teprve třetímu cyklistovi v historii a napodobil francouzské velikány Jacquese Anquetila a Bernarda Hinaulta. Konkurenci na Tour de France deklasoval čtyřikrát za posledních pět let.

Salbutamol nebyl třeba, tvrdí astmatik Nibali

Druhý muž letošní Vuelty Vincenzo Nibali byl zprávou o dopingovém prohřešku velkého rivala zaskočený. "Tohle je strašná zpráva pro cyklistiku i pro mne," řekl italský cyklista webu Tuttobici. "Pokud se v jeho případu potvrdí pozitivní výsledek, nikdo už mi stejně nevrátí pocity, které bych měl při vítězství na Vueltě a na nejvyšším stupínku na pódiu v Madridu," dodal.

Sám prý rovněž trpí astmatem, déšť během závěrečných etap ale podle jeho názoru vytvořil takové podmínky, že nebylo potřeba užívat inhalátor obsahující salbutamol.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.